Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IPD2/W/415-6/04
z 17 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IPD2/W/415-6/04
Data
2004.03.17



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
odliczenia od podatku
podział majątku
rozwód
wycofanie wkładu
zeznanie wspólne


Pytanie podatnika
Przedmiotem zapytania o stosowanie przepisów prawa podatkowego, zgodnie z wnioskiem, jest sposób rozliczenia przez rozwiedzionych małżonków, wycofanych oszczędności gromadzonych uprzednio w kasie mieszkaniowej, oraz stanowiących podstawę dokonywania w latach 1999–2002 odliczeń od podatku 30 % wartości gromadzonych wkładów. W przedmiotowej sprawie małżonkowie posiadając wspólnotę majątkową do momentu rozwodu rozliczali się od łącznie osiągniętych dochodów. Oszczędności w kasie mieszkaniowej gromadzone były na rachunku założonym na imię i nazwisko męża. Bank przelał zgromadzone środki na bieżący rachunek męża przed datą rozwiązania małżeństwa i zgodnego podziału majątku. Zdaniem podatnika każdy z małżonków ma obowiązek rozliczenia po 50 % środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej, z tytułu których małżonkowie korzystali z odliczeń od podatku.


Przepisy art. 27a ust. 1 pkt. 2 ustawy podatkowej z dn. 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej "ustawą", w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. (tj. przed zmianą wprowadzoną ustawą z dn. 21.11.2001 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne opublikowaną w Dz. U. Nr 134, poz. 1509) - stanowiły, iż podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową , wg zasad określonych w odrębnych przepisach.

Gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej wiązało się z przeznaczeniem ich po upływie okresu umownego, na cele mieszkaniowe tj. wydatki służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych, określone a art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26.10.1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.).

Obligatoryjny warunek wydatkowania środków na cele mieszkaniowe, spoczywa na podatniku korzystającym z odliczeń jw. (w przedmiotowej sprawie na obojgu małżonkach) pod rygorem utraty prawa do odliczenia od podatku. Stanowi o tym treść art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy, który to przepis na podstawie art. 6 ust. 1 ww. ustawy z dnia 21.11.2001 r. znajduje zastosowanie do określonych w nim zdarzeń powstałych po 1.01.2002 r., a zgodnie z którym podatnik, który skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych tytułem systematycznego gromadzenia oszczędności w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w przepisach ww. ustawy o niektórych formach popierania budownictwa, a następnie:

  1. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
  2. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Przepisy prawa podatkowego (art. 27 a ust. 8 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu jw.) w sposób jednoznaczny odnoszą się do sposobu ustalenia przysługującego limitu odliczeń od podatku wydatków na cele mieszkaniowe podatnika w przypadkach, gdy po ustaniu związku małżeńskiego, bądź orzeczenia separacji małżonkowie kontynuują odliczenia na przedmiotowe cele, stanowiąc, iż z chwilą ustania związku małżeńskiego lub orzeczenia separacji – przysługującą każdemu z małżonków kwotę odliczenia zmniejsza się o kwotę odliczeń dokonanych w okresie trwania małżeństwa lub do momentu orzeczenia separacji :

#61623; w wysokości po 50 % dokonanych odliczeń, jeżeli małżonkowie byli opodatkowani łącznie,

#61623; w wysokości odliczenia dokonanego przez każdego z małżonków, jeżeli małżonkowie byli opodatkowani odrębnie.

Natomiast przepisy podatkowe nie odnoszą się wprost do sposobu rozliczenia przez rozwiedzionych małżonków środków wycofanych z kasy mieszkaniowej.

W tej sytuacji, zdaniem tut. organu podatkowego, należy przyjąć, iż obowiązek wydatkowania wycofanych oszczędności z kasy mieszkaniowej zgodnie z celami systematycznego oszczędzania, a także wynikający z treści art. 27 ust. 12 i 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jw. obowiązek rozliczenia przedmiotowych środków, zależny jest wprost od dokonanego przez małżonków podziału majątku, a w szczególności od udziału poszczególnych małżonków w przedmiotowych środkach. W przypadku braku podziału majątku przyjmuje się, iż udział małżonków w przedmiotowych środkach był równy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj