Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-318/12/AP
z 4 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-318/12/AP
Data
2012.06.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
działalność gospodarcza
przychód
samochód osobowy
środek trwały


Istota interpretacji
możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej samochodu osobowego stanowiącego środek trwały w tej działalności.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 8 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej samochodu osobowego, stanowiącego środek trwały w tej działalności – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 marca 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej samochodu osobowego, stanowiącego środek trwały w tej działalności. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 14 maja 2012 r. Znak: IBPBI/1/415-318/12/AP, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 16 maja 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Od dnia 1 sierpnia 2008 r. Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej z dnia 4 czerwca 2008 r., w zakresie produkcji makiet architektonicznych (PKD 32.99.Z), opodatkowaną podatkiem dochodowym uiszczanym wg skali podatkowej. Zdarzenia gospodarcze związane z tą działalnością ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Jest również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W 2009 r. dla celów prowadzonej działalności gospodarczej zakupił środek trwały w postaci samochodu osobowego z homologacją ciężarową. Wnioskodawca planuje zakup drugiego środka trwałego w postaci samochodu osobowego dla celów prowadzonej działalności gospodarczej i zaliczenie tego wydatku do kosztów uzyskania przychodu w formie odpisów amortyzacyjnych.

Istotne elementy opisu zdarzenia przyszłego zawarto również w części H, poz. 70 wniosku gdzie wskazano, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której zatrudnia pracownika na 1/8 etatu oraz planuje przyjąć kolejnego pracownika na 1/8 etatu i stażystę, docelowo zatrudnionego na pełny etat. Ponadto na potrzeby działalności gospodarczej pracuje jedna osoba w oparciu o umowę o dzieło.

W związku z ciągłym rozwojem firmy i wykonywaniem zleceń dla kilku klientów jednocześnie, Wnioskodawca, jako właściciel firmy i jej przedstawiciel, spędza większość czasu pracy poza pracownią, gdzie wykonywane są zlecenia, wykonując takie czynności jak:

  • nawiązywanie nowych kontaktów z potencjalnymi zleceniodawcami,
  • spotkania z bieżącymi klientami mające na celu konsultacje w sprawie realizowanych dla nich projektów, przekazywanie i omawianie próbek poszczególnych elementów składowych realizowanych makiet oraz omawianie rozwiązań proponowanych przez klientów (elektroniczne układy sterujące makietą, oświetlenie makiety, sposób prezentacji, elementy mechaniki na makiecie, itp.),
  • wyjazdy związane z obsługą gwarancyjną wykonywanych już makiet – firma udziela trzyletniej gwarancji na swoje makiety. Wnioskodawca, jako posiadający największe doświadczenie w dziedzinie budowy makiet, wykonuje ww. naprawy osobiście,
  • spotkania z przyszłymi klientami mające na celu omówienie warunków współpracy oraz podpisanie umów, omówienie szczegółów projektów realizowanych w kolejnych terminach,
  • dostarczenie gotowych makiet klientom oraz wprowadzanie ewentualnych poprawek w siedzibie klienta, w przypadku ich nie zauważenia na etapie budowy makiety.

Wnioskodawca prowadzi działalność na obszarze całej Polski oraz Europy (głównie w Szwajcarii), w związku z czym wymienione wyżej czynności związane są niejednokrotnie z jedno lub nawet kilku dniowymi wyjazdami. W tym czasie pracownia pozbawiona zostaje środka transportu, który jest niezbędny do ciągłego zaopatrywania zespołu pracującego na miejscu w materiały do budowy makiet, m.in. tworzyw sztucznych, farb i lakierów, klejów, drewna, akcesoriów modelarskich, takich jak imitacje zieleni, figurki postaci, pojazdy itp. Brak środka transportu – samochodu sprawia, że na czas wyjazdów, pracownia w bardzo wielu przypadkach ma przestoje związane z brakiem, któregoś z powyższych materiałów. Powoduje to przesunięcie w terminach oddania poszczególnych zleceń, a to z kolei skutkuje karami finansowymi oraz kolejnymi przesunięciami terminów następnych zleceń. Cała sytuacja blokuje rozwój firmy oraz generuje stratę finansową. Korzystanie ze środków komunikacji miejskiej nie wchodzi w rachubę ponieważ większość surowców, z których korzysta firma (tworzywa sztuczne), sprzedawana jest w dużych formatach, rzędu 6 metrów kwadratowych, co uniemożliwia ich przewóz ww. środkami. Ponadto firmy, w których zaopatruje się Wnioskodawca, znajdują się w znacznym oddaleniu od miejsca prowadzenia działalności, co sprawia, że dojazd do nich przy pomocy środków komunikacji miejskiej wiąże się ze stratą całego dnia roboczego. To z kolei skutkuje, jak wyżej wskazano niedotrzymaniem terminów realizacji zleceń i związanymi z tym konsekwencjami finansowymi.

W związku z opisaną powyżej sytuacją, Wnioskodawca planuje zakup drugiego samochodu, aby jeden z nich pozostawał w dyspozycji pracowników pracujących w siedzibie firmy oraz zaliczenie kosztów poniesionych na jego nabycie (w formie odpisów amortyzacyjnych) do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy uzasadnione jest uznanie przez Wnioskodawcę za koszty uzyskania przychodów (w formie odpisów amortyzacyjnych) wydatku związanego z zakupem drugiego środka trwałego w postaci samochodu osobowego...

Zdaniem Wnioskodawcy, uznanie za koszt podatkowy i zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów (w formie odpisów amortyzacyjnych) wydatków na zakup drugiego środka trwałego - samochodu osobowego jest uzasadnione, ponieważ zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Zgodnie z ww. ustawą, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zdaniem Wnioskodawcy, zostaną spełnione warunki do uznania wydatków za koszty uzyskania przychodów, gdyż zakup drugiego środka trwałego w postaci samochodu osobowego, będzie pozostawał w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i będzie poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz nie znajduje się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy prawa nie ograniczają przy tym możliwości zakupu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej składników majątku uznanych za środki trwałe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Aby zatem dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

  • musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
  • musi być należycie udokumentowany.

Decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest zatem poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu, przy czym każdy wydatek poza wyraźnie wskazanym w ustawie - wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu. Przy kwalifikowaniu poniesionych wydatków, należy wziąć pod uwagę ich celowość oraz potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodu, a także racjonalność wydatków, to znaczy ich adekwatność do rzeczywistych potrzeb i zakresu prowadzonej działalności oraz konieczność ich poniesienia dla osiągnięcia przychodu. Przepisy prawa nie ograniczają możliwości zakupu na potrzeby działalności gospodarczej różnych środków transportu osobowego, w tym także samochodu osobowego oraz ilości zakupionych środków transportu.

Warunkiem koniecznym dla uznania wydatków poniesionych na nabycie określonego składnika majątku, w tym przypadku samochodu osobowego, za koszt uzyskania przychodu jest jego wykorzystywanie na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Podkreślenia wymaga fakt, iż wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy eksploatacją tego samochodu a osiągniętym przychodem spoczywa na Wnioskodawcy. To on bowiem osiągać będzie korzyści polegające na możliwości zaliczenia wydatków poniesionych na nabycie samochodu osobowego do kosztów uzyskania przychodu i obniżeniu podstawy opodatkowania.

Jednocześnie, zgodnie z przytoczonym przepisem, wydatki wymienione przez ustawodawcę w art. 23, nawet jeżeli zostały poniesione w sposób celowy, nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż grunty lub prawo wieczystego użytkowania gruntów, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części (…).

Stosownie do art. 22 ust. 8 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są natomiast odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Ograniczenie kwotowe odpisów amortyzacyjnych, podlegających zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do samochodu osobowego wprowadza przepis art. 23 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w art. 22a-22o, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania.

Przepis art. 22a ust. 1 pkt 2 ww. ustawy stanowi, iż amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny, urządzenia i środki transportu, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Z powyższego wynika, iż określony składnik majątku podatnika może zostać zaliczony do środków trwałych, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

  • stanowi on własność lub współwłasność podatnika,
  • został nabyty lub wytworzony we własnym zakresie,
  • jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,
  • przewidywany okres jego używania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej jest dłuższy niż rok (decyzja w tym względzie należy do podatnika),
  • jest wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo został oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, o której mowa w art. 23b ww. ustawy.

Wskazać przy tym należy, iż środki trwałe służą osiąganiu przychodów przez wiele lat, przez co ustawodawca zdecydował, że związane z nimi wydatki powinny być również rozliczane w dłuższym okresie czasu. Stąd wydatki na ich nabycie, wytworzenie lub ulepszenie, stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stanowią kosztu uzyskania przychodów, ale koszt taki stanowi ich zużycie mierzone amortyzacją (art. 22 ust. 8 tej ustawy).

Zgodnie z art. 22d ust. 2 ww. ustawy, składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c, z wyłączeniem składników wymienionych w ust. 1, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 4.

Podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych stanowi wartość początkowa środków trwałych ustalona zgodnie z zasadami określonymi w art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sposób ustalenia wartości początkowej środków trwałych jest zróżnicowany m.in. z uwagi na sposób ich nabycia.

Jak wynika z treści złożonego wniosku, od 1 sierpnia 2008 r. Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie produkcji makiet architektonicznych. W 2009 r. dla celów tej działalności zakupił środek trwały w postaci samochodu osobowego z homologacją ciężarową. W związku z ciągłym rozwojem firmy i wykonywaniem zleceń dla kilku klientów jednocześnie, Wnioskodawca, jako właściciel firmy i jej przedstawiciel, spędza większość czasu pracy poza pracownią, gdzie wykonywane są zlecenia. Ponadto Wnioskodawca prowadzi działalność na obszarze całej Polski oraz Europy (głównie Szwajcarii), co wiąże się niejednokrotnie z jedno lub nawet kilku dniowymi wyjazdami. W tym czasie pracownia pozbawiona zostaje środka transportu, który jest niezbędny do ciągłego zaopatrywania zespołu pracującego na miejscu w materiały do budowy makiet. Brak środka transportu (samochodu) sprawia, że na czas wyjazdów, pracownia w bardzo wielu przypadkach ma przestoje związane z brakiem materiałów potrzebnych do wytworzenia makiet. Powoduje to przesunięcie w terminach oddania poszczególnych zleceń, a to z kolei skutkuje karami finansowymi oraz kolejnymi przesunięciami terminów następnych zleceń. W związku z zaistniałą sytuacją Wnioskodawca planuje zakup drugiego samochodu, aby jeden z nich pozostawał w dyspozycji pracowników pracujących w siedzibie firmy. Zakupiony samochód osobowy, zostanie również uznany za środek trwały wykorzystywany dla potrzeb tej działalności.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż jeżeli w istocie samochód, który Wnioskodawca zamierza zakupić będzie uznany za środek trwały wykorzystywany w ramach prowadzonej przez Niego pozarolniczej działalności gospodarczej (spełniający wszystkie przesłanki, o których mowa w cyt. art. 22a ust. 1 ww. ustawy, pozwalające uznać go za środek trwały), to Wnioskodawca będzie zobowiązany ująć przedmiotowy samochód w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawych, a wydatki poniesione na jego nabycie będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tej działalności, poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej ww. środka trwałego (samochodu osobowego), na zasadach określonych w przepisach art. 22a-22n ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pamiętając o ograniczeniu kwotowym tych odpisów, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj