Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PD/423/031/2004
z 11 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423/031/2004
Data
2004.03.11



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
potrącalność kosztów
przedpłaty
sprzedaż towarów


Pytanie podatnika
Jaki jest moment powstania przychodów i kosztów uzyskania przychodów w sytuacji gdy wystawiono fakturę w miesiącu grudniu 2003, a wydanie towaru miało miejsce w miesiącu styczniu 2004?


Stosownie do art. 12 ust. 3a pkt 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., nr 54, poz. 654 ze zm.) za datę powstania przychodu uważa się z zastrzeżeniem ust. 3b i 3c dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło:

  • wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych oraz dostarczenie wszelkiej postaci energii lub
  • wykonanie usługi, lub
  • otrzymanie zapłaty za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.

Zasadą jest zatem, że datą powstania przychodu jest dzień wystawienia faktury. Jeżeli jednak nie wystawiono faktury lub wystawiono ją w innym terminie, przychód należny powstaje w ostatnim dniu miesiąca w którym nastąpiło np. wydanie rzeczy. Ustawodawca uzależnił zatem moment powstania przychodu, nie od wykonania usługi lub dostarczenia towarów, ale od daty wystawienia faktury. W świetle powyższego nie może mieć zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy, który stanowi, iż nie zalicza się do przychodów: pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Otrzymana przedpłata w rozumieniu tego przepisu jest przysporzeniem majątkowym na poczet przyszłego świadczenia i cechuje ją niedefinitywność co oznacza, że w określonych warunkach może zostać zwrócona na rzecz świadczącego. Powyższa rzecz nie występuje w przedstawionej sprawie. Należy więc stwierdzić, że pobrana wpłata na poczet dostawy konkretnych towarów, które zostaną dostarczone w 2004 roku przez Spółkę, nie stanowi przedpłaty z tytułu dostarczenia towaru, tylko definitywną zapłatę za jego dostawę, potwierdzoną wystawieniem faktury w grudniu 2003r. Zgodnie z ogólną definicją kosztów wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Moment podatkowego rozliczenia kosztów uzyskania przychodów określony został w art. 15 ust. 4 ww. ustawy zgodnie, z którym ,,koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą tj. są potącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione”. W oparciu o powyższe należy stwierdzić, że koszty dotyczące określonego przychodu, bez względu na to kiedy zostały poniesione (zarachowane) powinny być rozliczone w całości w tym roku podatkowym, w którym został wykazany przychód podatkowy będący następstwem wykonania usługi, z wyjątkiem przypadków gdy ich uwzględnienie w tym roku obiektywnie było nie możliwe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj