Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-91/12/PS
z 8 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-91/12/PS
Data
2012.05.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
strata
zaliczka
zaliczka miesięczna


Istota interpretacji
W zakresie prawidłowości odliczania strat z lat ubiegłych w zaliczkach miesięcznych.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2012 r. (data wpływu 21 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawidłowości odliczania strat z lat ubiegłych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 lutego 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawidłowości odliczania strat z lat ubiegłych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka zajmuje się aktualnie między innymi wynajmem lokali użytkowych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dla Spółki rokiem podatkowym jest okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia. Na dzień składania przedmiotowego wniosku aktualnie jest to okres od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. Zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych w roku podatkowym 2012 Spółka, z uwagi na fakt, iż jest małym podatnikiem, o którym mowa w art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie opłacała kwartalnie. O wyborze sposobu opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych od dnia 1 stycznia 2012 r. Spółka poinformowała składając stosowne zawiadomienie dla Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku w dniu 15 lutego 2012 r. W okresie ostatnich pięciu latach podatkowych Spółka uzyskała straty, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. O poniesione straty w poprzednich pięciu latach podatkowych strona zamierza obniżać dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w najbliższych kolejno następujących latach podatkowych, w tym dochód od którego są płacone od dnia 1 stycznia 2012 r. zaliczki kwartalne, z tym że Spółka zakłada, że wysokość obniżenia dochodu w którymkolwiek lat (okresów kwartalnych) podatkowych, nie będzie mogła przekroczyć 50% kwoty uzyskanej straty za dany rok podatkowy ze wskazanych powyżej latach podatkowych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Spółka w przyszłości po dniu 1 stycznia 2012 r. ma prawo, ustalając za dany kwartał rozliczeniowy dochód (tj. nadwyżkę przychodów nad kosztami jego uzyskania) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, obniżyć dochód o 50% wartości strat uzyskanych w kolejnych 5 pięciu latach podatkowych...


Zdaniem Wnioskodawcy z uwagi na fakt, iż zaliczka na podatek dochodowy o osób prawych stosownie do art. 5 Ordynacji podatkowej jest zobowiązaniem podatkowym określonym ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, w przyszłości będzie Wnioskodawcy przysługiwało przy ustalaniu dochodu za dany kwartał rozliczeniowy (tj. nadwyżki przychodów nad kosztami jego uzyskania) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, prawo obniżenia dochodu o 50% wartości strat uzyskanych w poprzednich kolejnych pięciu latach podatkowych. Natomiast w przedmiotowej sprawie za bez znaczenia należy uznać fakt, iż ustawodawca wskazując powyższe uprawnienie, z którego może skorzystać Spółka w art. 7 ust. 5 ustawy, nie przywołał niniejszego uprawnienia także w art. 25 ust. 1.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód, rozumiany jako nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym, jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Stosownie natomiast do art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o wysokość straty, o której mowa w ust. 2, poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Z powyższego przepisu wynika, że ustawodawca wprowadził limit zarówno w zakresie okresu odliczania straty jak i jej wysokości nie wprowadzając w tym względzie wyjątków.

Nadmienić należy, że zgodnie z art. 11 ustawy Ordynacja podatkowa, rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Stosownie natomiast do art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Natomiast zgodnie z art. 25 ust. 1b ww. ustawy, podatnicy rozpoczynający działalność, w pierwszym roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 1c, oraz mali podatnicy, mogą wpłacać zaliczki kwartalne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały. Przez kwartał rozumie się kwartał roku kalendarzowego.

Zaliczki kwartalne, o których mowa w ust. 1b, podatnik wpłaca w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który jest wpłacana zaliczka, z zastrzeżeniem ust. 2a. Zaliczkę za ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 27 ust. 1 (art. 25 ust. 1c).

Podatnicy, którzy wybrali kwartalne wpłaty zaliczek, o których mowa w ust. 1b, mają obowiązek w terminie do dnia 20 drugiego miesiąca roku podatkowego zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody (art. 25 ust. 1e).

Ponadto zgodnie z art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro (…).

Reasumując, podatnik ma prawo wyboru, w których latach i w jakiej wysokości dokona odliczeń, z zachowaniem warunku co do okresu, w którym można odliczyć stratę oraz dopuszczalnej kwoty odliczenia w roku podatkowym. W danym okresie rozliczeniowym może zostać rozliczona część straty z kilku poprzednich lat.

Z konstrukcji przepisu art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, iż odliczenia straty można dokonać już w trakcie roku podatkowego przy ustalaniu zaliczek na podatek, w związku z czym w takiej sytuacji brak jest podstaw do stwierdzenia, że podatnik nie dopełnił obowiązku wpłaty zaliczki lub np. zaniżył zaliczki na podatek dochodowy. Odliczeń straty można dokonywać już w trakcie roku podatkowego przy ustalaniu zaliczek, bądź w zeznaniu rocznym o wysokości osiągniętego dochodu.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dla Spółki rokiem podatkowym jest okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia. Zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych w roku podatkowym 2012 Spółka, z uwagi na fakt, iż jest małym podatnikiem, o którym mowa w art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie opłacała kwartalnie. O wyborze sposobu opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych od dnia 1 stycznia 2012 r. Spółka poinformowała składając stosowne zawiadomienie dla Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku w dniu 15 lutego 2012 r., a więc w terminie wynikającym z art. 25 ust. 1e ustawy. W okresie ostatnich pięciu latach podatkowych Spółka ponosiła straty, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Biorąc zatem pod uwagę powyższe regulacje wskazać należy, że obliczając zaliczki kwartalne na podatek dochodowy po dniu 1 stycznia 2012 r. Spółce będzie przysługiwało prawo do uwzględnienia strat z lat ubiegłych na warunkach wskazanych w art. 7 ust. 5, a więc w najbliższych (po wystąpieniu straty w roku podatkowym) kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z zachowaniem limitu obniżenia dochodu w danym roku podatkowym do wysokości 50% kwoty straty z każdego roku podatkowego.

Reasumując, stanowisko Spółki, w świetle którego w przyszłości Wnioskodawcy będzie przysługiwało przy ustalaniu zaliczki na podatek dochodowy za dany kwartał rozliczeniowy prawo obniżenia jej o 50% wartości strat uzyskanych w poprzednich kolejnych pięciu latach podatkowych, uznać należy co do zasady za prawidłowe.

Zastrzec należy jednak, że wysokość odliczenia (50% kwoty poniesionej straty) należy ustalić odrębnie dla każdej ze strat podatkowych poniesionych w latach ubiegłych.

Ponadto skoro Spółka ponosiła straty w pięciu ostatnich latach podatkowych, to dla przykładu rok podatkowy 2012 jest ostatnim rokiem podatkowym Spółki, w którym może rozliczyć jeszcze 50% straty z 2007 roku.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj