Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PP 443-205/253/03
z 9 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-205/253/03
Data
2003.12.09



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
refakturowanie
usługi gastronomiczne
usługi noclegowe


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego z tytułu zakupu usług gastronomicznych i noclegowych?


Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 3b lit. a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego w przypadku nabywanych usług gastronomicznych i noclegowych, za wyjątkiem jednak przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyczne, jeżeli w skład usługi turystycznej wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne, bądź jedne i drugie.
Możliwość odliczenia podatku naliczonego od nabytej usługi gastronomicznej ma również podatnik nabywający gotowe posiłki przeznaczone dla pasażerów, o ile świadczy usługi przewozu osób.
W innych przypadkach nabycia przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych (np.podczas delegacji) - podatek naliczony na fakturach dokumentujących nabycie tych usług,nie może pomniejszyć podatku należnego.
Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106 poz. 482 ze zm.) podatek naliczony jest kosztem uzyskania przychodów w tej części, w której - zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy tego podatku - jeżeli naliczony podatek VAT nie powiększa wartości środka trwałego.
W świetle powyższego stanowisko Spółki w ww. sprawie jest prawidłowe.
Ponadto w kwestii refakturowania usług wyjaśnia się, że jeżeli w umowie zostanie zastrzeżone odrębne rozliczanie kosztów usług dodatkowych, które są odrębnie klasyfikowane w świetle statystycznych zasad grupowań, to można je refakturować gdy ich odrębne traktowanie nie powoduje naruszenia jednolitości samej usługi podstawowej.
Ponadto w umowie zawartej między usługodawcą formalnym a usługobiorcą jest wyraźniepowiedziane, że dana usługa dodatkowa jest przedmiotem świadczenia, czyli jest wydzielona jako odrębny przedmiot fakturowania. Wówczas podatnik refakturuje na zamawiającego ww. koszty z taką samą stawką VAT według której obciążony był ich zakup pod warunkiem, że nie dolicza marży oraz że ostateczny usługobiorca korzysta z tej usługi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj