Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-1008/12-4/KG
z 6 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki komandytowo-akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2012 r. (data wpływu 29 października 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 stycznia 2013 r. (data wpływu 28 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku uwzględnienia w proporcji sprzedaży obrotu z tytułu należności wekslowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku uwzględnienia w proporcji sprzedaży obrotu z tytułu należności wekslowych. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 22 stycznia 2013 r. o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca – spółka komandytowo-akcyjna (dalej: Spółka) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest działalność związana z obsługą rynku nieruchomości (PKD 68). Spółka osiąga przy tym obrót zarówno z tytułu transakcji opodatkowanych określonymi stawkami VAT, jak i zwolnionych z VAT.

Spółka z tytułu weksli wystawianych przez podmioty trzecie będzie otrzymywała odsetki od zobowiązań wekslowych. Otrzymywane odsetki nie będą wynikiem głównej działalności Spółki (nie będą związane z obsługą rynku nieruchomości) i przychody z nich otrzymywane nie będą niezbędne do prowadzenia tej działalności. Jak zaznaczono powyżej Spółka prowadzi podstawową działalność polegającą na obsłudze rynku nieruchomości, natomiast obrót z tytułu otrzymywanych przez Spółkę odsetek będzie miał charakter poboczny, incydentalny.

Przedmiot działalności Spółki wg KRS jest szeroko zdefiniowany i obejmuje:

  • pozostałe pośrednictwo pieniężne;
  • leasing finansowy;
  • pozostałą finansową działalność usługową, gdzie indziej niesklasyfikowaną, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych;
  • działalność związaną z obsługą rynku nieruchomości;
  • wynajem i dzierżawę;
  • działalność związaną z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność powiązana;
  • przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność; działalność portali internetowych;
  • doradztwo związane z zarządzaniem;
  • pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania;
  • handel hurtowy, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi;
  • handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi;
  • reklamę;
  • działalność usługowa związana z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowaniem terenów zieleni;
  • rozbiórkę i przygotowanie terenu pod budowę;
  • realizację projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków;
  • roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych;
  • roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej;
  • wykonywanie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i pozostałych instalacji budowlanych;
  • wykonywanie robót budowlanych wykończeniowych;
  • pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane;
  • działalność w zakresie architektury;
  • działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne.

W piśmie z dnia 22 stycznia 2013 r., stanowiącym uzupełnienie do wniosku, Zainteresowany wskazał co następuje:

  1. Spółka otrzyma odsetki z tytułu należności wekslowych tylko jednorazowo. Będą one spłacone jednorazowo, na koniec roku 2016, w dacie wykupu weksla. Na dzień 31 grudnia wskazanego roku Spółka wystawi jedną fakturę na kontrahenta z tytułu odsetek wekslowych.
  2. Spółka otrzyma odsetki od jednego podmiotu. Liczba ta w odniesieniu do liczby klientów współpracujących ze Spółką w ramach jej podstawowej działalności jest nieznaczna. Prowadzona przez Spółkę działalność jej rozrachunki z kilkudziesięcioma kontrahentami w zakresie rozliczeń dotyczących rynku nieruchomości to potwierdzenie aktywnych działań w sferze działań operacyjnych, przy których operacje inwestycyjno-finansowe są nieistotne i stanowią jedynie dodatkową działalność.
  3. Wartość odsetek po podzieleniu ich na lata, za które są należne do momentu zapłaty będzie nieznaczna w stosunku do środków przeznaczonych na prowadzenie podstawowej działalności. Wielkość środków z tyt. odsetek wekslowych jakie spółka otrzyma w porównaniu z wypracowanymi przychodami na podstawie bieżących kalkulacji wyniesie ok. 1% Środki zaangażowane w należności wekslowe pochodzą z bieżących wpływów pieniężnych oraz zysków, które zostały wypracowane w latach minionych z tytułu prowadzonej podstawowej działalności firmy związanej z obsługą rynku nieruchomości. Spółka lokuje wolne środki pieniężne, wypracowane z podstawowej działalności Spółki, skoncentrowanej na wynajmie własnych nieruchomości inwestycyjnych, w celu osiągnięcia dodatkowych przychodów w postaci odsetek wekslowych z udzielonych należności wekslowych. Jednocześnie Spółka zaznaczyła, że obsługa i otrzymanie przez Spółkę należności wekslowych nie wiąże się zasadniczo z angażowaniem zasobów ludzkich czy też materialnych poza minimalnym zaangażowaniem związanym z wystawieniem w przyszłości przez danego pracownika faktur VAT na należności odsetkowe oraz ewentualnym udziałem w procesie wystawiania weksla/weksli. W szczególności powstanie po stronie Spółki należności wekslowych nie wymagało np. zatrudnienia dodatkowych osób, czy też zakupu dodatkowego wyposażenia, etc. Tym samym działanie w przedmiotowym zakresie nie angażuje istotnych dodatkowych kosztów, w odniesieniu do których powstawałby po stronie Spółki podatek naliczony. Reasumując, w odniesieniu do głównej działalności Spółki ewentualne koszty pracownicze jak również inne ewentualne dodatkowe koszty są marginalne i nie wiążą się z istotnymi kosztami, które obciążałyby po stronie Spółki podatek naliczony.
  4. Otrzymane odsetki nie będą wynikiem głównej działalności prowadzonej przez Spółkę, gdyż swoje działania i wysiłki biznesowe koncentruje na rynku nieruchomości i czerpaniu korzyści z posiadanych nieruchomości, ich wynajmie lub sprzedaży. Wystawienie faktur na poczet należności odsetkowych nie będzie pochłaniało żadnych kosztów w stosunku do prowadzonej podstawowej działalności, nie będą też skutkować zaangażowaniem jakichkolwiek nakładów. Z perspektywy Spółki lokowanie środków w należności wekslowe pozwala na efektywne gospodarowanie wolnymi środkami pieniężnymi, osiągniętymi z podstawowej działalności prowadzonej przez Spółkę, podobnie jak w przypadku, gdyby Spółka wpłaciła je na lokatę bankową. Z ekonomicznego punktu widzenia taka decyzja jest racjonalna i korzystniejsza niż zwykła inwestycja na lokacie bankowej.
  5. Skala obrotów z tytułu należności wekslowych osiągnięta w roku wykupu danych weksli może być wyższa w stosunku do obrotów uzyskanych w tym roku z tytułu podstawowej działalności prowadzonej przez Spółkę. Niemniej jednak, wynikać to będzie z faktu, że należności odsetkowe zostaną osiągnięte jednorazowo w danym roku, przy czym będą dotyczyły minionego okresu wieloletniego (natomiast kwota tych odsetek, przypadających na dany rok, będzie nieznaczna w stosunku do obrotów uzyskanych z działalności podstawowej Spółki).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym powyżej zdarzeniu przyszłym wartość obrotu (tj. kwota odsetek, które Spółka ma otrzymać) z tytułu należności wekslowych powinna zostać uznana za obrót uzyskany z tytułu czynności dokonywanych sporadycznie w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy o VAT, a w rezultacie powinna być wyłączona z wartości obrotu służącego do wyliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, na gruncie obowiązujących przepisów o VAT incydentalne czynności związane z otrzymywaniem przez Spółkę odsetek z tytułu zobowiązań wekslowych powinny być uznane za czynności dokonane sporadycznie w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy o VAT. W konsekwencji czynności te należy potraktować jako nieobjęte dyspozycją przepisów ustawy o VAT odnoszących się do zasad kalkulacji tzw. współczynnika (liczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT), tj. wartość obrotu z tytułu otrzymanych przez Spółkę odsetek powinna być wyłączona z wartości obrotu służącego do wyliczenia tej proporcji.

Spółka wskazała, iż w jej ocenie prawidłowość przedstawionego przez nią stanowiska potwierdzają następujące argumenty:

1. Interpretacja pojęcia „sporadyczne wykonywanie czynności w świetle przepisów o VAT”.

Zgodnie z art. 90 ust. 1-4 ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części tych kwot, podatnik może generalnie pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W myśl art. 90 ust. 3 ustawy o VAT wspomnianą powyżej proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Jednocześnie zgodnie z brzmieniem art. 90 ust. 6 ustawy o VAT, do obrotu uwzględnianego w kalkulacji współczynnika nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 37-41, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie. Należy przy tym zaznaczyć, iż zarówno polskie przepisy w zakresie VAT, jak i przepisy unijnych dyrektyw w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (tj. VI Dyrektywy oraz Dyrektywy 2006/112, która z dniem 1 stycznia 2007 r. zastąpiła VI Dyrektywę) nie precyzują co należy rozumieć przez „sporadyczne (incydentalne) wykonywanie czynności”.

Przepisy unijnej dyrektywy w zakresie VAT posługują się określeniem „incidental transactions” w ramach odpowiedniego przepisu, co na język polski może być tłumaczone jako „transakcje incydentalne / uboczne”. W szczególności art. 174 ust. 2 Dyrektywy 2006/112 stanowi: „ (...) the following amounts shall be excluded from the calculation ot the deductible proporlion: (...) (b) the amount of tumover attribu

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj