Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żorach
US2435-PP-443-2-4-04-GW
z 13 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US2435-PP-443-2-4-04-GW
Data
2004.02.13



Autor
Urząd Skarbowy w Żorach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy szczególne


Słowa kluczowe
faktura korygująca


Pytanie podatnika
Czy zwrot towaru jest podstawą wystawienia faktury korygującej ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 14.01.2004 r. (data wpływu: 15.01.2004 r.) uzupełnione pismem z dnia 4.02.2004 r. w sprawie wystawienia faktury korygującej z tytułu zwrotu towaru Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żorach na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje:

Faktura korygująca wystawiana jest przez podatnika podatku od towarów i usług w sytuacjach, które zostały szczegółowo określone w § 41 i § 42 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Są to przypadki, gdy:

  1. po wystawieniu faktury udzielono rabatów (bonifikat, upustów, uznanych reklamacji i skont),
  2. nastąpił zwrot sprzedawcy towaru oraz zwrot nabywcy kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach,
  3. nastąpił zwrot nabywcy wcześniej pobranych zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu,
  4. podwyższono cenę po wystawieniu faktury,
  5. stwierdzono pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

W cytowanych wyżej przepisach rozporządzenia traktujących o fakturach korygujących nie ustalono terminu w jakim powinna być wystawiona faktura korygująca. Zapis na ten temat znajduje się w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), w którym mówi się, iż rabaty pomniejszają obrót, gdy zostały przyznane w ciągu roku od dnia wydania towaru lub świadczenia usługi. W przypadku gdy przyczyną wystawienia faktury korygującej jest podwyżka ceny czy też np. zwrot towaru, sprzedawca nie jest ograniczony żadnym maksymalnym terminem jej sporządzenia (poza terminem przedawnienia zobowiązania podatkowego).

W kwestii dotyczącej zasadności wystawienia faktury korygującej w przypadku sprzedaży programu komputerowego z pominięciem wymogów stawianych przez głównego dostawcę - w tym przypadku firmy „Microsoft” - tutejszy organ podatkowy nie może zająć stanowska, ponieważ tego typu problem nie dotyka przepisów prawa podatkowego. Umowa sprzedaży łącząca sprzedającego i kupującego oraz skutki przewidziane w tym zakresie są określone w przepisach kodeksu cywilnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj