Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PDI/423-3/04
z 12 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/423-3/04
Data
2004.05.12



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
podatek od towarów i usług
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na materiały , robociznę i inne związane z pracami dotyczącymi wybudowania basenu kąpielowego , który służyłby dla celów wypoczynku i rekreacji dla pracowników podatnika i ich rodzin Spółka będzie mogła pokrywać ze środków finansowych firmy ? Czy po wybudowaniu basenu kąpielowego jego amortyzacja będzie stanowiła koszt dla celów podatku dochodowego od osób prawnych ? Czy od w/w zakupionych materiałów i usług Spółka będzie mogła odliczyć podatek od towarów i usług ?


1) czy wydatki poniesione na materiały , robociznę i inne związane z pracami dotyczącymi wybudowania basenu kąpielowego , który służyłby dla celów wypoczynku i rekreacji dla pracowników podatnika i ich rodzin Spółka będzie mogła pokrywać ze środków finansowych firmy ?art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 04 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych ( t.j. z 1996 r. Dz. U. Nr 70 , poz. 335 ) i art. 34 ustawy ustawy z dnia 23 kwietnia 1994 r. o metodach kształtowania wynagrodzeń i środków na wynagrodzenia przez podmioty gospodarcze oraz o zmianie niektórych ustaw ( Dz. U. Nr 80, poz. 368 ) w związku z art. 16 ust. 1 pkt 55 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( t.j. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami ),
2) czy po wybudowaniu basenu kąpielowego jego amortyzacja będzie stanowiła koszt dla celów podatku dochodowego od osób prawnych ? art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( t.j. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami ) w związku z art. 16 a – 16 m cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
3) czy od w/w zakupionych materiałów i usług Spółka będzie mogła odliczyć podatek od towarów i usług ?art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ).

Naczelnik Urzędu Skarbowego Nysa, dnia 12 maja 2004 r.w NysiePDI/423-3/04 W odpowiedzi na zapytanie Spółki zawarte w piśmie z dnia 08 kwietnia 2004 r. ( wpływ do US : 15 kwietnia 2004 r.) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego :
3) czy wydatki poniesione na materiały , robociznę i inne związane z pracami dotyczącymi wybudowania basenu kąpielowego , który służyłby dla celów wypoczynku i rekreacji dla pracowników podatnika i ich rodzin Spółka będzie mogła pokrywać ze środków finansowych firmy ?
4) czy po wybudowaniu basenu kąpielowego jego amortyzacja będzie stanowiła koszt dla celów podatku dochodowego od osób prawnych ?
5) czy od w/w zakupionych materiałów i usług Spółka będzie mogła odliczyć podatek od towarów i usług ?Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie działając na podstawie art. 14 a, § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami ) udziela pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Ad 1) Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 04 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych ( t.j. z 1996 r. Dz. U. Nr 70 , poz. 335 ) do zakładowych obiektów socjalnych zalicza się ośrodki wczasowe i kolonijne, domy wypoczynkowe, sanatoria, ogrody działkowe, obiekty sportowo-rekreacyjne , żłobki i przedszkola oraz obiekty służące działalności kulturalnej. Tak więc zgodnie z w/w przepisem basen kąpielowy służący dla celów wypoczynku i rekreacji dla pracowników Spółki i ich rodzin należy zakwalifikować jako zakładowy obiekt socjalny Spółki. Ponieważ zakładowe obiekty socjalne ( od 1.08.1994 r. ) są uznane za obiekty zakładu pracy ( a nie działalności socjalnej ) tak więc finansowane są one ze środków ogólnych Spółki , jak również Spółka zobowiązana jest do prowadzenia ( utrzymania ) tych obiektów. Rozstrzygnięcie takie zostało wprowadzone zmianami do ustawy z dnia 04 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych , zawartymi w art. 34 ustawy z dnia 23 kwietnia 1994 r. o metodach kształtowania wynagrodzeń i środków na wynagrodzenia przez podmioty gospodarcze oraz o zmianie niektórych ustaw ( Dz. U. Nr 80, poz. 368 ) . Zgodnie bowiem z tym artykułem środki ZEŚS przeznaczone są m.in. na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych , a nie jak poprzednio określono , na utrzymanie tych obiektów.Zgodnie z art.16 ust. 1 pkt 55 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( t.j. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami ) nie stanowi kosztu uzyskania przychodów tylko ta część wydatków związanych z utrzymaniem zakładowych obiektów socjalnych , która została pokryta ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych , ponieważ w/w ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych zezwala na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych ze środków tego Funduszu.W każdym przypadku o koszcie uzyskania przychodu będzie decydować fakt z jakiego źródła są finansowane zakładowe obiekty socjalne.

Ad 2) Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( t.j. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami ) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ( odpisy amortyzacyjne ) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a – 16m , z uwzględnieniem art. 16.Ponieważ środki trwałe służące działalności socjalnej , jako środki zostały " dołączone " do ogółu zakładowych środków trwałych , tak więc zgodnie z art. 16h cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odpisów amortyzacyjnych Spółka będzie mogła dokonywać po zakończeniu inwestycji i oddaniu obiektu do używania , a odpisy amortyzacyjne będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów , jeżeli będą finansowane ze środków ogólnych Spółki ( art. 16 ust. 1 pkt 55 cyt. ustawy ). Ponadto informuje się , iż powyższe stanowisko w sprawie zostało potwierdzone pismem Ministerstwa Finansów z dnia 29 sierpnia 1994 r. , Nr PO 3-IP-722-614/94 i jest opublikowane w Serwisie Podatkowym 1996/2/47.

Ad 3)Podatnik w momencie nabycia towaru ( usługi ) tzn. poniesienia wydatku w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym dokonuje kwalifikacji czy został on poniesiony w celu uzyskania przychodów ( czy mógłby zostać zaliczony do tych kosztów ).W art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) stwierdzono , że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym z wyjątkiem przypadków , gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.W unormowaniu tym przyjęto zatem , że jeżeli nabycie towarów ( usług ) :- nie następuje w celu wykorzystania ich do uzyskania przychodów w prowadzonej działalności ( art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ),- dokonywane jest w celu uzyskania przychodów , lecz w warunkach określonych w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,to wydatki związane z takim nabyciem nie mogą i nie będą mogły być przez podatnika zaliczane do kosztów uzyskania , a podatnik nie ma uprawnienia do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj