Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IB-1-415/13/2004
z 4 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IB-1-415/13/2004
Data
2004.03.04



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Pobór zaliczek przez pozostałych płatników


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
pobór podatku
podatek dochodowy od osób fizycznych
podróż służbowa (delegacja)
samochód prywatny
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu zwrot kosztów przejazdu własnym samochodem w celu odbycia podróży służbowej ?


Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie w odpowiedzi na pismo z dnia 04.02.2004r. w sprawie udzielenia pisemnej odpowiedzi o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego potwierdza, że:
ryczałt wypłacany od 01.01.2004r. pracownikowi z tytułu zwrotu kosztów za używanie pojazdów samochodowych przez pracownika dla potrzeb pracodawcy w jazdach lokalnych jest przychodem pracownika ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wynika to z likwidacji pkt 22 w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Powyższa zmiana została wprowadzona nowelą ustawy z dnia 12.11.2003r. (Dz. U. Nr 202, poz. 1956).
Pracodawca jako płatnik powinien od tego przychodu pobrać zaliczkę na podatek, zgodnie z art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wolne od podatku dochodowego są nadal kwoty otrzymywane przez pracownika z tytułu zwrotu kosztów używania dla potrzeb pracodawcy pojazdów samochodowych w celu odbycia podróży służbowej – zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określanej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj