Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/FD1/415/18/04/GW
z 25 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/FD1/415/18/04/GW
Data
2004.03.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
prawa majątkowe


Pytanie podatnika
Jestem autorem skryptu dla studentów do nauki języka obcego z komentarzem. Koszt jego wydruku pokryłam w całości ze środków własnych, na potwierdzenie czego posiadam rachunek wystawiony przez drukarnię. Sprzedażą wydrukowanych egzemplarzy zajmuje się księgarnia. W jaki sposób mam rozliczyć w zeznaniu rocznym uzyskany z w/w tytułu dochód?


Dla celów podatku dochodwoego od osób fizycznych definicja "działalności gospodarczej" ( obowiązująca w roku 2003 ) zawarta została w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ). Zgodnie z tą definicją, ilekroć w w/w ustawie mowa jest o działalności gospodarczej, rozumie sie przez to każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów prawa działalności gospodarczej, wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej. Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 1999 roku - Prawo działalności gospodarczej ( Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zm. ), działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, usługowa i budowlana oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany. Ażeby zatem daną działalność zarobkową uznać za działalność gospodarczą, muszą być spełnione łącznie dwie przesłanki, to jest musi być ona wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły ( te przesłanki zostały utrzymane w art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w roku 2004 - tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm. - w myśl którego za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9 ). Stan zorganizowania i ciągłości stanowią zatem wyraźne cechy wyróżniające osoby podejmujące działalność i wykonujące gospodarczą. Przez działalnie ciągłe należy rozumieć powtarzanie, ponawianie określonych czynności, zarówno takich samych, jak i rodzajowo podobnych, a nawet różnych, ale przedsiębranych w procesie wytwarzania, świadczenia usług, itp.

Z przedstawionej w Pani piśmie ( oraz jego uzupełnieniu ) sytuacji wynika, że jest Pani autorem skryptu dla studentów do nauki języka obcego z komentarzem, a koszt jego wydruku pokryła Pani w całości ze środków własnych, na potwierdzenie czego posiada Pani rachunek wystawiony przez drukarnię. Sprzedażą wydrukowanych egzemplarzy zajmuje się księgarnia. Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych ( tekst jednolity: Dz. U. Nr 80 z 2000 roku poz. 904 ze zm. ), przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia ( utwór ); w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi ( literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe ), utwory plastyczne, fotograficzne, wzornictwa przemysłowego. Natomiast w myśl art. 17 "autorskie prawa majątkowe" cytowanej wyżej ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jeśli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Rozporządzenie to może przybrać formę opublikowania ( zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, utworem opublikowanym jest utwór, który za zezwoleniem twórcy został zwielokrotniony i którego egzemplarze zostały udostępnione publicznie ) czy rozpowszechniania ( jest nim utwór, który za zezwoleniem twórcy udostępniony został publicznie ).

Poszczególne rodzaje źródeł przychodów - wymienione w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm. ) określone zostały w art. 10 tej ustawy. I tak, w myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 w/cyt. ustawy, źródłem przychodów są także kapitały pieniężne i prawa majątkowe ( w tym odpłatne zbycie praw majątkowych inne niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c). Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Przychodem są - zgodnie z art. 11 ust. 1 w/cyt. ustawy - otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze oraz innych nieodpłatnych świadczeń. Zawarty w w/w przepisie katalog praw majątkowych dotyczy tylko majątkowych praw autorskich, bowiem osobiste prawa autorskie, takie jak prawo do autorstwa czy prawo do oznaczenia utworu swoim nazwiskiem, mają charakter niezbywalny i nieograniczony w czasie. Prawa majątkowe, z których przychody podleagją opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, można zasadniczo podzielić na dwie grupy: przychody z wykonywania praw majątkowych oraz przychody ze sprzedaży ( zamiany ) praw majątkowych. Osiąganie w roku 2003 trzech rodzajów przychodów upoważniało podatnika do zastosowania do nich kosztów zuyskania przychodu ustalonych przez ustawodawcę w formie ryczałtu wynoszącego 50% usyskanego przychodu ( art. 22 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ). Jednym z tych przychodów są przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artstów - wykonawców z praw pokrewnych ( w rozumieniu odrębnych przepisów ) lub rozporządzania przez nich tymi prawami. Reasumując, uzyskane przez Panią przychody z tytułu sprzedaży skryptu, którego autorem jest Pani, należy zaliczyć do przychodów z tytułu praw autorskich. Powyższy przychód należy pomniejszyć o zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% uzyskanego przychodu i wykazać w pozycjach 58,59 i 60 zeznania o wysokości osiągniętego dochodu ( poniesionej straty ) w roku podatkowym 2003 ( PIT-37 ). Dodatkowo tut. organ podatkowy informuje, iż w przypadku osiągania w roku 2004 dochodów z w/w tytułu, zasady ich opodatkowania są identyczne jak w roku 2003.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj