Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-1/005/2/901/03
z 9 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/005/2/901/03
Data
2004.01.09



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Kwota podatku w dokumencie sprzedaży


Słowa kluczowe
rolnicy
zryczałtowany zwrot podatku


Pytanie podatnika
Obliczenie zryczałtowanego podatku naliczonego zawartego w fakturze VAT RR w sytuacji przekazania na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego części zapłaty za produkty rolne po dokonaniu potrąceń składek na ubezpieczenie innych należności.


Dotyczy: zapytania Spółki z dnia 07.07.2003 r. złożonego do Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście w sprawie odliczenia zryczałtowanego podatku naliczonego zawartego w fakturze VAT RR.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm. ) wyjaśnia:

Zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych podatek naliczony, o którym mowa w art. 19 ust. 2 i 2 a, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty; w myśl art. 33 b ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Przepis ten wprowadza dodatkowe warunki odliczenia. Jednym z tych warunków jest, aby zapłata całej należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik ma zawartą umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne na dłuższy termin płatności. Równocześnie w myśl art. 33 b ust. 6 w/w ustawy warunek, o którym mowa powyżej, dotyczy tej części zapłaty, która stanowi różnicę między kwotą należności za sprzedane produkty rolne a kwotą należności za towary i usługi sprzedane rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę tych produktów rolnych.

Przez pojęcie należności za towary i usługi sprzedane rolnikowi ryczałtowemu, których mowa w ust. 6, rozumie się również potrącenia z tytułu spłat rat pożyczek i zaliczek udzielanych rolnikowi ryczałtowemu dostarczającemu produkty rolne dokonane przez podatnika nabywającego te produkty, pod warunkiem że:
1) zaliczka została przekazana na rachunek bankowy rolnika, a na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu potwierdzającego dokonanie tej wpłaty,
2) raty i pożyczki wynikają z umów zawartych w formie pisemnej.

Biorąc powyżej przytoczone przepisy Dyrektor Izby Skarbowej zauważa, iż w przypadku wystąpienia wzajemnych transakcji pomiędzy rolnikiem a nabywcą powiększenie podatku naliczonego u nabywcy produktów rolnych o zryczałtowany zwrot podatku może być dokonane w sytuacji, gdy została dokonana zapłata na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego w kwocie równej różnicy pomiędzy: kwotą należnością za sprzedane produkty rolne (kwota brutto wg faktury VAT RR) a kwotą należności za usługi lub towary sprzedane rolnikowi, powiększoną o wartość potrąceń z tytułu pożyczek udzielonych rolnikowi przez nabywcę produktów rolnych oraz wartość zaliczek zapłaconych rolnikowi - przy spełnieniu warunków wynikających z art. 33 b ust. 6 a. W sytuacji, gdy zapłata za produkty rolne, o której mowa powyżej została dokonana do 14 dni od dnia zakupu (przy uwzględnieniu zastrzeżenia wynikającego z pkt. 2 ust. 4 w/w artykułu), to nabywcy produktów rolnych przysługuje prawo do powiększenia podatku naliczonego o całą kwotę zryczałtowanego zwrotu określonego w fakturze VAT RR. Jeśli zaś zapłata za produkty rolne nie zastała określona w sposób omówiony powyżej, to kwota zryczałtowanego zwrotu w ogóle nie powiększa kwoty podatku naliczonego u nabywcy produktów rolnych.

Niniejsze wyjaśnienie jest uzupełnieniem informacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście z dnia 07.07.2003 r. nr DP/03/07/2003 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj