Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mikołowie
PP II
z 27 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP II - 443 - 3 - 2004
Data
2004.02.27



Autor
Urząd Skarbowy w Mikołowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
czynsz
podatek od towarów i usług
zarządzanie nieruchomością


Pytanie podatnika
Czy przedsiębiorstwo ustala prawidłowo strukturę sprzedaży będąc zarządcą nieruchomości mieszkalnych i użytkowych stanowiących własność gminy?


Obrotem, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę należnego podatku (art. 15 ust. 1)

Sprzedaż towarów, zgodnie z przepisem art. 4 pkt 8 cytowanej ustawy, to również dostawa, odpłatne świadczenie usług oraz wykonywanie innych czynności określonych w art. 2 tejże ustawy.

W myśl powyższego, obrotem Przedsiębiorstwa z tytułu świadczenia usług w zakresie zarządzania nieruchomościami zarówno o charakterze mieszkalnym, jak i niemieszkalnym jest kwota należna za wykonywanie tych usług, tj. kwota wynagrodzenia zarządcy.

Kwoty czynszów pobierane przez Przedsiębiorstwo (w ramach obowiązków zarządcy, wynikających z zawartej umowy), a następnie w całości przekazywane gminie, będącej właścicielem nieruchomości i stanowiące w całości jej dochód własny, nie są obrotem Zarządcy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku VAT, świadczenie na zlecenie usług w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi jest zwolnione od tego podatku. Sprzedaż zwolnioną z tego tytułu należy wykazać w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług VAT-7.

Przepis art. 20 ust. 1, 2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że podatnik dokonujący sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną.

Podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części tych kwot, może także zmniejszyć podatek należny o taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów opodatkowanych podatkiem w wartości sprzedaży ogółem. Przy ustalaniu wartości sprzedaży nie uwzględnia się kwot podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj