Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-138/13-4/AKr
z 6 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2013 r. (data wpływu 26 lutego 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 maja 2013 r. (data wpływu 3 czerwca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia części lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia części lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność.

Wniosek nie spełniał wymogów, określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), w związku z powyższym, pismem z dnia 13 maja 2013 r., Nr IPTPB2/415-138/13-2/AKr, wezwano Wnioskodawczynię, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłane zostało w dniu 13 maja 2013 r. (skutecznie doręczone w dniu 21 maja 2013 r.). W dniu 3 czerwca 2013 r. (data nadania 28 maja 2013 r.) wpłynęło uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Na mocy umowy sprzedaży zawartej w dniu 29 marca 2001 r. w formie aktu notarialnego Wnioskodawczyni oraz Jej mąż zakupili (za fundusze dorobkowe do majątku wspólnego) udziały w nieruchomości, wynoszące łącznie 12/120 części nieruchomości położonej w L. przy ul. K. Przedmiotowa nieruchomość, położona jest na działce nr X o powierzchni 2 ary 89 m2 zabudowanej budynkiem wielomieszkaniowym. Sprzedający udziały w nieruchomości oświadczyli, że byli w posiadaniu lokalu mieszkalnego nr 4 położonego na I piętrze o powierzchni 35,90 m2 składającego się z dwóch pokoi, kuchni, przedpokoju i WC oraz pomieszczeń przynależnych do lokalu mieszkalnego, tj. piwnicy, komórki, strychu. Zgodnie z zapisem ww. umowy sprzedaży lokal mieszkalny wraz z pomieszczeniami przynależnymi został wydany w posiadanie i korzystanie Wnioskodawczyni i Jej męża.

W dniu 15 stycznia 2004 r. na mocy umowy zawartej w formie aktu notarialnego Wnioskodawczyni oraz Jej mąż znieśli wspólność majątkową małżeńską, pozostając nadal współwłaścicielami.

W dniu 11 kwietnia 2008 r. wszyscy współwłaściciele nieruchomości zawarli w formie aktu notarialnego umowę ustanowienia odrębnej własności lokali mieszkalnych. Na podstawie tej umowy została ustanowiona na rzecz Wnioskodawczyni i Jej męża, odrębna własność lokalu mieszkalnego nr 4 położonego na 1 piętrze, który był do Ich dyspozycji od daty zakupu udziałów w nieruchomości tj. od 29 marca 2001 r. Z własnością lokalu mieszkalnego nr 4 związany był udział w częściach wspólnych budynku oraz urządzeniach niesłużących do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali oraz udział we własności działki nr X obszaru 0,0289 ha wynoszący 48/430 części. Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego nastąpiło bez spłat i dopłat. Lokal mieszkalny został wyodrębniony z księgi wieczystej nr Y, dla którego została założona księga wieczysta nr Z prowadzona przez Sąd Rejonowy w L. Wydział Ksiąg: Wieczystych. Ponadto w dniu 22 czerwca 2012 r. na podstawie oświadczenia o zmianie sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej, złożonego w formie aktu notarialnego został zmieniony - za zgodą wszystkich współwłaścicieli lokali wyodrębnionych - sposób korzystania z nieruchomości wspólnej. Na mocy złożonego oświadczenia przyznano właścicielowi lokalu mieszkalnego nr 5 nieodpłatnie prawo do korzystania z część strychu.

W dniu 17 sierpnia 2012 r. na podstawie umowy sprzedaży i oświadczenia o ustanowieniu hipoteki zawartej w formie aktu notarialnego Wnioskodawczyni oraz Jej mąż sprzedali lokal mieszkalny nr 4, który stanowił Ich współwłasność, w udziałach po ½ części, w związku z wcześniejszym (15 stycznia 2004 r.) wyłączeniem wspólności majątkowej małżeńskiej.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni stwierdziła, że sprzedaż w dniu 17 sierpnia 2012 r. lokalu mieszkalnego nr 4 stanowiącego odrębną własność nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej. Wartość otrzymanej przez Wnioskodawczynię części udziału w nieruchomości (budynku wielomieszkaniowym) w wyniku zniesienia wspólności majątkowej małżeńskiej mieściła się w udziale jaki Jej przysługiwał w majątku dorobkowym małżeńskim i wynosił 1/2 części. Wartość otrzymanej przez Wnioskodawczynię części lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku oraz urządzeniach niesłużących do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali oraz udziałem we własności działki, na której posadowiony jest budynek wielomieszkaniowy w wyniku ustanowienia w dniu 11 kwietnia 2008 r. odrębnej własności lokali mieszkalnych mieściła się w udziale jaki Jej przysługiwał przed jej ustanowieniem.

W związku z powyższym zadano następujące pytania (ostatecznie formułowane w uzupełnieniu wniosku).

  1. Od jakiej daty należy liczyć okres 5 lat własności mieszkania?
  2. Czy sprzedaż opisanego mieszkania wywołuje skutki podatkowe zobowiązujące do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawczyni, w przedstawionym stanie faktycznym, sprzedaż lokalu mieszkalnego nie podlega opodatkowaniu.

Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn.zm), opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2 m. in.: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przedmiotowej sprawie nabycie udziałów w nieruchomości nastąpiło w 2001 r. zaś sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność w chwili sprzedaży w 2012 r. W związku z tym, że zbycie nastąpiło po upływie 5 lat, tym samym nie podlega opodatkowaniu.

Zdaniem Wnioskodawczyni, ani zniesienie w dniu 15 stycznia 2004 r. wspólności majątkowej małżeńskiej, ani też ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego nie jest zdarzeniem prawnopodatkowym, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zarówno zniesienie wspólności majątkowej małżeńskiej jak i ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego są tylko innymi formami własności, a nie nowym nabyciem. Tym samym przekształcenie wspólności majątkowej małżeńskiej na udziały odpowiadające udziałom w majątku dorobkowym małżeńskim po ½ jak i przekształcenie lokalu mieszkalnego w odrębną własność jest jedynie zmianą formy prawnej dysponowania lokalem mieszkalnym.

Tak więc, według Wnioskodawczyni, na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy datę nabycia lokalu mieszkalnego należy utożsamiać z datą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, tj. 29 marca 2001 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji Podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Wobec powyższego odpłatne zbycie nieruchomości i praw majątkowych stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu, jeżeli zbycie to ma miejsce przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu (dochodu) ma moment ich nabycia z uwagi na fakt, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulegały zmianie.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U z 2012 r., poz. 788 ze zm.).

Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami z mocy prawa powstaje wspólność majątkowa obejmująca przedmioty nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Ustrój wspólności ustawowej obejmujący dorobek obojga małżonków, ukształtowany został przez ustawodawcę jako wspólność łączna, bezudziałowa. Wspólność ta charakteryzuje się tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą zatem rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością – art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Dopiero z chwilą ustania małżeństwa lub zniesienia współwłasności wspólność ta ulega przekształceniu i wówczas małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym stanowiącym ich dorobek (art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku ( art. 43 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w wyniku podziału majątku wspólnego jest nabyciem tych rzeczy.

Natomiast, biorąc pod uwagę przyjętą linię orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku pochodowym od osób fizycznych nie jest przyznanie nieruchomości na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli:

  • podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub
  • jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Za datę nabycia nieruchomości, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która przypadła danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez małżonka nieruchomości przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego.

Celem postępowania o zniesienie współwłasności w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego jest nowe ukształtowanie prawa własności rzeczy, która stanowi przedmiot współwłasności.

Zgodnie z art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), współwłasność polega na tym, iż własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom.

Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej (art. 196 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego).

Natomiast w myśl art. 210 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności.

Przez zniesienie współwłasności rozumie się likwidację łączącego współwłaścicieli stosunku prawnego, która następuje w drodze umowy lub orzeczenia sądu.

Stosownie do art. 211 i art. 212 Kodeksu cywilnego, zniesienie współwłasności może nastąpić przez podział rzeczy wspólnej, a gdy rzeczy nie da się podzielić, przez przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych bądź przez podział cywilny, polegający na sprzedaży rzeczy wspólnej i podziale uzyskanej ceny stosownie do wielkości udziałów współwłaścicieli.

Mając zatem na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy tylko wówczas, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat. Natomiast jeżeli udział danej osoby ulega powiększeniu (nawet bez spłat i dopłat) to traktowany jest w kategorii nabycia, ponieważ w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (nieruchomością), jak i stan jej majątku osobistego. Tak więc co do zasady, zniesienie współwłasności jest formą nowego nabycia wówczas, gdy w wyniku tego zniesienia podatnik otrzymuje nieruchomość, która przekracza udział jaki pierwotnie podatnikowi przysługiwał.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2001 r. Wnioskodawczyni oraz Jej mąż zakupili (za fundusze dorobkowe do majątku wspólnego) udział w nieruchomości, wynoszący łącznie 12/120 części nieruchomości zabudowanej budynkiem wielomieszkaniowym, stanowiący lokal mieszkalny nr 4 wraz z pomieszczeniami przynależnymi. W 2004 r. Wnioskodawczyni oraz Jej mąż znieśli wspólność majątkową małżeńską, pozostając nadal współwłaścicielami. Wartość otrzymanej przez Wnioskodawczynię części udziału w nieruchomości (budynku wielomieszkaniowym) w wyniku zniesienia wspólności majątkowej małżeńskiej mieściła się w udziale jaki Jej przysługiwał w majątku dorobkowym małżeńskim i wynosił 1/2 części. Natomiast w 2008 r. wszyscy współwłaściciele nieruchomości zawarli umowę ustanowienia odrębnej własności lokali mieszkalnych. Na podstawie tej umowy została ustanowiona na rzecz Wnioskodawczyni i Jej męża, odrębna własność lokalu mieszkalnego nr 4, z którą związany był udział w częściach wspólnych budynku oraz urządzeniach niesłużących do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali oraz udział we własności działki nr X wynoszący 48/430 części. Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego nastąpiło bez spłat i dopłat. Wartość otrzymanej przez Wnioskodawczynię części lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku, urządzeniach niesłużących do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali oraz udziałem we własności ww. działki w wyniku ustanowienia odrębnej własności lokali mieszkalnych mieściła się w udziale jaki Jej przysługiwał przed jej ustanowieniem. W 2012 r. Wnioskodawczyni oraz Jej mąż dokonali odpłatnego zbycia ww. lokalu mieszkalnego nr 4, które nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej.

Zatem, uwzględniając powyższe oraz przyjmując za Wnioskodawczynią, iż wartość otrzymanej przez Nią części udziału w nieruchomości (budynku wielomieszkaniowym) w wyniku zniesienia wspólności majątkowej małżeńskiej mieściła się w udziale jaki Jej przysługiwał w majątku dorobkowym małżeńskim oraz wartość otrzymanej przez Nią, w wyniku ustanowienia odrębnej własności lokali mieszkalnych, części lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku, urządzeniach niesłużących do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali oraz udziałem we własności działki, na której posadowiony jest budynek wielomieszkaniowy mieściła się w udziale jaki Jej przysługiwał przed jej ustanowieniem uznać należy, że nabycie przez Wnioskodawczynię ½ lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność będącej przedmiotem odpłatnego zbycia w 2012 r. nastąpiło w 2001 r., tj. w dacie nabycia udziału w nieruchomości zabudowanej budynkiem wielomieszkaniowym.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa należy stwierdzić, iż przychód z odpłatnego zbycia w 2012 r. ½ lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność, którego nabycie nastąpiło w 2001 r. nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych, albowiem jego zbycie zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie. Co oznacza, że przychód z tego tytułu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Końcowo organ podatkowy zauważa, że wydając interpretacje w trybie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów, nie przeprowadza postępowania dowodowego. Organ wydając indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i Jej stanowiskiem. Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różnić się będzie od stanu faktycznego, który wystąpił w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Ponadto należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został złożony przez Wnioskodawczynię, jednego z współwłaścicieli lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego współwłaściciela tego lokalu mieszkalnego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj