Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
II-2/423/85/EG/28/04
z 12 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/423/85/EG/28/04
Data
2004.03.12



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
działalność gospodarcza
ewidencja środków trwałych
koszty uzyskania przychodów
odpisy amortyzacyjne
środek trwały
użytkowanie (używanie)


Pytanie podatnika
  1. Czy składniki majątku trwałego (w wiekszości są to maszyny), których budowa i montaż zostały zakończone - nie wykorzystywane ze względu na brak zamówień - Spółka może przyjąć do ewidencji i naliczać amortyzację wg obniżonych stawek ?
  2. Czy amortyzacja taka będzie kosztem uzyskania przychodów ?


Odpowiadając na pismo z dnia 23.12.2003 r. złożone w Urzędzie Skarbowym w Skierniewicach w dniu 23.12.2003 r. i przesłane zgodnie z właściwością do Łódzkiego Urzędu Skarbowego, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa przy ocenie skutków w podatku dochodowym od osób prawnych, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje:

zgodnie z postanowieniami art. 16a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) amortyzacji podlegają m.in. maszyny, stanowiące własność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania. Spółka posiada składniki majątku wytworzone we własnym zakresie, a ich budowa i montaż zostały zakończone. Ze względu na brak zamówień składniki te nie są wykorzystywane. Zdaniem Spółki składniki te winny zostać przyjęte do ewidencji środków trwałych z obniżonymi stawkami amortyzacyjnymi, a amortyzacja stanowiłaby koszty uzyskania przychodów.

Z tak zaprezentowanym stanowiskiem nie można się zgodzić, albowiem składniki majątku, o których mowa w art. 16a na podstawie art. 16d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - wprowadza się do ewidencji środków trwałych zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy, czyli najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Skoro wytworzone składniki majątku trwałego nie są faktycznie wykorzystywane w działalności gospodarczej, to nie można ich wprowadzić do ewidencji środków trwałych – art. 16d ust. 2 i dokonywać odpisów amortyzacyjnych – art. 16a ust. 1 pkt 2. Dodatkowo należy stwierdzić, iż zgodnie z treścią art.15 ust. 6 ustawy kosztami uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a – 16m, z uwzględnieniem art. 16 cyt.ustawy. Nie do przyjęcia jest stanowisko Spółki, polegające na twierdzeniu, że do kosztów uzyskania przychodów można zakwalifikować również wydatki związane z bliżej nie określonymi przychodami, które mogą być osiągnięte dopiero w nie dającej się przewidzieć przyszłości. Stosownie do art. 15 ust. 1 w/w ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Wykładnia gramatyczna tego zwrotu prowadzi do wniosku, że podatnik może odliczyć wszelkie koszty, o ile udowodni bezpośredni związek z prowadzoną działalnością oraz że ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, a w opisanej sytuacji wytworzone składniki majątku nie są wykorzystywane w działalności gospodarczej i tym samym nie przyniosły żadnych przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj