Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-281/12-2/DP
z 27 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-281/12-2/DP
Data
2012.07.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Sprzedaż nieruchomosci i praw majątkowych


Słowa kluczowe
akcja
majątek
opodatkowanie
powstanie przychodu
środki pieniężne
udziałowiec


Istota interpretacji
Czy w związku z przekazaniem, zgodnie z art. 286 KSH, przez Wnioskodawcę jego jedynemu udziałowcowi majątku likwidacyjnego (akcji oraz środków pieniężnych), powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 686 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2012 r. (data wpływu 2 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • konsekwencji podatkowych przekazania na rzecz udziałowca środków pieniężnych w związku z likwidacją Spółki – jest prawidłowe,
  • konsekwencji podatkowych przekazania na rzecz udziałowca akcji w ramach podziału nieupłynnionego majątku w związku z likwidacją Spółki – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych przeniesienia składników majątku na udziałowca w ramach podziału nieupłynnionego majątku w związku z likwidacją Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: „Spółka Zależna”/ „Wnioskodawca”) jest spółką posiadającą siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (podlega w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania). Tytuł własności do 100% udziałów Spółki Zależnej znajduje się w posiadaniu Banku S.A. z siedzibą w K (dalej: „Bank”) nieprzerwanie przez okres ponad dwóch lat. Bank jest spółką akcyjną również podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Bank nie korzysta ze zwolnień podmiotowych w podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z docelowym upraszczaniem struktury grupy kapitałowej, do której należy Bank, rozważana jest likwidacja Wnioskodawcy. Do momentu zakończenia likwidacji Bank nie będzie dokonywał zbycia udziałów w Spółce Zależnej. Obecnie w aktywach Wnioskodawcy znajdują się głównie akcje polskiej spółki akcyjnej posiadającej siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, oraz gotówka zgromadzona na rachunkach bankowych. Spółka Zależna nie posiada innych istotnych aktywów i nie prowadzi w znaczącym stopniu innej działalności.

Postępowanie likwidacyjne Wnioskodawcy zostanie formalnie wszczęte na podstawie art. 270 i następne Kodeksu Spółek Handlowych (dalej: „KSH”). W toku tego postępowania należne pieniężne zobowiązania Spółki Zależnej wobec jej wierzycieli zostaną uregulowane (zapłacone) albo zabezpieczone (a tym samym zostanie zrealizowany jeden z celów postępowania likwidacyjnego). Nie będzie więc konieczności zbywania majątku Wnioskodawcy podmiotom trzecim. W konsekwencji, cały majątek Wnioskodawcy - pozostały po spłacie i zabezpieczeniu wierzycieli Wnioskodawcy, tj. środki pieniężne oraz akcje - zostanie przekazany Bankowi.

Zakłada się, że w wyniku podziału majątku likwidowanej Spółki Zależnej pozostałego po zaspokojeniu i zabezpieczeniu wierzycieli, akcje zostaną przekazane Bankowi w naturze. Ponadto, na skutek likwidacji Wnioskodawcy, Bank przejmie zgromadzone na rachunkach bankowych Wnioskodawcy środki pieniężne, które zostaną przelane na jego rachunek bankowy.

Nie jest planowane, aby likwidacja wiązała się z dystrybucją innych składników majątku. Przed otrzymaniem przypadającego na Bank majątku likwidacyjnego, Bank dostarczy Wnioskodawcy pisemne oświadczenie, o którym mowa w art. 26 ust. 1f ustawy o PDOP.

Majątek (akcje, środki na rachunku bankowym), przekazywany przez Wnioskodawcę wskutek jego likwidacji, nie został uprzednio otrzymany w formie wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z przekazaniem, zgodnie z art. 286 KSH, przez Wnioskodawcę jego jedynemu udziałowcowi majątku likwidacyjnego (akcji oraz środków pieniężnych), powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Spółki, przekazanie, zgodnie z art. 286 KSH, przez Wnioskodawcę jego jedynemu udziałowcowi majątku likwidacyjnego (akcji oraz środków pieniężnych), nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Na gruncie ustawy o PDOP nie ma przepisu szczególnego, który wiązałby wydanie majątku przez likwidowaną spółkę jej wspólnikom z obowiązkiem rozpoznania przychodu podatkowego po stronie likwidowanej spółki.

Należy zatem rozważyć, czy taką podstawę prawną można wywieść z brzmienia przepisów ogólnych dotyczących rozpoznawania przychodów podatkowych.

Z treści art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP wynika, że przychodami (z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14 ustawy o PDOP) są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Zgodnie z powszechnie akceptowanym w praktyce organów podatkowych oraz sądów administracyjnych poglądem, przychodami podlegającymi opodatkowaniu (w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP) są wszelkie przysporzenia, które powodują trwały przyrost aktywów podatnika (zob. przykładowo wyrok NSA w Warszawie z dnia 27 listopada 2003 r., III SA 3382/02).

W celu rozstrzygnięcia, czy opisywane zdarzenie przyszłe może rodzić po stronie Wnioskodawcy przychód podatkowy, o którym mowa w art. 12 ustawy o PDOP, należy rozważyć zatem, czy likwidacja Wnioskodawcy oraz przekazanie udziałowcowi Wnioskodawcy majątku pozostałego po jego likwidacji (w tym akcji i środków pieniężnych) spowoduje przyrost aktywów Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 282 KSH, celem likwidacji jest zakończenie interesów bieżących spółki, ściągnięcie wierzytelności, wypełnienie zobowiązań i upłynnienie majątku spółki (czynności likwidacyjne).

Jednocześnie, zgodnie z art. 286 KSH majątek pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli dzieli się między wspólników (udziałowców / akcjonariuszy) w stosunku do ich udziałów. Podział majątku nie może nastąpić przed upływem 6 miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli (art. 286 KSH). Zgodnie z poglądem prezentowanym w doktrynie prawa handlowego, „podział majątku może nastąpić przez wypłatę wszystkim wspólnikom przypadających im kwot w pieniądzu, bądź przydzielenie poszczególnych przedmiotów majątkowych” (Andrzej Szajkowski / Monika Tarska w. Kodeks Spółek Handlowych Tom II. Komentarz dc artykułów 151-300; Wydawnictwo CH Beck; Warszawa 2005).

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w toku postępowania likwidacyjnego należne pieniężne zobowiązania Wnioskodawcy wobec jego wierzycieli zostaną uregulowane (zapłacone lub zbyte) albo zabezpieczone (a tym samym zostanie zrealizowany jeden z celów postępowania likwidacyjnego). Nie będzie więc konieczności zbywania majątku Wnioskodawcy podmiotom trzecim. W konsekwencji, cały majątek Wnioskodawcy pozostały po spłacie i zabezpieczeniu wierzycieli Wnioskodawcy, tj. środki pieniężne oraz akcje - zostanie przekazany Bankowi, jako jedynemu udziałowcowi Wnioskodawcy.

Przeniesienie akcji i środków pieniężnych w wyniku wydania majątku likwidacyjnego nie ma charakteru odpłatnego zbycia. Jest ono wynikiem czynności prawnych polegających na przeniesieniu akcji i środków pieniężnych na wspólnika uprawnionego do tego majątku. Wydanie majątku likwidacyjnego nie jest także czynnością wzajemną gdyż świadczeniu Wnioskodawcy na rzecz udziałowca nie odpowiada bezpośrednio jakiekolwiek świadczenie z jego strony. W szczególności, przekazanie majątku w związku z likwidacją nie będzie związane z wypłatą na rzecz Wnioskodawcy wynagrodzenia i rekompensaty w jakiejkolwiek formie. Przeprowadzenie likwidacji ma na celu zakończenie działalności Wnioskodawcy, a nie generowanie przychodów.

W związku z faktem, że ustawowy obowiązek wydania majątku likwidacyjnego jest czynnością jednostronnie zobowiązującą nie ma w opisywanym zdarzeniu miejsca odpłatne zbycie. Nie może być w szczególności mowy o cenie za zbywany majątek. To bowiem Wnioskodawca jest podmiotem zobowiązanym do jednostronnego świadczenia, które swoje źródło ma w przepisach kodeksu spółek handlowych. inaczej mówiąc, Spółka nie posiada (i nie nabywa) ani roszczenia, ani wierzytelności wobec wspólnika.

Podkreślić należy, że w związku z wydaniem majątku likwidacyjnego, po stronie likwidowanej spółki nie powstaje żadne przysporzenie, w szczególności nie otrzyma ona żadnego ekwiwalentu, chociażby w postaci zwolnienia jej z długu czy też umorzenia zobowiązania - ani z perspektyw prawnej, ani rachunkowej.

Zwolnienie z długu czy umorzenie zobowiązania jest bowiem nieefektywną formą wykonania zobowiązania, zaś wydanie majątku wspólnikowi można potraktować na równi z formą efektywnego wykonania zobowiązania — wydanie majątku jest bowiem właśnie tym uprawnieniem wspólnik które jest przez Spółkę realizowane. Spółka nie uzyskuje w wyniku opisywanego zdarzenia żadnych ekonomicznych korzyści, wręcz przeciwnie — dla realizacji roszczenia udziałowca konieczne jest uszczuplenie jej majątku.

Z perspektywy prawnej omawiana sytuacja podobna jest pod pewnym względem do umowy darowizny, w której darczyńcą — kosztem swojego majątku — wydaje swoje aktywa. Sam fakt, że wskutek takiego wydania dochodzi do zaspokojenia roszczenia przysługującego obdarowanemu do wydania przedmiotu darowizny — nie prowadzi do jakiegokolwiek przychodu po stronie darczyńcy. Ewidentne jest natomiast uszczuplenie majątku po stronie darczyńcy. Skoro zatem wskutek realizacji roszczenia o wydanie majątku nie powstaje przychód dla darczyńcy, nie można doszukiwać się przychodu w przypadku wydania majątku przez podmiot likwidowany, gdzie również dochodzi wyłącznie do realizacji roszczenia udziałowców. Co więcej, przy umowie darowizny wydanie majątku darczyńcy następuje w wykonaniu zobowiązania umownego, zaś podział majątku likwidacyjnego następuje z mocy prawa (w tym ostatnim przypadku nie dochodzi zatem nawet do czynności dwustronnej).

Również z perspektywy rachunkowej nie dojdzie po stronie likwidowanej spółki do żadnego przysporzenia. W szczególności, nie dojdzie takich wydarzeń wskutek zdarzeń prawnych (czy też faktycznych) związanych z wygaśnięciem udziałów. W sytuacji bowiem, w której dojdzie do wydania majątku likwidacyjnego przed formalną likwidacją Wnioskodawcy (warunkiem wyrejestrowania spółki jest wydanie wspólnikom majątku likwidacyjnego), wspólnik będzie nadal posiadał udziały (i będzie mógł wykonywać z nich prawa). Z punktu widzenia wspólnika natomiast, udziały we Wnioskodawcy (jako jedna z pozycji jego aktywów) zostanie wyksięgowana z bilansu po sądowej rejestracji wykreślenia Wnioskodawcy z KRS.

Jak wskazano powyżej, po stronie likwidowanej spółki nie dojdzie do przysporzenia w żadnej formie - ani poprzez przyrost aktywów, ani zwolnienie z długu, ani poprzez odpłatne zbycie majątku, Co więcej, wydanie majątku likwidacyjnego będzie wiązało się z trwałym pomniejszeniem majątku Wnioskodawcy. Jedynym podmiotem, u którego dojdzie do przysporzenia majątkowego w wyniku wypłaty dywidendy, będzie wspólnik. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOP, wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją stanowi dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Dochód taki może podlegać opodatkowaniu po stronie wspólnika, o ile nie ma zastosowania do tego dochodu zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ustawy o PDOP.

W związku z powyższym Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż skoro przekazanie akcji i środków pieniężnych (jako majątku pozostałego po przeprowadzanych czynnościach likwidacyjnych) następuje w wyniku wypełnienia obowiązku nałożonego przepisami prawa (bez żadnego przysporzenia majątkowego dla Spółki Zależnej w likwidacji), to tym samym dla Wnioskodawcy nie może powstać przychód do opodatkowania.

Przedstawione powyżej stanowisko zostało potwierdzone przez Ministra Finansów w piśmie z 22 sierpnia 2001 r. stanowiącym odpowiedź na zapytanie poselskie (Serwis Podatkowy 2002.7.25). W piśmie tym Minister Finansów wyraził pogląd, zgodnie z którym „bez względu na wartość dzielonego majątku w likwidowanej spółce nie wystąpi przychód, gdyż w zamian za dzielony i przekazywany majątek spółka ta nie otrzymuje zapłaty i w wyniku likwidacji przestaje istnieć jako podatnik”.

Potwierdzenia stanowiska prezentowanego przez Wnioskodawcę stanowić mogą też następujące interpretacje organów podatkowych:

  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 października 2010 roku (sygn. IPPB3/423-467/l0-2/JB),
  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 czerwca 2010 roku (sygn. IPPB3/423-229/10-4/JB),
  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 stycznia 2010 roku (sygn. IPPB3/423-746/09-2/PD),
  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30 października 2009 roku (sygn. IPPB3/423-511/09-4/AG),
  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 kwietnia 2009 roku (sygn. IPPB3/423-821/09-2/ER),
  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 31 marca 2009 roku (sygn. IBPBI/2/423-275/09/AP),
  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 czerwca 2008 roku (sygn. IPPB3-423 -439/08-5/AG),
  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 30 maja 2008 roku (sygn. ITPB3/423-185/08/MT).

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w wyniku dokonania przez niego czynności polegającej na wydaniu składników majątku likwidowanego w ramach podziału majątku w procesie likwidacyjnym, nie powstanie u Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 286 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037, ze zm.; dalej „KSH”), majątek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nieupłynniony w toku likwidacji tej spółki może być podzielony między wspólników tej spółki. Dokonanie podziału nie jest możliwe przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli, a roszczenia wierzycieli spółki muszą być zaspokojone lub zabezpieczone. Majątek ten dzieli się między wspólników proporcjonalnie do posiadanych udziałów, chyba że umowa spółki przewiduje inne zasady podziału (art. 286 § 2 i § 3 KSH). W związku z powyższym bezspornym jest fakt, że możliwe jest przeniesienie składników majątku spółki będącej w likwidacji na udziałowca, przy uwzględnieniu jednak wskazanych przepisów.

W sprawie niniejszej Wnioskodawca – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której likwidacja jest planowana – zakłada, iż po przeprowadzeniu likwidacji pozostanie majątek, który przekazany zostanie na rzecz jedynego udziałowca Spółki. Na majątek ten składać będą się środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych oraz akcje polskiej spółki akcyjnej. Zdaniem Wnioskodawcy, czynność ta będzie dla Spółki neutralna podatkowo.

Zdaniem Organu podatkowego, stanowisko Spółki nie jest prawidłowe w pełnym zakresie. Jeżeli chodzi o przekazanie majątku pozostałego po likwidacji Spółki w postaci środków pieniężnych, rzeczywiście nie można mówić o powstaniu z tego tytułu przychodu po stronie Wnioskodawcy. Rozważenia wymaga jednak fakt, czy przekazanie akcji spółki akcyjnej w ramach podziału nieupłynnionego majątku będzie neutralne podatkowo dla likwidowanej spółki. Przepisy prawa podatkowego nie regulują w sposób szczególny czynności polegającej na przeniesieniu na dotychczasowego wspólnika własności składników nieupłynnionego majątku spółki kapitałowej, która podlega likwidacji. Nie oznacza to jednak, że obowiązek podatkowy po stronie Spółki nie powstanie. Ustawy podatkowe, w tym ustawa z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r., nr 74, poz. 397 z późn. zm.; dalej „ustawa o PDOP”), określają zdarzenia, które powodują powstanie obowiązku podatkowego czyli powinności przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem tych zdarzeń. Ustalają, kiedy i w jakich sytuacjach powstanie obowiązek podatkowy. Oznacza to, że powstaje on w okolicznościach wskazanych przez prawo, niezależnie od woli podlegających mu osób czy podmiotów. Na gruncie ustaw podatkowych abstrakcyjny obowiązek podatkowy przekształca się w skonkretyzowane zobowiązanie podatkowe, czyli zobowiązanie do zapłacenia podatku. Z powyższego wynika, że podstawową przesłanką, której zaistnienie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego a następnie zobowiązania podatkowego jest zaistnienie określonego w przepisach zdarzenia.

W niniejszej sprawie kluczowe znaczenie ma fakt, że w wyniku planowanego podziału majątku Spółki dojdzie do przeniesienia własności określonych składników majątkowych – akcji spółki akcyjnej. Wnioskodawca zakłada bowiem, że w trakcie likwidacji nie dojdzie do zbycia przedmiotowych akcji na rzecz podmiotu trzeciego, tylko do przeniesienia ich własności na rzecz jedynego udziałowca. Nie jest zatem, w opinii Organu podatkowego, zasadny argument podniesiony przez Spółkę, iż przeniesieniu własności, o którym mowa nie będzie odpowiadać po stronie likwidowanej Spółki żadne przysporzenie.

Zdaniem Organu podatkowego opisaną we wniosku czynność należy rozpatrywać na gruncie prawa podatkowego w oparciu o interpretację przepisu art. 12 ust. 1 w związku z art. 14 ust. 1 ustawy o PDOP. Ustawodawca w wykazie zdarzeń uznanych przez niego za przychody u podatników podatku dochodowego od osób prawnych zawartych w art. 12 ust. 1 ustawy o PDOP nie wymienia przeniesienia własności składników majątku nieupłynnionego podczas likwidacji spółki jako zdarzenia rodzącego taki przychód. Należy jednak zauważyć, że katalog wymienionych w tym przepisie zdarzeń rodzących przychód nie ma charakteru wyczerpującego, lecz jedynie przykładowy. Świadczy o tym użycie przez ustawodawcę w art. 12 ust. 1 sformułowania, że przychodami są „w szczególności” zdarzenia gospodarcze w przepisie tym wymienione. Jednocześnie sposób ustalania wielkości przychodu będącego następstwem zbywania rzeczy lub praw majątkowych, a więc przenoszenia własności takich rzeczy lub praw majątkowych, wskazuje art. 14 przedmiotowej ustawy. Stanowi on, że przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, a jeżeli cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, to przychód ten określa organ podatkowy w wysokości ich wartości rynkowej. W tym miejscu wskazać należy, iż pojęcie „zbycie” nie oznacza tylko umowy sprzedaży w rozumieniu Kodeksu cywilnego, w której z jednej strony następuje wydanie rzeczy, a z drugiej zapłata ceny tj. określonej kwoty pieniężnej. Cena nie zawsze musi być wyrażona w pieniądzu. Może również przybrać postać zwolnienia danego podmiotu (dłużnika) z ciążących na nim zobowiązań wobec innego podmiotu.

W przedmiotowej sprawie w pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć, czy w planowanym zdarzeniu przyszłym dojdzie do skutecznego przeniesienia własności składników majątkowych (akcji spółki akcyjnej) posiadanych przez Spółkę na jej udziałowca. Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że tak. W tym zakresie musi bowiem dojść do przeniesienia własności poprzez dokonanie odpowiedniej czynności prawnej przenoszącej własność przedmiotowych akcji. Zbycie tych praw w przedmiotowej sprawie nie będzie jednak umową sprzedaży w rozumieniu art. 535 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Tak rozumiejąc umowę sprzedaży należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie przeniesienie własności akcji nie ma charakteru umowy sprzedaży. Spółka tytułem dokonanego zbycia nie otrzyma od wspólnika zapłaty w formie przekazania mu bezpośrednio czy w drodze przelewu konkretnej kwoty środków pieniężnych. Przeniesienie własności składników majątkowych nastąpi w celu wykonania obowiązku Spółki polegającego na zaspokojeniu roszczenia wspólnika opartego na podstawie przepisu zawartego w art. 286 KSH. Omawiane składniki majątkowe stanowią składnik aktywów Spółki. Biorąc powyższe pod uwagę w ocenie organu w pełni uprawnione jest stanowisko, że przeniesienie własności tych składników majątku jako „wypłata” pokrywająca roszczenie wspólnika wypełnia hipotezę art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdzie mowa o „odpłatnym zbyciu rzeczy lub praw majątkowych”. Czynność prawna jest odpłatna, jeżeli podmiot, który dokonał przysporzenia otrzymuje w zamian korzyść majątkową stanowiącą ekwiwalent tego przysporzenia. W ocenie organu Spółka osiąga korzyść majątkową o konkretnym wymiarze. Poprzez zbycie akcji Spółka „otrzymuje” ekwiwalent w postaci zmniejszenia się jej zobowiązań. Przesunięcie składnika majątkowego z aktywów Spółki do aktywów udziałowca rodzi skutek rozporządzający powodując przejście własności tych składników. Powoduje to uzyskanie przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 w związku z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, w ocenie organu podatkowego w Spółce powstanie przychód podatkowy z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych w wysokości wartości rynkowej omawianych składników majątkowych. Nieprawidłowe jest zatem stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przekazanie na rzecz udziałowca akcji w ramach podziału nieupłynnionego w toku likwidacji majątku nie spowoduje powstania po stronie Spółki przychodu podatkowego.

Jednocześnie organ podatkowy pragnie wyjaśnić, że powołane we wniosku interpretacje indywidualne zostały wydane w indywidualnych sprawach innych wnioskodawców i nie mogą stanowić źródła praw i obowiązków dla innych podatników. W świetle stanowiska zaprezentowanego w niniejszej interpretacji, rozstrzygnięcia w nich zawarte, na podstawie art. 14e § 1 Ordynacji podatkowej, mogą być zmienione przez Ministra Finansów, z uwagi na ich nieprawidłowość.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego, uznaje się, w zakresie:

  • konsekwencji podatkowych przekazania na rzecz udziałowca środków pieniężnych w związku z likwidacją Spółki – jako prawidłowe,
  • konsekwencji podatkowych przekazania na rzecz udziałowca akcji w ramach podziału nieupłynnionego majątku w związku z likwidacją Spółki – jako nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj