Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-65/13/AJ
z 17 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2013 r. (data wpływu 24 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sporządzania raportów fiskalnych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24 stycznia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sporządzania raportów fiskalnych.


W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą „I…” w przedmiocie (przeważająca działalność gospodarcza): pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana (kod PKD: 86.90.E), która jest zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wykonywana działalność gospodarcza (kody PKD): 86.90.E, 85.59.B, 85.60.Z, 88.99.Z. Jest Pani podatnikiem podatku od towarów i usług, posiada kasę fiskalną. Nie prowadzi Pani codziennej sprzedaży, czasem nie ma żadnej sprzedaży w danym dniu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Nie dokonuje Pani sprzedaży na rzecz rolników ryczałtowych.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy przy prowadzeniu ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej jest Pani zobowiązana codziennie sporządzać i drukować raporty dobowe fiskalne, w sytuacji gdy nie dokonuje codziennie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej?
  2. Czy przy prowadzeniu ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej jest Pani zobowiązana sporządzać i drukować raporty za okresy miesięczne, w sytuacji jeżeli nie w każdym dniu miesiąca jest dokonywana sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej?
  3. Czy przy prowadzeniu ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej jest Pani zobowiązana sporządzać i drukować raporty miesięczne, w sytuacji, gdy w danym miesiącu nie dokonała żadnej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej ani rolników ryczałtowych?


Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania pierwszego, nie ma obowiązku sporządzania i drukowania raportów dobowych dotyczących dni, w których nie dokonano sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Podatnicy dokonujący sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są zobowiązani do przestrzegania zasad zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania. Zgodnie z par. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 ww. rozporządzenia, podatnicy przy prowadzeniu ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej są obowiązani do ewidencji każdej sprzedaży oraz sporządzania raportów fiskalnych dobowych oraz miesięcznych. W ocenie Wnioskodawcy, obowiązek sporządzania fiskalnych raportów dobowych jest uzależniony od wystąpienia sprzedaży. W związku z tym w dniach, w których nie wystąpiła sprzedaż, co do której istnieje obowiązek zaewidencjonowania na kasie fiskalnej, nie ma obowiązku sporządzania i drukowania raportów dobowych.

W odniesieniu do pytania drugiego, Wnioskodawca wskazał, iż jest zobowiązany do sporządzania i drukowania raportu za okres miesięczny, jeżeli nie dokonywał sprzedaży we wszystkich dniach miesiąca na rzecz osób fizycznych. O ile Wnioskodawca wykonywał sprzedaż, co do której istnieje obowiązek zaewidencjonowania na kasie fiskalnej, tylko w niektórych dniach miesiąca, to jest zobowiązany do sporządzenia i wydrukowania raportu miesięcznego obejmującego zbiorczo dni, w których prowadzona była ww. sprzedaż.

W odniesieniu do pytania trzeciego, Wnioskodawca wskazał, że nie jest zobowiązany do sporządzania i drukowania raportu za okres miesięczny, jeżeli w danym miesiącu nie dokonał żadnej sprzedaży. Obowiązek sporządzania fiskalnych raportów miesięcznych jest uzależniony od wystąpienia sprzedaży. W związku z tym, w miesiącach, w których w ogóle nie wystąpiła sprzedaż, co do której istnieje obowiązek zaewidencjonowania na kasie fiskalnej, Wnioskodawca nie ma obowiązku sporządzania i drukowania raportów miesięcznych (tzw. zerowych).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Na podstawie art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. z 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z zapisu art. 111 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z tym przepisem, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na podstawie art. 111 ust. 9 pkt 1 ustawy, minister właściwy do spraw gospodarki w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia szczegółowe kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz sposób oznaczania pamięci fiskalnej kas rejestrujących numerami unikatowymi, warunki ich przydzielania oraz dokumenty, które powinny być dołączone do kasy rejestrującej przy wprowadzaniu jej do obrotu.

Kwestie dotyczące prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 marca 2013 r. regulowały przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338 ze zm.).

Stosownie do treści § 2 pkt 18 rozporządzenia, przez raport fiskalny (dobowy, miesięczny, okresowy lub rozliczeniowy) rozumie się dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku.

Przepis § 7 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia stanowi, że podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2, są obowiązani sporządzać raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym oraz sporządzać raport fiskalny za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu (…).

Natomiast od dnia 1 kwietnia 2013 r. w powyższym zakresie obowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2013 r. poz. 363).

Stosownie do § 2 pkt 1 ww. rozporządzenia, przez dokument fiskalny rozumie się paragon fiskalny, fakturę i raport fiskalny.

Z kolei przez raport fiskalny (dobowy, okresowy, w tym miesięczny oraz rozliczeniowy) – rozumie się dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku (§ 2 pkt 19).

Na podstawie § 6 ust. 1 pkt 3 powołanego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, podatnicy, prowadząc ewidencję m.in. sporządzają raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym.

Stosownie do zapisu § 6 ust. 1 pkt 4, podatnicy prowadząc ewidencję sporządzają raport fiskalny okresowy (miesięczny) po zakończeniu sprzedaży za dany miesiąc, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu.

Ponadto, podatnicy prowadząc ewidencję dokonują wydruku wszystkich emitowanych przez kasę dokumentów i w przypadku kas innych niż z elektronicznym zapisem kopii, kopii tych dokumentów na taśmie papierowej (§ 6 ust. 1 pkt 7).

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż jako podatnik podatku od towarów i usług, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi Pani ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Zdarzają się sytuacje, że nie ma żadnej sprzedaży w danym dniu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Wątpliwości Pani dotyczą obowiązku sporządzania raportów fiskalnych dobowych oraz raportów miesięcznych w sytuacji, gdy w danym dniu lub miesiącu nie wystąpiła sprzedaż podlegająca obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Biorąc pod uwagę treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że obowiązek sporządzania fiskalnych raportów uzależniony jest od wystąpienia sprzedaży, podlegającej obowiązkowi ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej.

Raporty fiskalne dobowe są sporządzane po zakończeniu sprzedaży w danym dniu i dokumentują obrót z tego tytułu oraz wskazują kwoty podatku należnego za daną dobę. Brak sprzedaży oznacza, że obrót i kwota podatku mają wartość zerową. Dane o sumarycznym obrocie zostaną wykazane w raporcie fiskalnym miesięcznym. Wobec powyższego, nie ma potrzeby ani prawnego obowiązku sporządzania raportów dobowych w dniach, w których nie zaewidencjonowano żadnej sprzedaży na kasie rejestrującej.

Natomiast raporty fiskalne za okres miesięczny należy sporządzić po zakończeniu sprzedaży w danym miesiącu, jeżeli w miesiącu tym wystąpiła sprzedaż podlegająca obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

W świetle powyższego, należy stwierdzić, iż nie ma Pani obowiązku sporządzenia raportów fiskalnych dobowych w dniach, w których nie wystąpiła sprzedaż podlegająca obowiązkowi ewidencji przy użyciu kasy rejestrującej. Nie ma Pani także obowiązku sporządzania raportów fiskalnych miesięcznych, w miesiącach w których nie wystąpiła sprzedaż podlegająca obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Należy jednak wskazać, iż w przypadku, gdy w danym miesiącu dokona Pani sprzedaży, nawet w sytuacji, gdy sprzedaż ta wystąpi sporadycznie – nie w każdym dniu miesiąca, to ma Pani obowiązek sporządzania raportów fiskalnych miesięcznych za ten okres.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj