Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-436/12-2/IŚ
z 28 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-436/12-2/IŚ
Data
2012.08.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
licencja
usługi szkoleniowe
wartości niematerialne i prawne
wartość początkowa


Istota interpretacji
Czy Spółka może zaliczyć koszt wynagrodzenia za usługi szkoleniowe (obejmujące szkolenia dla członków zespołów wdrożeniowych oraz szkolenia dla trenerów użytkowników końcowych), do wartości początkowych licencji, które zostaną przyjęte do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych?



Wniosek ORD-IN 480 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23.05.2012 r. (data wpływu 01.06.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do wartości początkowych licencji wydatków za usługi szkoleniowe obejmujące szkolenia dla członków zespołów wdrożeniowych oraz szkolenia trenerów użytkowników końcowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.06.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do wartości początkowych licencji wydatków za usługi szkoleniowe obejmujące szkolenia dla członków zespołów wdrożeniowych oraz szkolenia trenerów użytkowników końcowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem, którego podstawowym przedmiotem działalności jest sprzedaż i dystrybucja energii elektrycznej, sprzedaż oleju napędowego oraz świadczenie usług elektroenergetycznych.W celu prawidłowego wykonywania działalności gospodarczej oraz poprawy funkcjonowania organizacyjnego, Spółka podjęła decyzję o wdrożeniu zintegrowanego systemu informatycznego w zakresie funkcjonalności wspierających obszar finansowo-księgowy. Spółka przewiduje termin oddania zintegrowanego systemu informatycznego do używania na dzień 1 stycznia 2013 r.

W związku z wdrażaniem zintegrowanego systemu informatycznego, Spółka zakupiła licencje na oprogramowanie do zintegrowanego systemu informatycznego. Licencje na oprogramowanie zintegrowanego systemu informatycznego, będą nadawały się do gospodarczego wykorzystania w dniu ich przyjęcia przez Spółkę do używania oraz ich przewidywany okres używania w Spółce będzie dłuższy niż rok. W związku z powyższym, składniki majątku w postaci licencji na oprogramowanie zintegrowanego systemu informatycznego zostaną przez Spółkę wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych.

Oprócz ponoszonych w ramach procesu inwestycyjnego typowych nakładów inwestycyjnych m.in. na nabycie licencji na oprogramowanie, Spółka poniesie wydatek na nabycie usług szkoleniowych. Zgodnie z podpisaną umową, Spółka nabędzie dwa rodzaje szkoleń: szkolenia dla członków zespołów wdrożeniowych oraz szkolenia dla trenerów użytkowników końcowych. Przy czym należy podkreślić, że „szkolenia” dla członków zespołów wdrożeniowych nie mają na celu nauki obsługi gotowego systemu.

Szkolenia dla członków zespołów wdrożeniowych są przeznaczone dla pracowników, którzy zostali oddelegowani przez Spółkę-pracodawcę do udziału w pracach związanych z wdrażaniem zintegrowanego systemu informatycznego.

Zakres szkolenia i zawartość materiałów szkoleniowych jest dostosowana do zakresu funkcjonalności projektu systemu komputerowego, natomiast szkolenia są prowadzone na niemieckiej wersji demonstracyjnej.

Zadaniem pracowników biorących udział w pracach wdrożeniowych jest m.in.: 1) dokonanie wyboru rozwiązań, spośród opcji przedstawionych w trakcie szkolenia na wersji demonstracyjnej, które będą funkcjonowały w wersji systemu wdrożonego w Spółce, 2) określenie elementów i funkcji indywidualnych, które powinien ten system posiadać, w celu jego wykorzystania w działalności gospodarczej Spółki, 3) wskazanie modyfikacji, które powinny zostać uwzględnione w wersji wdrażanego systemu informatycznego Spółki. W związku z powyższym, pracownicy w trakcie przeprowadzanych szkoleń mają możliwość zapoznania się z działaniem wersji demonstracyjnej programu komputerowego i na podstawie uzyskanej wiedzy zgłaszają wymagania, które powinien spełniać system informatyczny wdrażany w Spółce. Zapoznanie się przez członków zespołów wdrożeniowych z logiką działania systemu jest niezbędne dla określenia wymagań i wyboru rozwiązań oferowanych przez dostawcę licencji. Członkowie zespołów wdrożeniowych będą dokonywali również testów akceptacyjnych systemu. Dokonanie testów akceptacyjnych jest niezbędne dla efektywnego wdrożenia systemu w Spółce.

Szkolenia dla trenerów użytkowników końcowych są przeznaczone dla pracowników, którzy zostaną przez Spółkę-pracodawcę wyznaczeni jako trenerzy pracowników, będących użytkownikami końcowymi systemu.

Szkolenia mają na celu przekazanie informacji o funkcjach posiadanych przez wdrażany zintegrowany system informatyczny, wprowadzonych przez firmę wdrożeniową. Zadaniem pracowników-trenerów będzie m.in. 1) przeprowadzenie testów oprogramowania przed rozpoczęciem używania systemu informatycznego, 2) dokonanie weryfikacji zgodności wprowadzonych przez firmę wdrożeniową funkcji z wymaganiami zgłoszonymi przez Spółkę, 3) przeprowadzenie szkoleń dla pracowników, którzy będą użytkowali wdrożony system informatyczny. Dokonanie testów akceptacyjnych systemu jest niezbędne dla skutecznego wdrożenia systemu w Spółce.

Wartość wynagrodzenia za usługi szkoleniowe została wyszczególniona w zawartej przez Spółkę umowie dotyczącej wdrożenia systemu. Kwota wynagrodzenia za usługi szkoleniowe obejmuje łącznie pakiet szkoleń dla członków zespołów wdrożeniowych oraz szkoleń dla trenerów użytkowników końcowych. Na podstawie zawartej umowy, nie ma możliwości wyodrębnienia wartości wynagrodzenia za szkolenia dla członków zespołów wdrożeniowych oraz wartości wynagrodzenia za szkolenia dla trenerów użytkowników końcowych. Zgodnie z umową, wynagrodzenie za usługi szkoleniowe będzie płatne na podstawie prawidłowo wystawionej i zaakceptowanej przez Spółkę faktury VAT.

Koszt usług szkoleniowych (obejmujących szkolenia dla członków zespołów wdrożeniowych oraz szkolenia dla trenerów użytkowników końcowych, zwanych dalej razem: „usługami szkoleniowymi) służy wsparciu procesu wprowadzenia w Spółce zintegrowanego systemu informatycznego wspierającego obszar finansowo-księgowy (zadania inwestycyjnego). W celu wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego, który będzie działał w warunkach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej oraz będzie dostosowany do potrzeb organizacyjnych Spółki, Spółka nabyła usługi szkoleniowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka może zaliczyć koszt wynagrodzenia za usługi szkoleniowe (obejmujące szkolenia dla członków zespołów wdrożeniowych oraz szkolenia dla trenerów użytkowników końcowych), do wartości początkowych licencji, które zostaną przyjęte do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych...

Stanowisko Spółki:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.; dalej: Ustawa o CIT), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Na podstawie art. 15 ust. 6 Ustawy o C1T, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 5 Ustawy o CIT, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami materialnymi i prawnymi.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 Ustawy o CIT, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się, w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Na podstawie art. 16g ust. 14 Ustawy o CIT, wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw.

Definicja ceny nabycia została wskazana w art. 16g ust. 3 Ustawy o CIT.

Za cen nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

W definicji ceny nabycia, wskazanej w art. 16g ust. 3 ustawy o CIT, zostały wymienione przykładowe rodzaje kosztów poniesionych do dnia przekazania wartości niematerialnych i prawnych do używania, które powinny zostać zaliczone do wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych. Katalog kosztów, wymieniony we wskazanym przepisie, nie ma charakteru zamkniętego, na co wskazuje zwrot „w szczególności”. W konsekwencji może on obejmować również inne koszty, nie wymienione w art. 16g ust. 3 Ustawy o CIT, które będą miały wpływ na wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli koszty te będą związane z jej nabyciem oraz zostaną poniesione do dnia jej przekazania do używania.

W świetle powołanych przepisów ustawy o CIT, do wartości początkowej składników wartości niematerialnych i prawnych zalicza się nie tylko kwotę należną licencjodawcy, ale także inne wydatki związane z wdrożeniem systemu komputerowego, naliczone do dnia przekazania składnika majątku do używania.

W związku z powyższym, koszt wynagrodzenia za usługi szkoleniowe należy uznać za koszt związany z prowadzoną przez Spółkę inwestycją, a tym samym za wydatek podwyższający wartości początkowe licencji.

Za takim stanowiskiem przemawia fakt, że Spółka nie zdecydowałaby się na ponoszenie kosztu wynagrodzenia za usługi szkoleniowe w przypadku braku intencji wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego. Jeżeli Spółka nie podjęłaby decyzji o wdrożeniu zintegrowanego systemu informatycznego, wówczas nie nabyłaby usług szkoleniowych. Ponadto, z uwagi na złożoność techniczną zintegrowanego systemu informatycznego, usługi szkoleniowe stanowią niezbędne wsparcie długotrwałego i skomplikowanego procesu wdrożenia systemu. Nabycie licencji na oprogramowanie nie warunkuje jeszcze możliwości ich wykorzystania dla celów działalności gospodarczej Spółki. Dopiero podjęcie procesu wdrożeniowego powoduje dostosowanie nabytego oprogramowania komputerowego do wymogów działalności gospodarczej Spółki.

Usługa szkolenia dla członków zespołów wdrożeniowych, realizowana w trakcie procesu wdrożeniowego, umożliwia pracownikom Spółki zapoznanie się z funkcjami wersji demonstracyjnej programu komputerowego i na tej podstawie zgłaszanie swoich uwag co do wymagań oprogramowania komputerowego, tak aby w momencie oddania systemu informatycznego do używania posiadał on funkcje niezbędne do zapewnienia działalności firmy oraz spełniał warunki wydajności i niezawodności. Bez zapoznania pracowników, zaangażowanych w prace związane z wdrożeniem systemu informatycznego, z parametrami wersji demonstracyjnej programu komputerowego oraz jej standardowymi funkcjami, oddelegowani pracownicy nie mieliby możliwości realizacji, nałożonych na nich przez pracodawcę, obowiązków związanych z wdrożeniem systemu. W rzeczywistości, szkoleń dla pracowników członków zespołów wdrożeniowych nie można zaliczyć do kategorii szkoleń rozumianych jako zajęcia mające na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych potrzebnych do wykonywania pracy. Przedmiotowe szkolenia nie mają na celu uzyskania, uzupełnienia lub doskonalenia umiejętności zawodowych lub ogólnych pracowników. Celem szkoleń jest przedstawienie technicznych informacji o funkcjach programu komputerowego w wersji demonstracyjnej przez firmę wdrożeniową, na podstawie których pracownicy dokonują analizy funkcjonalności systemu, wskazania funkcji, które powinny zostać wprowadzone do systemu oraz wskazania innych elementów, które powinny zostać w systemie zmodyfikowane przez firmę wdrożeniową. Pracownicy Spółki, uczestniczący w szkoleniu dla członków zespołów wdrożeniowych, nie wykorzystaliby wiedzy, zdobytej na szkoleniu, w trakcie swojej pracy na wdrożonym systemie informatycznym, ponieważ rozwiązania przyjęte we wdrożonym w Spółce systemie informatycznym będą znacznie różniły się od wersji demonstracyjnej przedstawianej w trakcie szkolenia. W opinii Spółki, usługi szkolenia dla członków zespołów wdrożeniowych są usługami ściśle i nieodłącznie związanymi z prowadzonym przez Spółkę procesem wdrożenia zintegrowanego sytemu informatycznego. Usługi szkolenia dla członków zespołów wdrożeniowych Spółka może jedynie wykorzystać przy realizacji ww. zadania inwestycyjnego, gdyż informacje uzyskane w trakcie szkolenia dotyczą jedynie oprogramowania w wersji demonstracyjnej. Powyższe oznacza, że szkolenia dla członków zespołów wdrożeniowych są elementem wdrożenia systemu informatycznego w Spółce i nie mogą zostać wykorzystane w ramach ogólnego funkcjonowania Spółki.

Analogicznie, usługi szkolenia dla trenerów użytkowników końcowych nie można zakwalifikować do kategorii szkoleń rozumianych jako zajęcia mające na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych potrzebnych do wykonywania pracy. W trakcie szkolenia, pracownicy Spółki uzyskają techniczne informacje na temat funkcjonowania programu komputerowego w stopniu, który umożliwi im weryfikację poprawności wprowadzenia wymaganych rozwiązań do systemu informatycznego przez firmę wdrożeniową oraz przekazanie wiedzy pracownikom będącym użytkownikami końcowymi systemu informatycznego. Głównym celem szkolenia pracowników-trenerów jest kontrola wykonanych prac przez firmę wdrożeniową, a zatem szkolenia te są ściśle związane z wdrożeniem systemu informatycznego w Spółce. Ponadto, Spółka wskazuje na odmienność celu szkoleń dla użytkowników końcowych od celu szkoleń dla trenerów użytkowników końcowych. Celem szkoleń dla użytkowników końcowych jest przygotowanie pracowników, będących użytkownikami końcowymi, do obsługi specjalistycznego programu komputerowego, wykorzystywanego w działalności gospodarczej Spółki. W związku z tym, koszt szkoleń dla użytkowników końcowych jest de facto kosztem związanym z ogólnym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, dotyczącym podniesienia kwalifikacji pracowników i nabycia przez nich umiejętności niezbędnych w trakcie eksploatacji programu komputerowego. Natomiast, przeznaczeniem szkolenia dla trenerów użytkowników końcowych jest nabycie przez nich wiedzy w zakresie programu komputerowego w celu realizacji funkcji kontrolnych oraz dokonania szkoleń użytkowników końcowych. Oznacza to, że szkolenia trenerów nie są nastawione na podniesienie ogólnych kwalifikacji pracowników-trenerów w zakresie umiejętności obsługi programu komputerowego, wykorzystywanych przez nich w trakcie pracy na programie komputerowym.

Celem szkoleń jest przekazanie: 1) informacji potrzebnych pracownikom-trenerom do zrealizowania testów oprogramowania oraz 2) umiejętności trenerskich, które posłużą przeszkoleniu użytkowników końcowych.

Zdaniem Spółki, koszt szkoleń dla trenerów użytkowników końcowych jest kosztem związanym z wdrożeniem programu komputerowego w Spółce. Bez uzyskania informacji przez pracowników-trenerów na temat funkcji programu, trudno byłoby uruchomić i rozpocząć używanie systemu informatycznego w Spółce. Koszt szkoleń dla trenerów użytkowników końcowych jest w opinii Spółki ściśle związanych z wdrożeniem systemu informatycznego.

Zdaniem Spółki, koszt wynagrodzenia za usługi szkoleniowe (obejmujące szkolenia dla członków zespołów wdrożeniowych oraz szkolenia dla trenerów użytkowników końcowych) stanowią koszt odnoszący się do ww. zadania inwestycyjnego. Usługi szkoleniowe mają na celu rozpoczęcie używania systemu informatycznego, przystosowanego do gospodarczego wykorzystania w Spółce. W opinii Spółki, ww. koszt wynagrodzenia za usługi szkoleniowe jest związany z wdrożeniem systemu komputerowego.

Ponadto, ww. koszt zostanie poniesiony przed oddaniem wartości niematerialnych i prawnych (licencji) do używania.

Z powyższego wynika, że wydatek, który zostanie poniesiony na wynagrodzenie za usługi szkoleniowe (obejmujące szkolenia dla członków zespołów wdrożeniowych oraz szkolenia dla trenerów użytkowników końcowych) stanowi element kalkulacji ceny nabycia wartości niematerialnych i prawnych (licencji), o którym mowa w art. 16g ust. 3 Ustawy o C1T, pomimo że koszt taki nie został wymieniony wprost w przedmiotowym przepisie. W efekcie, ww. koszt należy zaliczyć do wartości początkowych licencji, które zostaną przyjęte do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych.

Podsumowanie

Zdaniem Spółki, koszt wynagrodzenia za usługi szkoleniowe (obejmujące szkolenia dla członków zespołów wdrożeniowych oraz szkolenia dla trenerów użytkowników końcowych) powinien być zaliczony do wartości początkowych licencji, które zostaną przyjęte do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Spółki.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj