Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/9/2004
z 18 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/9/2004
Data
2004.02.18



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
delegacja służbowa
diety
jazda miejscowa
jazda zamiejscowa
moment powstania przychodów
podróż służbowa (delegacja)
samochód osobowy
samochód prywatny


Pytanie podatnika
Dotyczy zasady opodatkowania od 1.01.2004 r. świadczeń z tytułu używania przez pracowników samochodów osobowych będących ich własnością, na potrzeby zakładu pracy, w celu odbycia podróży służbowej oraz wypłaconych w styczniu 2004 r. ryczałtów za używanie samochodów w jazdach lokalnych za grudzień ubiegłego roku.


Działając na podstawie przepisu art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, w odpowiedzi na pismo (znak: DK/189/2004) z dnia 14.01.2004 r. złożone w tutejszym Urzędzie Skarbowym w dniu 19.01.2004 r. w sprawie opodatkowania świadczeń z tytułu używania przez pracowników samochodów osobowych będących ich własnością, na potrzeby zakładu pracy, w celu odbycia podróży służbowej oraz wypłaconych w styczniu 2004 r. ryczałtów za używanie samochodów w jazdach lokalnych za grudzień ubiegłego roku, informuje:

W myśl znowelizowanego a obowiązującego od 1.01.2004 r. przepisu art. 21 ust 1, pkt 16 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika, jak również diety i inne należności za czas podróży osób niebędących pracownikami do wysokości określonej przepisach wydanych przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

Regulacje w tym zakresie zawierają dwa rozporządzenia z 19.12.2002 r.: w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990) oraz w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami (Dz. U. Nr 236, poz. 1191 ze zm.).

W sytuacji gdy osoba nie jest pracownikiem powyższe zwolnienie - w myśl art. 21 ust. 13 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - będzie miało zastosowanie pod warunkiem, że otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:

  1. w celu osiągnięcia przychodów lub
  2. w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub
  3. przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub
  4. przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13, pkt 5 ustawy o podatku dochodowym w związku z wykonywaniem tych funkcji.

W myśl § 5 ust. 3 wspomnianego rozporządzenia w sprawie podróży na obszarze kraju oraz § 8 ust. 3 rozporządzenia w sprawie podróży poza granicami kraju, pracodawca na wniosek pracownika może wyrazić zgodę na odbycie podróży służbowej samochodem osobowym będącym własnością pracownika. W tym przypadku pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu ustaloną przez pracodawcę, jednak w wysokości nieprzekraczającej limitów określonych rozporządzeniem.

Mając powyższe na uwadze państwa stanowisko w sprawie jest właściwe.

Natomiast ryczałty za jazdy lokalne za grudzień ubiegłego roku wypłacone w miesiącu styczniu 2004 r., czyli w momencie nieobowiązywania już zwolnienia podatkowego wynikającego uprzednio z art. 21 ust. 1 pkt 22 w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będą podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych w myśl zasady wyrażonej w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a mówiącej, że opodatkowaniu podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i inne wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Jak z tego wynika decyduje tutaj data wypłaty świadczenia a nie okres, za który się należy świadczenie.

Reasumując prezentowane stanowisko w tym zakresie jest błędne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj