Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PD3.3-443-3/04
z 13 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD3.3-443-3/04
Data
2004.02.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
kradzież
odliczenia
odszkodowania
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy w przypadku kradzieży towarów handlowych ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu tych towarów oraz czy na dokonanie odliczenia ma wpływ otrzymane odszkodowanie wskazując, iż odszkodowanie jest wypłacane w wartości netto cen zakupów towarów.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pisemne zapytanie Podatnika z dnia 12 stycznia 2004 r. (wpływ do tut. organu podatkowego 14 stycznia 2004 r.) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśniam co następuje.

W ww. piśmie Podatnik pyta czy w przypadku kradzieży towarów handlowych ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu tych towarów oraz czy na dokonanie odliczenia ma wpływ otrzymane odszkodowanie wskazując, iż odszkodowanie jest wypłacane w wartości netto cen zakupów towarów.

Zdaniem podatnika niezależnie od tego czy otrzymał za skradziony towar handlowy odszkodowanie, czy nie - przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie faktur zakupu dotyczących skradzionych towarów.

Tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z treścią art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Przepis ten formułuje generalną zasadę, ustanawiającą prawo i zakres odliczenia podatku naliczonego przez podatnika. Prawo to powstaje w momencie nabycia towaru lub usługi. Jeżeli zatem w momencie nabycia skradzionych później towarów, podatnik spełniał warunki do skorzystania z tego prawa tzn. nabył towary w celu dokonania ich sprzedaży (opodatkowanej) to późniejsza utrata warunku do odliczenia (brak związku ze sprzedażą opodatkowaną - kradzież) nie powoduje konieczności dokonania korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego.

Jednocześnie tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż na powyższe nie wpływa fakt otrzymania odszkodowania od ubezpieczyciela z tytułu kradzieży, gdyż kwota odszkodowania nie obejmuje podatku od towarów i usług zatem nie ma konieczności korekty dokonanego odliczenia podatku naliczonego.

Reasumując, w sytuacji, gdy towar handlowy (w stosunku do którego przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku) został skradziony co zostanie potwierdzone stosowną dokumentacją, podatnik nie traci prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj