Interpretacja Urzędu Skarbowego w Raciborzu
I PP/443-1/2004/KT
z 8 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I PP/443-1/2004/KT
Data
2004.03.08



Autor
Urząd Skarbowy w Raciborzu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
małżonek
podatek od towarów i usług



Państwo M. i J. W. prowadzą działalność gospodarczą na podstawie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Prezydenta Miasta R. pod numerem Z/...../..... od 20.05.1987r.

Z posiadanych dokumentów wynika, że nigdy nie prowadzili działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, działalność gospodarcza prowadzona była „ wspólnie z małżonkiem „.

W ewidencji działalności gospodarczej figurowali M. i J. W., lecz w dniu 14.04.1993r. Pan J. W. złożył w Urzędzie Skarbowym w Raciborzu zgłoszenie rejestracyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego (druk VAT-1) i stał się podatnikiem tego podatku.

Pani M.W. prowadziła natomiast działalność gospodarczą wspólnie z mężem, lecz nie w ramach spółki nie będącej osobą prawną, bez rejestracji w podatku VAT – zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, podatnikami tego podatku są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, stąd mimo, iż małżonkowie wspólnie prowadzili działalność, podatnikiem VAT został Pan J. W..

W dniu 07.11.2003r. Pani M.W. złożyła w Urzędzie Skarbowym w Raciborzu zgłoszenie aktualizacyjne

NIP-1 do którego dołączyła zgłoszenie rejestracyjne VAT-R i z datą 07.11.2003r. zgłosiła przystąpienia do podatku VAT. Zgłoszenia dokonała na podstawie tego samego zaświadczenia o wpisie

do ewidencji działalności gospodarczej. Działalność była prowadzona pod nazwą „ ..........„, tak przez

męża jak i przez żonę.

Z dniem 7.11.2003r. Pani M. W. została więc odrębnym podatnikiem VAT. W dniu 01.12.2003r. Pan J. W. zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej w związku z jej likwidacją – VAT-Z z dnia 01.12.2003r., co zostało też potwierdzone zmianą we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (wykreślenie Pana J. W. z dniem 01.12.2003r.).

W dniu 30.11.2003r.Pan J. W. jeszcze jako podatnik VAT dokonał sprzedaży na rzecz Pani M. W. Transakcja ta spowodowała powstanie praw i obowiązków po stronie każdego z małżonków, odrębnych podatników VAT :

  • Pani M. W. będąca od 07.11.2003r. zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, miała prawo, zgodnie z art. 19 ustawy o podatku VAT do obniżenia podatku należnego od sprzedaży z tytułu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej o podatek naliczony dotyczący opodatkowanych zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną,
  • Pan J. W. zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług zobowiązany był natomiast do zaewidencjonowania sprzedaży i podatku należnego oraz wykazania ich w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy, każdy bowiem z nich był odrębnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W świetle istniejących przepisów prawnych, w sytuacji jaka zaistniała u podatników nie ma możliwości, by Pan J. W. nie rozliczył dokonanej transakcji w miesiącu w którym powstał obowiązek podatkowy. Z załączonych do pisma faktur sprzedaży wynika, że wszystkie towary sprzedane

Pani M. W. opodatkowane były podatkiem VAT w stawce 22% lub 7%.

Zgodnie zatem z art. 2 ustawy o podatku VAT czynność dokonana przez Pana J. W. podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT i nie było możliwości przekazania tych towarów Pani M. W. bez ich opodatkowania.

W przypadku gdyby podatnik nie sprzedał towaru przed zaprzestaniem czynności podlegających opodatkowaniu, na dzień zaprzestania był by zobowiązany do sporządzenia spisu towarów pozostałych na stanie zgodnie z art. 6 a ustawy o podatku od towarów i usług i wykazania podatku należnego

od ich wartości netto.

Natomiast, jeżeli chodzi o przerachowanie podatku VAT powstałego w związku ze zbyciem

„ majątku likwidacyjnego „ pojęcie takie w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług nie występuje. Taka możliwość istnieje, jeżeli z rozliczenia wynika i podatnik zadeklaruje kwotę podatku

do zwrotu na konto bankowe, wówczas zgodnie z jego wolą wyrażona na piśmie, podatek ten może zostać przerachowany na inne zobowiązania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj