Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opocznie
USI-415/I15/1132/38/04
z 6 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USI-415/I15/1132/38/04
Data
2004.05.06



Autor
Urząd Skarbowy w Opocznie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
płatnik
udział w zyskach osób prawnych
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy podatnik korzystający ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który otrzymuje dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ma prawo dalej do zwolnienia przedmiotowego oraz w jaki sposób należy ustalić dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w przypadku likwidacji spółki?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo Nr NE/380/2004 z dnia 5.04.2004 r. (data wpływu do Urzędu), biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w piśmie uprzejmie informuje:

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie, Spółdzielnia jako jedyny udziałowiec Spółki z o.o. w likwidacji, po zakończonym procesie likwidacji spółki przejmie całość jej majątku.

Wartość tego majątku, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowić będzie dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy z opodatkowania jest jednak wyłączona ta część majątku, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie udziałów osoby prawnej.

Powstały dochód będący różnicą pomiędzy wartością majątku spółki pomniejszoną o wydatki na nabycie udziałów podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem w wysokości 19% z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (art. 22 ust. 1 ustawy).

Płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu, o którym mowa wyżej, winna być w przedmiotowej sytuacji spółka.

Zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa wyżej nie pobiera się, jeżeli podatnik osiągający przychody wymienione między innymi w art. 17 ust. 1 pkt 4f (obowiązującym do dnia 31.12.2004 r. na mocy art. 5 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957), korzystający ze zwolnienia w związku z przeznaczeniem dochodu na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, złoży płatnikowi, najpóźniej w dniu dokonania wypłaty należności oświadczenie, że przeznaczy dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, na cele wymienione w tych przepisach (art. 26 ust. 1a cyt. wyżej ustawy podatkowej).

Art. 17 ust. 1 pkt 4f obowiązujący do dnia 31.12.2004 r. na mocy art. 5 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 2002, poz. 1957) stanowi, że wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.

A zatem, jeżeli spełnione zostaną warunki określone w cyt. wyżej przepisie, tj. podmiot przeznaczy uzyskany dochód na cele, o których mowa w tym przepisie, wówczas dochód ten korzysta ze zwolnienia od podatku.

Niniejsza odpowiedź oparta jest na stanie prawnym obowiązującym w dniu jej udzielania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj