Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach
2403 PDF-415-3-04
z 11 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
2403 PDF-415-3-04
Data
2004.02.11



Autor
Izba Skarbowa w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
najem
podatek liniowy
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy wybór opodatkowania w formie podatku liniowego wyklucza możliwość skorzystania ze zwolnienia ze zryczałtowanego podatku (10 %) od sprzedaży nieruchomości – nie związanej z działalnością gospodarczą - w przypadku przeznaczenia tego dochodu na własne cele mieszkaniowe.

Czy można skorzystać z opodatkowania w formie podatku liniowego w sytuacji uzyskiwania dochodu z wynajmu lokali mieszkalnych w budynku wybudowanym w tym celu.


W zakresie możliwości zastosowania stawki liniowej do dochodu z wynajmu lokali mieszkalnych (wybudowanych na wynajem) – decydujące znaczenie w rozstrzygnięciu wątpliwości ma definicja działalności gospodarczej obowiązująca od 1 stycznia br.

Zgodnie z art. 30 c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. z późn. zm.- ostatnia w Dz. U. z 2003 r. nr 202, poz. 1956) – podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19 proc. podstawy obliczenia podatku.

Zaś zgodnie z brzmieniem art. 5a pkt 6 ww. ustawy ilekroć w ustawie jest mowa o pozarolniczej działalności - oznacza to działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Ponieważ najem jako źródło przychodu jest wymieniony w punkcie 6 art. 10 ust. 1 – oznacza to, że nie może być opodatkowany wg. stawki liniowej 19 %.

Natomiast do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych - przy zbywaniu takiego składnika majątku poza działalnością gospodarczą - mają zastosowanie przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8a oraz art. 28 ust. 1, 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Art. 10 ust. pkt 8a stanowi, że źródłem przychodów jest m. in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychodu z tego tytułu nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Zatem wybór opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nie ma wpływu na podatek zryczałtowany ze zbycia nieruchomości.

Podatnik, który skorzysta ze stawki liniowej w przypadku działalności gospodarczej, nie traci więc prawa do zwolnienia z 10% zryczałtowanego podatku od sprzedaży nieruchomości, o ile faktycznie wydatkuje w ciągu 2 lat przychody z tej sprzedaży na cele mieszkaniowe, określone w ustawie.

Wybór opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w formie podatku liniowego oznacza natomiast rezygnację z przywilejów, które mają podatnicy opodatkowani według skali podatkowej. Podatnik wybierający podatek liniowy nie ma prawa do wspólnego opodatkowania z małżonkiem ani też możliwości skorzystania z preferencyjnego sposobu ustalenia należnego podatku jako osoba samotnie wychowująca dziecko (art. 6 ust. 8 ustawy). Ponadto osoby zamierzające opłacać tzw. podatek liniowy pozbawione zostały możliwości korzystania z ulg i odliczeń zarówno tych funkcjonujących obecnie jak i tych, do których nabyły prawo w latach wcześniejszych. Zaostrzenia w tej materii zawiera art. 20 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1956).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj