Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
PD-005U/308/04/BB
z 14 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-005U/308/04/BB
Data
2004.05.14



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Stawka podatku


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
zaliczka na podatek
zaliczka uproszczona


Pytanie podatnika
Dotyczy wyjaśnienia kwestii dotyczącej zaliczkowego rozliczenia podatku dochodowego w kwocie 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzednim, czyli 2002 roku.


Weryfikując na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego zawartą w piśmie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie Nr US 72/ROP2/423 - 232/O4/AZ z dnia 19.04.2004 r., stwierdza co następuje:

Stosownie do treści art. 25 ust. 6 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) podatnicy mogą, bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych, wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.

Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dony rok podatkowy o dwa lata.

Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Możliwość skorzystania z uproszczonej formy wpłat zaliczek daje łączne spełnienie warunków wymienionych w art. 25 ust. 7 pkt. 1 - 5 tj.:

- w formie pisemnej zawiadomienie o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, w którym po raz pierwszy wybrana została uproszczona forma wpłacania zaliczek,

- stosowanie tej formy wpłacania zaliczek w całym roku podatkowym,

- wpłacanie zaliczek w terminach określonych w ust. 2 i 2 a (art. 25), uwzględniając zasady wyrażone w tych przepisach,

- dokonanie rozliczenia podatku za rok podatkowy zgodnie z art. 27.

W kwestii wyliczenia kwoty zaliczki wpłacanej w uproszczonej formie istotny jest zapis zawarty w art. 6 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202 poz. 1957 ze zm.), zgodnie z którym podatnicy, dla których podstawą do wpłaty zaliczek miesięcznych w uproszczonej formie jest podatek należny wykazany w zeznaniu za rok podatkowy, w którym obowiązywała stawka podatku w wysokości wyższej od obowiązującej od dnia 1 stycznia 2004 r., mogą wpłacać zaliczki w wysokości 1/12 kwoty stanowiącej iloczyn stawki podatku, w którym wpłacana jest zaliczka, i kwoty będącej ilorazem kwoty podatku należnego wynikającego z tego zeznania i stawki podatku obowiązującej w roku podatkowym, za które składane jest zeznanie.

Dzięki powyższemu zapisowi podatnik ma możliwość ustalenia zaliczki miesięcznej z uwzglęnieniem zmniejszenia stawki podatku obowiązującej w 2004r. (tj.19%) w stosunku do stawki obowiązującej w 2003r. (tj.27%).

Z pisma Spółki wynika, że kwota zaliczki została wyliczona w oparciu o art. 26 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych bez uwzględnienia regulacji zawartej w art. 6 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie powołane wyżej przepisy dot. wpłacania zaliczek miesięcznych w uproszczonej formie nie wykluczają możliwości wpłaty kolejnych zlaiczek w prawidłowo ustalonej wysokości tj. zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym. Warunki wymienione w art. 25 ust. 7 pkt. 1 - 5, które podatnik musi spełnić aby skorzystać z uproszczonej formy wpłat zaliczek przewidują konieczność zawiadomienia o tym fakcie właściwego organu, stosowania tej formy w całym roku podatkowym, wpłacanie zaliczek w ustawowo przyjętych terminach i dokonanie rozliczenia podatku za rok podatkowy zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Powyższy przepis zawiera zatem wymogi proceduralne, których wypełnienie przez podatnika warunkuje skorzystanie z uproszczonej formy wpłaty zaliczek. Sposób obliczenia zaliczek, w omawianej sytuacji regulują przepisy art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z uwzględnieniem zapisu zawartego w art. 6 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym.

Z pisma Spółki wynika, że zgodnie z wymogiem zawartym w art. 25 ust. 7 pkt. 1 pisemnie w wyznaczonem terminie złożyła zawiadomienie o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek i wpłaciła zaliczkę wyliczonąna podstawie art. 25 ust. 6. Zatem spełniając zwarunek proceduralny wpłaciła jednakże zaliczkę w kwocie wyższej niż wynika to z obowiązujących przepisów. tj. art. 6 ustawy z dnia 12.11.2003 r.

Przepisy ustawy z dnia 29.08.1997 Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 ze zm.) w zakresie dokonywania korekt nie mają zastosowania w przedstawionej sytuacji, ale nie wyklucza to możliwości wpłacenia kolejnych zaliczek w prawidłowej wysokości tj. wyliczonych z uwzględnieniem przepisu art. 6 ustawy z dnia 12.11.2003 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj