Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1MUS-1471/DPD1/423/23/04/EN
z 16 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1MUS-1471/DPD1/423/23/04/EN
Data
2004.04.16



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kurs waluty
przeliczanie wartości
różnice kursowe
waluta obca


Pytanie podatnika
Jak prawidłowo obliczyć podatkowy koszt uzyskania przychodu Spółki, wynikający z zapłaty w PLN faktur wystawionych przez Dostawców w walutach obcych?”


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137,poz. 926 ze zm./,odpowiadając na pisemne zapytanie Spółki "jak prawidłowo obliczyć podatkowy koszt uzyskania przychodu Spółki, wynikający z zapłaty w PLN za faktury wystawione przez dostawców w walutach obcych", Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje:
Definicja kosztów uzyskania przychodów jest określona w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r Nr. 54 poz. 654 ze zm.). Między innymi z przepisu tego wynika, że koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut,koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Z pisma wynika, że Spółka dokonuje zakupów związanych z prowadzoną działalnością u zagranicznych doradców podatkowych (dostawcy). Zobowiązania wynikające z faktur wystawionych przez dostawców są wyrażone w walutach obcych, lecz zapłata nie następuje w walucie obcej. Spółka przystąpi do centralnego systemu rozliczeniowego dla wszystkich europejskich spółek z grupy. System będzie administrowany przez specjalnie w tym celu utworzone centrum rozliczeniowe w Szwajcarii,które będzie ustalało z góry (przed rozpoczęciem roku obrotowego) stały kurs przeliczeniowy dla każdej z walut obowiązujących w krajach objętych systemem, obowiązujący przez jeden (cały) rok obrotowy. Spółka uznaje za koszt uzyskania przychodów z tytułu zakupu usług, kwotę PLN wynikającą z pomnożenia kwoty z faktury przez kurs stały.

W przedmiotowej sprawie wartość zobowiązania wobec dostawcy wyrażona jest w walucie obcej, lecz zapłata nie następuje w walucie obcej. Spółka w dacie otrzymania faktury zna koszt, pomimo że jest on wyrażony w walucie obcej.W związku z powyższym przepisy art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące zarachowania kosztu wg kursu NBP i różnic kursowych nie mogą mieć zastosowania. Zatem do obliczenia rzeczywistego kosztu poniesionego przez Spółkę w związku zapłatą zobowiązania wobec dostawcy wyrażonego w walucie obcej będą miały zastosowanie ogólne zasady z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynikające z art. 15 ust. 1 zdania 1. Stosownie do tego przepisu kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Jednocześnie informuję, że jeżeli cena usług ustalona według zaproponowanego w piśmie sposobu obliczania rzeczywistego kosztu poniesionego przez Spółkę będzie znacznie odbiegała od ceny rynkowej, to wówczas będzie miał zastosowanie art. 11 powyższej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podmioty powiązane powinny w rozliczeniach między sobą ustalać ceny według takich samych zasad jak uczyniłyby to podmioty od siebie niezależnie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj