Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO/VAT/23/04
z 6 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO/VAT/23/04
Data
2004.04.06



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
środek trwały


Pytanie podatnika
Z przedstawionego stanu faktycznego wyrażonego w piśmie wynika, iż podatnik sam prowadzi działalność gospodarczą, zaś prowadzona przez niego firma wchodzi w skład majątku wspólnego (żony i męża). Podatnik nadmienia, iż zamierza zlikwidować działalność gospodarczą, a mąż w drodze podziału majątku, w związku z planowanym rozwodem, otworzy działalność na tych samych zasadach z tymi samymi środkami trwałymi, na majątku firmy. Podatnik zaznacza również, iż w 2003r. - aktem notarialnym została podpisana umowa małżeńska majątkowa wyłączająca zasady wspólności ustawowej, zaś środki trwałe będące na majątku firmy zostały nabyte w trakcie trwania wspólności majątkowej. Czy w związku z przedstawionym wyżej stanem faktycznym podatnik będzie musiał odprowadzić podatek od towarów i usług oraz podatek dochodowy?


Zgodnie z art. 6a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r - o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - zwanej dalej ustawą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają również towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie zostały odprzedane w przypadku zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do zawiadomienia właściwego organu o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej. Powyższego przepisu nie stosuje się do podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 14 ust. 1 i 6 - art. 6a ust. 2 ustawy. W przypadku więc, gdy podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i zlikwiduje prowadzoną działalność gospodarczą, posiadane przez niego towary, które po nabyciu nie zostały odprzedane będą podlegały opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 4 pkt 1 przez towary - rozumie się rzeczy ruchome, jak i również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Należy jednak zaznaczyć, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będą podlegały tylko te towary, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony - art. 6a ust. 4 ustawy.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz .U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 ze zm./ - przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej nie podlegają przepisom tej ustawy.O obowiązku sporządzenia remanentu w przypadku likwidacji działalności stanowią przepisy § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów / Dz.U. Nr 152, poz.1475 z 2003r./. Spisem z natury obejmuje się towary handlowe, materiały /surowce/ podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcji w toku, wyrobów gotowych , braków i odpadów, wyposażenie. Natomiast przepis art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych - określa sposób obliczania dochodu w przypadku likwidacji działalności. Jak stanowi w/w przepis w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów ( surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi (...). Jak wynika z powyższych przepisów w remanencie likwidacyjnym sporządzonym dla potrzeb podatku dochodowego nie wykazuje się składników majątku związanego z wykonywaną działalności gospodarczą , które były zaliczone jako środki trwałe. W świetle art. 14 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r Nr 14, poz. 176 ze zm.) - przychodem z działalności gospodarczej są również - przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem przychodów z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego lub jego części lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, gruntu albo prawa użytkowania wieczystego gruntu związanego z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Przyjmując przedstawiony przez podatnika stan faktyczny, jeśli nie nastąpiło odpłatne zbycie składnika majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej – nie nastąpi z tego tytułu zobowiązanie w podatku dochodowym. Fakt przekazania części środków trwałych mężowi skutkuje obowiązkiem wykreślenia ich z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj