Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
POII/415-3/04
z 27 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
POII/415-3/04
Data
2004.02.27



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
świadczenia na rzecz emerytów
świadczenie pieniężne
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy osoba pobierająca świadczenia przedemerytalne nie będącą pracownikiem zakładu może skorzystać ze zwolnienia z art. 21 pkt 38 w 2004 r.?


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w odpowiedzi na pismo z dnia 16.01.2004 r., uzupełnione pismem z dnia 04.02.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego wyjaśnia, co następuje:

Pismem z dnia 16.01.2004 r. Karpacka Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. w Tarnowie zwróciła się z zapytaniem czy świadczenia rzeczowe i ich ekwiwalenty wypłacone osobom pobierającym świadczenie przedemerytalne podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w 2004 r. W myśl art. 37 k ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 514 ze zm.), prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie spełniającej warunki do uzyskania statusu osoby bezrobotnej i prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz jeden z dodatkowych warunków dotyczących m. in. wieku i stażu emerytalnego. Z powyższego wynika, iż osoby uprawnione do pobierania świadczeń przedemerytalnych nie są pracownikami, jak również emerytami i rencistami, a posiadają status osoby bezrobotnej.
W związku z powyższym osoby pobierające świadczenie przedemerytalne nie mogą korzystać z zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 r., pozwalającym na zwolnienie od podatku dochodowego świadczeń rzeczowych i ekwiwalentów pieniężnych w zamian tych świadczeń otrzymywanych przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł.

Fakt objęcia tych osób, pomocą socjalną przez zakład pracy nie daje przesłanek do stosowania powyższego zwolnienia, ale ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nakłada również obowiązku pobrania zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, przez podmiot dokonujący wypłaty tych świadczeń.

Wypłacane świadczenia rzeczowe lub ich ekwiwalenty dla osób pobierających świadczenie przedemerytalne są przychodem z innych źródeł w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do art. 42 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podmioty, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację PIT-8C o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

W świetle powyższego, stanowisko przedstawione w Państwa piśmie z dnia 04.02.2004 r. nie jest zgodne z przepisami prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj