Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-971/12-2/PK1
z 7 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2012 r. (data wpływu: 9 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zmiany roku podatkowego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zmiany roku podatkowego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Sp. z o.o. (dalej jako Wnioskodawca, Spółka) jest osobą prawną mającą swoją siedzibę w Polsce i jest polskim rezydentem podatkowym. Spółka w zakresie swojej działalności gospodarczej produkuje sprzęt oraz wyposażenie do napędu hydraulicznego, a także zajmuje się m.in. produkcją łożysk, kół zębatych i elementów napędowych. Ponadto, w ramach swojej działalności dokonuje napraw i konserwacji m.in. maszyn i urządzeń elektrycznych, elektronicznych i optycznych.

Dnia 13 września 2012 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników uchwałą w formie aktu notarialnego dokonało zmiany umowy spółki polegającej na zmianie obowiązującego roku podatkowego. Dotychczasowy rok podatkowy Spółki kończył się 30 września 2012 r., a pierwszy po zmianie rok podatkowy trwałby od 1 października 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. Wnioskodawca złożył w sądzie rejestrowym wniosek o dokonanie wpisu zmiany umowy spółki w dniu 13 września 2012 r. Dnia 24 września 2012 r. pełnomocnik Spółki złożył wniosek o przyspieszenie rejestracji, bowiem stosowna zmiana umowy powinna była zostać zarejestrowana przez sąd rejestrowy w ciągu 7 dni zgodnie z art. 20a ust. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, Niestety stosowna rejestracja zmiany umowy spółki została dokonana przez sąd dopiero 9 października 2012 r.

Ponadto, Spółka dnia 18 października 2012 r. złożyła zawiadomienie, o którym mowa w art. 8 ust.1. u.p.d.o.p. Naczelnikowi Urzędu Skarbowego, tj. urzędu skarbowego właściwego dla Spółki i tym samym dokonała zawiadomienia w ciągu 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w świetle faktu dokonania przez sąd rejestracji zmiany umowy spółki po zakończeniu dotychczas obowiązującego roku podatkowego, ale w ciągu 30 dni o których mowa w art. 8 ust. 4 u.p.d.o.p., doszło do skutecznej zmiany roku podatkowego z dotychczas obowiązującego na rok podatkowy odpowiadający rokowi kalendarzowemu?


Zdaniem Wnioskodawcy, doszło do skutecznej zmiany roku podatkowego.


Zgodnie z art. 8 ust.1 u.p.d.o.p. rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Jednocześnie ustawa u.p.d.o.p., stanowi, iż w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego Okres ten nie może być jednak krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe. Ponadto, zgodnie z art. 8 ust. 4 u.p.d.o.p., podatnik zobowiązany jest do złożenia zawiadomienia, o którym mowa w art. 8 ust. 1 u.p.d.o.p., najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.


Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, w ocenie Spółki w celu dokonania skutecznej zmiany roku podatkowego podatnik powinien:

  1. podjąć uchwałę zmieniającą postanowienia umowy czy też statutu spółki dotyczących roku podatkowego,
  2. wystąpić z wnioskiem do sądu rejestrowego o dokonanie odpowiedniego wpisu w rejestrze przedsiębiorców,
  3. dokonać zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego w terminie 30 dni licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.

W ocenie Spółki spełnia ona wszystkie powyższe wymagania.


Ad.1 i Ad.2)


Umowa spółki jest dokumentem, który określa przyjęty przez Spółkę rok podatkowy. Zmiana roku podatkowego wymaga więc konsekwentnie dokonania zmiany obowiązujących zapisów umowy spółki w tym zakresie.


Zgodnie z art. 255 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 roku Kodeks Spółek Handlowych Dz.U.2000.94.1037 (dalej k.s.h.), zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru. Zgodnie z doktryną poprzez „zmianę umowy spółki” należy rozumieć każdą zmianę dotychczasowego tekstu umowy spółki. Jednakże dla skutecznej zmiany umowy spółki niezbędne jest dokonanie odpowiedniego wpisu w rejestrze przedsiębiorców. Przedmiotowego wpisu dokonuje sąd rejestrowy na wniosek zarządu spółki. Powyższy obowiązek zgłoszenia zmiany umowy spółki do sądu rejestrowego wynika bezpośrednio z art. 256 par. 1 k.s.h. Należy podkreślić, iż dokonany przez sąd wpis ma charakter konstytutywny, co oznacza, że dopiero od momentu dokonania przedmiotowego wpisu zmiana umowy spółki jest skuteczna w stosunku do osób trzecich.

W dniu 13 września 2012 r. Wspólnicy Spółki podjęli uchwałę, na mocy, której zmieniono obowiązujący dotychczas rok obrotowy na okres zgodny z rokiem kalendarzowym. Zgodnie z dyspozycją z art. 256 k.s.h. pełnomocnik Wnioskodawcy niezwłocznie (w tym samym dniu) złożył do sądu rejestrowego wniosek o zarejestrowanie przedmiotowych zmian. W praktyce oznacza to, iż wniosek o rejestrację zmiany umowy spółki został złożony 17 dni przed upływem okresu zakończenia dotychczasowego roku podatkowego. Sąd rejestrowy pomimo złożonej prośby o przyspieszenie czynności, nie dokonał rejestracji tej zmiany przed zakończeniem obowiązującego roku podatkowego tj. przed 30 września 2012 r. Wpis w rejestrze przedsiębiorców dokonany został 9 października 2012 r., a więc w trakcie biegu 30 dniowego terminu, o którym mowa w art. 8 ust. 4 u.p.d.o.p.

Wnioskodawca zwraca uwagę, że przepisy ustawy u.p.d.o.p. nie wskazują terminu, w jakim powinna nastąpić rejestracja zmiany roku podatkowego po to by uznać tę zmianę za skuteczną

Zdaniem Wnioskodawcy o skutecznej zmianie roku podatkowego można mówić w przypadku, gdy została podjęta stosowna uchwała wspólników w sprawie zmiany umowy spółki w tym zakresie, zarząd zgłosił zmianę do sądu rejestrowego oraz dokonał zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o dokonanej zmianie wciągu 30 dni od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego. Skoro więc przepisy ustawy u.p.d.o.p., nie wprowadzają dodatkowych warunków, co do terminu rejestracji zmiany umowy spółki, za niedopuszczalne należy uznać wprowadzenie dodatkowych pozaustawowych wymogów w tym zakresie. Takie działanie ustawodawcy, tj. brak uwarunkowania skuteczności zmiany roku podatkowego od rejestracji zmienionej umowy spółki w sądzie rejestrowym należy uznać za celowe. Ustawodawca nie chciał bowiem przerzucać na podatnika ryzyka związanego z opóźnieniami w pracy sądów. Szybkość działania sądu nie powinna warunkować możliwości zmiany roku podatkowego przez podatnika.

Spółka chce równocześnie podkreślić, iż organy podatkowe wydały szereg interpretacji podatkowych, w których stwierdziły, iż fakt dokonania rejestracji zmiany roku podatkowego nawet po upływie terminu określonego w art. 8 ust 4 u.p.d.o.p. nie ma znaczenia dla skuteczności tej zmiany Takie stanowisko zawarte zostało w poniższych interpretacjach;

  • Interpretacja o sygn. IPPB3/423-90/10-2/ER z dnia 14 kwietnia 2010 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,
  • Interpretacja o sygn. IPPB3/423-8/10-2/ER z dnia 24 marca 2010 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie


Wnioskodawca zdaje sobie sprawę, ze kwestia wpływu momentu rejestracji zmiany umowy spółki na skuteczność dokonania zmiany roku podatkowego była również przedmiotem interpretacji, w których zajęto skrajnie odmienne od powyższego stanowisko Co jednak istotne dotyczyły one przypadków, gdy rejestracja zmiany umowy spółki miała miejsce juz po upływie 30 dniowego terminu, o którym mowa w art. 8 ust. 4 u.p.d.o p. I tak przykładowo w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 czerwca 2011 r. o sygn. III SA/Wa 2498/10 Sąd potwierdził, że rejestracja po upływie 30 dni nie może być uznana za skuteczną. Niemniej jednak, należy zwrócić uwagę na brzmienie następującej części uzasadnienia wyroku;

„Nie jest zatem prawidłowe twierdzenie Spółki, iż zawiadomienie urzędu skarbowego jest skuteczne, bowiem jej wspólnicy dokonali zmiany umowy Spółki aktem notarialnym, Skarżąca prawidłowo wypełnionym drukiem KRS-Z3 złożyła do sądu rejestrowego wniosek o zmianie wpisu, nadto w terminie 30 dni od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego złożyła zawiadomienie do urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego. Zawiadomienie, o którym mowa w ustawie ma być zawiadomieniem o zmianie roku podatkowego. W świetle przytoczonych przepisów nie można mówić o zmianie, jeżeli jeszcze nie została ona dokonana, co jest równoznaczne w okolicznościach przedstawionych we wniosku z ujawnieniem zmiany umowy w rejestrze.”


Jak widać z powyższego sąd stanął na stanowisku ze do skutecznego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego, a tym samym do jego zmiany, dojdzie wyłącznie wtedy, gdy zgłoszenie to będzie odwoływało się do dokonania faktycznej zmiany umowy spółki w tym zakresie, a więc do zmiany, która została zarejestrowana przez sąd, a tym samym stała się skuteczna w stosunku do wszelkich osób trzecich

Skoro więc Wnioskodawca na moment składania zawiadomienia, o którym mowa w art. 8 ust. 4 u.p.d.o.p. posiadał już wiedzę o tym, że zmiana umowy spółki została przez sąd zarejestrowana należy uznać, że doszło do skutecznej zmiany roku podatkowego Wnioskodawcy. Na moment składania zawiadomienia do naczelnika urzędu skarbowego zmiana umowy spółki była już, bowiem zarejestrowana i wywoływała skutki prawne wobec osób trzecich.

Reasumując Spółka uważa, że fakt, iż sąd rejestrowy nie dokonał wpisu zmiany umowy spółki przed zakończeniem roku podatkowego a dokonał tego wpisu w ciągu 30 dniowego okresu przewidzianego w art. 8 ust 4 u.p.d.o.p. (we wniosku Spółka omyłkowo wskazała art. 8 ust. 4 u.pt.u., co stanowi w ocenie organu oczywistą omyłkę pisarską, która nie wpływa na warstwę merytoryczną wniosku), nie stoi na przeszkodzie dla uznania, że doszło do prawidłowej zmiany roku podatkowego. W szczególności, bowiem Spółka podjęła uchwałę o zmianie umowy spółki, złożyła wniosek do sądu o zarejestrowanie przedmiotowych zmian, zawiadomiła naczelnika urzędu skarbowego w wyznaczonym terminie.

Wnioskodawca zwraca dodatkowo uwagę, że zgodnie z art. 20a ust. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym wniosek o wpis sąd rejestrowy rozpoznaje nie później niż w terminie 7 dni od momentu złożenia wniosku o rejestrację zmiany umowy spółki. Biorąc pod uwagę powyższe Spółka rozsądnie założyła, iż wciągu 17 dni dojdzie do zarejestrowania zmian w rejestrze przedsiębiorców. W konsekwencji, Spółka nie może całkowicie z niezależnych od niej powodów ponosić negatywnych konsekwencji w postaci uznania, iż nie doszło do efektywnej zmiany roku podatkowego.


Ad.3)


Spółka dokonała zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego dnia 18 października 2012 r. Biorąc pod uwagę fakt, że rok podatkowy skończył się z dniem 30 września 2012 roku należy uznać, że został spełniony warunek dokonania zawiadomienia wciągu 30 dni licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.

W związku z powyższym w ocenie Wnioskodawcy spełnia on warunek określony w art. 8 ust. 4 u.p.d.o.p. i stoi na stanowisku, że doszło do skutecznej zmiany roku podatkowego z obecnie obowiązującego na rok kalendarzowy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj