Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie Odrzańskim
US I-415/25/2003
z 8 października 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US I-415/25/2003
Data
2003.10.08



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie Odrzańskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
darowizna
lokal mieszkalny
sprzedaż nieruchomości
ulga
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
1. Czy sprzedaż mieszkania otrzymanego od rodziców w formie darowizny spowoduje utratę ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn?
2. Czy sprzedaż ww. nieruchomości nabytej w drodze darowizny spowoduje zapłatę zryczałtowanego podatku w podatku dochodowym od osób fizycznych?


W odpowiedzi na pismo z dnia 18 sierpnia 2003r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w którym Strona wnosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy w związku ze sprzedażą mieszkania otrzymanego od rodziców w formie darowizny zapłaci 10 % podatek od uzyskanego przychodu oraz czy utraci wykorzystaną ulgą w podatku od darowizn, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli działając na podstawie art. 14 a § l i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, póz. 926 z późniejszymi zmianami) poniżej wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 16 ust.1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. z 1997r. Nr 16, póz. 89 z późniejszymi zmianami) w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lub lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym

1) w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,
2) w drodze spadku przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,
3) w drodze spadku przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, sprawujące przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy
- nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

W myśl natomiast art. 16 ust, 2 powołanej ustawy o podatku od spadków i darowizn ulga, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobom, które łącznie spełniaj ą następujące warunki:

1) spełniaj ą wymogi określone w art. 4 ust. 4, tzn.: są obywatelami polskimi lub mają miejsce stałego pobytu w Polsce
2) nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,
3) nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,
4) nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą urno we najmu,5) będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:
a) od dnia złożenia zeznania podatkowego -jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku.
b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego

Z kolei art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) w całości -jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny

Wyrażając własne stanowisko w sprawie Podatnik stosownie do art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa mając na uwadze treść art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wywodzi, że w przypadku sprzedaży posiadanej przez niego nieruchomości nie wystąpi 10% podatek od uzyskanego z tego tytułu przychodu. Ponadto Strona stwierdza, że sprzedaż nieruchomości nie spowoduje utraty wykorzystanej ulgi w podatku od spadków i darowizn, gdyż minął 5 - letni okres zamieszkiwania przez Podatnika w ww. nieruchomości.

Mając na uwadze treść oraz zakres zapytania, a także przytoczone przepisy prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli wyraża następującą ocenę stanowiska pytającego: Z przedstawionych przez Pana faktów wynika, że wskutek otrzymanej przez Pana w formie darowizny od rodziców nieruchomości zabudowanej i zamieszkiwaniu w niej przez okres 5 lat spełnił Pan warunki przewidziane w art. 16 ust. 2 powołanej wyżej ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem sprzedaż nieruchomości zabudowanej po okresie 5 lat od dnia otrzymania darowizny od rodziców nie spowoduje utraty wykorzystanej ulgi i zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Odnosząc się z kolei do pytania dotyczącego obowiązku zapłaty 10% podatku dochodowego w formie ryczałtu od uzyskanego przychodu ze sprzedaży ww. nieruchomości należy stwierdzić, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) -c) wolne są od podatku dochodowego w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Stąd art. 28 cytowanej powyżej ustawy wskazujący na obowiązek zapłaty ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu, w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży nie ma zastosowania, gdyż przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nabytych w drodze spadku są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj