Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-10/13-4/PK1
z 27 marca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-10/13-4/PK1
Data
2013.03.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


Słowa kluczowe
aktywa
cena
nabycie
odpłatne zbycie
znak towarowy


Istota interpretacji
CIT w zakresie określenia wartości początkowej aktywów w postaci znaku towarowego (znaków towarowych) w sytuacji ich odpłatnego nabycia



Wniosek ORD-IN 342 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2013 r. (data wpływu 7 stycznia 2013 r.), uzupełnionym, w dniu 20 marca 2013 r. (data wpływu: 22 marca 2013 r.) na wezwanie organu z dnia 18 marca 2013 r. nr IPPB3/423-10/13-2/PK1 i IPPP3/443-11/13-2/IG o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia wartości początkowej aktywów w postaci znaku towarowego (znaków towarowych) w sytuacji ich odpłatnego nabycia – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia wartości początkowej aktywów w postaci znaku towarowego (znaków towarowych) w sytuacji ich odpłatnego nabycia. W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi odnośnie opłaty od wniosku pismem z dnia 18 marca 2013r. nr IPPB3/423-10/13-2/PK1 i IPPP3/443-11/13-2/IG wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. W dniu 20 marca 2013 r. (data wpływu: 22 marca 2013 r.) Spółka uzupełniła wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością rezydentem Rzeczypospolitej Polskiej dla celów podatkowych (dalej: Wnioskodawca, Spółka kapitałowa). W przyszłości Spółka kapitałowa nabędzie aktywa w postaci znaku towarowego (znaków towarowych) od spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA). Zarówno Wnioskodawca jak i SKA będą zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług (dalej: VAT).

W związku z zawartą umową sprzedaży Spółka kapitałowa będzie zobowiązana do zapłaty ceny aktywów, w wyniku czego po stronie S.K.A. powstanie wierzytelność wobec Spółki kapitałowej (dalej zwana Wierzytelność 1). Umowa sprzedaży aktywów zostanie udokumentowana przez SKA fakturą VAT. Jednocześnie SKA przystąpi jako wspólnik do Spółki kapitałowej. W związku z przystąpieniem do Spółki kapitałowej SKA będzie zobowiązana do pokrycia obejmowanych udziałów wkładem pieniężnym, w wyniku czego po stronie Spółki kapitałowej powstanie wierzytelność wobec S.K.A. (dalej zwana Wierzytelność II).

Rozliczenie umowy sprzedaży aktywów nastąpi w drodze umownego potrącenia Wierzytelności I oraz Wierzytelności II.

Nabyte przez Wnioskodawcę aktywa będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, polegającej na odpłatnym udzielaniu licencji na korzystanie ze znaku towarowego (znaków towarowych) wchodzących w skład aktywów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w przypadku odpłatnego nabycia aktywów w postaci znaku towarowego (znaków towarowych) wartość początkową należy ustalić w wysokości ceny ich nabycia na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT...
  2. Czy w przypadku nabycia przez Spółkę kapitałową aktywów od SKA, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących sprzedaż na podstawie art. 86 ust. 1 Ustawy VAT...

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Odnośnie podatku od towarów i usług (pytanie drugie) sprawa zostanie rozpatrzona odrębną interpretacją.

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku odpłatnego nabycia aktywów w postaci znaku towarowego (znaków towarowych) wartość początkową należy ustalić w wysokości ceny ich nabycia na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT.

Na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

W przypadku Wnioskodawcy aktywa w postaci znaku towarowego (znaków towarowych) zostaną odpłatnie nabyte na podstawie umowy sprzedaży. Potrącenie Wierzytelności I i II nie ma wpływu na kwalifikację czynności. Dotyczy wyłącznie sposobu uregulowania należności.

Na tej podstawie stwierdzić należy, że wartość początkową aktywów w postaci znaku towarowego (znaków towarowych) należy ustalić w wysokości wartości ceny nabycia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj