Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gostyninie
US 5 UPP-443/2/2004/AJ
z 16 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 5 UPP-443/2/2004/AJ
Data
2004.02.16



Autor
Urząd Skarbowy w Gostyninie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
energia elektryczna
faktura korygująca
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jaki jest termin dokonania rozliczenia faktury korygującej za sprzedaż energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego?


W art. 6 ust. 8b pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) określono, że obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej do rozliczeń z tytułu a/ dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego, b/ świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, c/ świadczenia usług wymienionych w poz. 105 i poz. 125-128 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Zgodnie z § 40 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz.268 ze zm.) w przypadkach określonych w art. 6 ust. 7b, ust. 8b pkt 1-4, 7,9 i 11-13 ustawy o VAT, a także w przypadku umowy komisu fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Zarazem § 40 ust. 2 tego rozporządzenia pozwala na wystawienie wcześniejsze faktury, jednak nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. Z kolei § 40 ust.3 rozporządzenia umożliwia nawet jeszcze wcześniejsze wystawienie faktury, ale pod warunkiem, ze faktura zawierać będzie informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy. Jednocześnie Naczelnik tutejszego Urzędu informuje, że na temat faktur korygujących mówi §41 wyżej cytowanego rozporządzenia. Nie ma w tym przepisie mowy o szczególnym momencie stosowania faktur korygujących za dostawę energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego, w związku z tym zgodnie z §41 ust.4 rozporządzenia - sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów i usług oraz przypadków określonych w §36 ust.2 pkt.3. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art.10 ust. 1a, 1c i 1d ustawy - rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali. Zgodnie natomiast z §41 ust.5 rozporządzenia nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest zobowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art.10 ust.1a,1c i 1d ustawy – w rozliczeniu za kwartał , w którym tę fakturę otrzymali.

Z powyższego wynika więc, że sprzedawcy energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 105 i poz. 125-128 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, nie mają obowiązku posiadać potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Oznacza to, że co do zasady wskazani podatnicy ujmują wystawione faktury korygujące w rozliczeniu za miesiąc, w którym te faktury zostały wystawione.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj