Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/FD1/415/91/03/MT
z 16 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/FD1/415/91/03/MT
Data
2003.12.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie turystyki. Działalność ta prowadzona jest w lokalu własnym.
W związku z powyższym zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:
1. czy rachunki telefoniczne, dotyczące uzywania telefonu zarejestrowanego na firmę, mogę w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, bez konieczności dołączania bilingów;
2. czy wartość używanego do działalności gospodarczej samochodu ( wprowadzony do ewidencji środków trwałych i całkowicie zamortyzowany ), który zamierzam przejąć na użytkowanie własne, stanowić będzie przychód podlegający opodatkowaniu?


Zgodnie z art. 14 ust 2 pkt. 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są rówież przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Zatem wykreślenie składnika majątku z ewidencji środków trwałych przez podatnika oraz wyprowadzenie go z działalności gospodarczej z przeznaczeniem na cele osobiste nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przychód powstaje dopiero w przypadku odpłatnego zbycia środka trwałego wykorzystywanego w działalności gospodarczej. W myśl art. 22 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art 23 ustawy. Koszt firmowego abonamentu telefonicznego jest bezwzględnie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zatem za koszt uzyskania przychodu uznaje się koszty rozmów z telefonu zarejestrowanego na firmę, jeżeli podatnik udokumentowałby wysokość wydatków z tego tytułu bez potrzeby dołączania bilingów z przeprowadzonych rozmów telefonicznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj