Interpretacja Urzędu Skarbowego w Puławach
US.III.423/2/2004
z 4 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.III.423/2/2004
Data
2004.05.04



Autor
Urząd Skarbowy w Puławach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodu
stowarzyszenia


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem:
-jakie formalności ma załatwić aby wydawana przez Stowarzyszenie gazeta mogła być sprzedawana np. w kioskach lub innych lokalach?
-jeśli przychody ze sprzedaży gazety byłyby wyższe niż koszty jej wydawania, jakie z tego powodu poniesie konsekwencje finansowe?


Stosownie do art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr. 137 poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urządu Skarbowego w Puławach w odpowiedzi na zapytanie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przesłane pismem z dnia 26.03.2004 r. informuje, że o ile stan faktyczny jest zgodny z określonym w wyżej wymienionym piśmie, to przedstawione przez Stowarzyszenie stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych nie jest prawidłowe.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. z 2001 r. Nr. 79 poz. 855) „stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych”, natomiast art. 34 ww. ustawy określa, że może ono prowadzić działalność gospodarczą według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach, oraz iż dochód z działalności gospodarczej służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.

Art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. z 1999 r. Nr. 101 poz. 1178 ze zm.) określa, że „działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.”

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach „stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną i może rozpocząć działalność z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego.”

Postanowieniem z dnia 18.09.2001 r. Sąd Rejonowy w Lublinie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał wpisu Stowarzyszenia, do rejestru stowarzyszeń określając jako cel jego działania:

  • działanie na rzecz rozwoju gospodarczego i turystycznego na terenie miasta i gminy K.
  • zapobieganie działaniom niezgodnym z interesami lokalnej społeczności
  • wszechstronne propagowanie informacji, metod i technik w zakresie działalności gospodarczej, rozwoju turystycznego, generalnie rozwoju regionu
  • promocja i popieranie inicjatyw gospodarczych i społecznych
  • pobudzanie świadomości obywatelskiej społeczeństwa
  • ochrona interesów podmiotów gospodarczych.

Należy stwierdzić, że zgodnie z art. 14a § 1 w.w. ustawy - Ordynacja podatkowa, Naczelnik tut. Urzędu nie jest władny udzielić informacji na pierwsze zadane pytanie dotyczące formalności jakie Stowarzyszenie ma załatwić aby mogło sprzedawać wydawaną przez siebie gazetę w kioskach i innych lokalach, ponieważ zgodnie z ww. przepisem Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania tylko przepisów prawa podatkowego.

Natomiast w zakresie drugiego pytania należy stwierdzić, że celem statutowym Stowarzyszenia nie jest działalność określona w art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr. 54 poz. 654 ze zm.), w związku z czym dochód uzyskiwany z prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na wydawaniu i rozprowadzaniu gazety, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Podstawową przesłanką stosowania zwolnień jest przeznaczenie dochodu i wydatkowanie bez względu na termin – na cele społecznie użyteczne określone w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest ustalenie, czy cele przewidziane w statucie mieszczą się w katalogu celów wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Cele określone w statucie muszą być tożsame z celami ujętymi w przepisie podatkowym. Zgodnie z orzecznictwem NSA (orzeczenie z dnia 08.02.1994 r. sygn. akt I SA/Lu 1321/93), przepis art. 17 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym ustala dwa warunki których spełnienie uprawnia podatnika do wyłączenia określonych co do wysokości dochodów z opodatkowania podatkiem dochodowym tj.



    doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

    Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
    Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

    Reklama

    Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

    czytaj

    O nas

    epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

    czytaj

    Regulamin

    Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

    czytaj