Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rawie Mazowieckiej
US.I.1/415/4/04
z 26 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I.1/415/4/04
Data
2004.03.26



Autor
Urząd Skarbowy w Rawie Mazowieckiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
ulga remontowa
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
Zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie: Czy na podstawie opisanej poniższej sytuacji mogę dokonać odliczenia od podatku z tytułu remontu i modernizacji jako od budynku czy też jako od lokalu mieszkalnego? Państwo X są właścicielami budynku mieszkalnego (budynek: parter i I piętro). Na podstawie sporządzonej umowy użyczenia (na czas nieokreślony) została mi użyczone w tym budynku od 10.01. 2003 r. na I piętrze: kuchnia, 3 pokoje, łazienka, korytarz i klatka schodowa. W 2003 r. dokonałem remontu, modernizacji w użyczonych mi pomieszczeniach: ścianek działowych, sufitów, tynków; podłóg i posadzek; powłok malarskich i tapet; wymiany i wykonania nowych instalacji: sanitarnych, elektrycznych oraz urządzeń grzewczych; montaż trwale umiejscowionych wyposażeń, armatury;wymiany okien i drzwi wewnętrznych. Proszę o wyjaśnienie. Moim zdaniem mam prawo do odliczenia podatku z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego.


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku z pismem z dnia 20 i 26.02.2004 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa w świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie-Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawie Mazowieckiej wyjaśnia, że:

Warunkiem korzystania z ulgi budowlanej czy też mieszkaniowej związanej z remontem lub remontem lokalu mieszkalnego, jest aby budynek, lokal czy też pomieszczenie stanowiły własność czy współwłasność podatnika lub w stosunku do których podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego, w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takim prawie.

Taka jest wykładnia sformułowania „zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika” o których mowa w art. 26 b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

Wykładnia ta utrwalona jest w interpretacjach Ministerstwa Finansów oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego.

A zatem może Pan dokonywać odliczeń od podatku z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj