Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
USIV/I/443-84/03
z 12 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USIV/I/443-84/03
Data
2003.12.12


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
atest
rehabilitacja
sprzedaż
sprzęt rehabilitacyjny


Pytanie podatnika
- w sprawie stawki podatku od towarów i usług właściwej dla sprzedawanych w 2003 r. przez Spółkę krzeseł biurowych obrotowych, sklasyfikowanych wg PKWiU w grupowaniu 36.11.11.55.0,


Odpowiadając na pismo z dnia 28.10.2003 r. (data wpływu do US 12.11.2003 r.), uzupełnione pismem z dnia 21.11.2003 r. (data wpływu do US 24.11.2003 r.) w sprawie stawki podatku od towarów i usług właściwej dla sprzedawanych w 2003 r. przez Spółkę krzeseł biurowych obrotowych, sklasyfikowanych wg PKWiU w grupowaniu 36.11.11.55.0, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, stosownie do art. 14 a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia co następuje .

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że na krzesła te Strona uzyskała w miesiącu październiku br. z Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi pozytywne oceny właściwości fizjologiczno-ergonomicznych. Jednakże z przedmiotowego pisma nie wynika by Strona posiadała właściwe atesty jednostek upoważnionych do ich wydania, stwierdzające działalność rehabilitacyjną tych wyrobów.

Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), dla wymienionych w poz. 45 załącznika nr 3 w/w ustawy wyrobów rehabilitacyjnych (bez względu na symbol PKWiU) – z wyłączeniem obuwia na stopy wrażliwe – posiadających właściwe atesty upoważnionych do tego jednostek, stwierdzające ich działalność rehabilitacyjną – stawka podatku od towarów i usług wynosi 7%.

Działając na podstawie upoważnienia zawartego w art. 50 ust. 1 cyt. wyżej ustawy – Minister Finansów w § 59 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) do dnia 31.12.2005 r. obniżył do 0% stawkę podatku od towarów i usług dla wymienionych w poz. 38 załącznika nr 2 tego rozporządzenia wyrobów rehabilitacyjnych (bez względu na symbol PKWiU) tj. sprzętu rehabilitacji leczniczej, zawodowej i obsługi osobistej (z wyłączeniem pościeli i innych wyrobów z dzianiny wełnianej z wkładką magnetyczną i bez tej wkładki).

Jednakże 0% ma zastosowanie wyłącznie do sprzedaży wyrobów rehabilitacyjnych posiadających właściwe atesty jednostek upoważnionych do ich wydania, stwierdzające działalność rehabilitacyjną tych wyrobów.

Z pisma Ministra Finansów z dnia 4.08.2003 r. znak: PP3-812-19/03/JŁ/426 wydanego na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wynika, że obecnie nie ma jednostek upoważnionych do wydawania atestów stwierdzających rehabilitacyjne działanie określonych wyrobów.

Tak więc w praktyce cyt. wyżej przepisy mają zastosowanie do wyrobów rehabilitacyjnych, na które w okresach wcześniejszych upoważnione jednostki wydały atesty stwierdzające działanie rehabilitacyjne.

W związku z tym, że przedmiotowe krzesła nie posiadają właściwych atestów, stwierdzających ich rehabilitacyjne działanie, to w myśl art. 18 ust. 1 w/w ustawy ich sprzedaż podlega opodatkowaniu wg 22% stawki podatku od towarów i usług.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj