Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-982/12-2/MS
z 20 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30.11.2012r. (data wpływu 03.12.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 03.12.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowej dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Sp. z o.o. w likwidacji (zwana dalej: „Spółką”) jest spółką kapitałową będącą w trakcie procesu likwidacji. Spółka nie prowadzi obecnie działalności gospodarczej i aktywność spółki jest ograniczona do przeprowadzenia procesu likwidacji spółki zgodnie z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych. Zgodnie z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych w ramach procesu likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, likwidator powinien m.in. ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki.

Z informacji finansowych dostępnych likwidatorowi Spółki, wynika, iż wartość majątku Spółki jest niższa niż wartość zobowiązań finansowych Spółki wobec jej wierzycieli. W konsekwencji, pomimo upłynnienia całego majątku Spółki w celu spłacenia istniejącego zadłużenia Spółki, część zadłużenia Spółki nie zostanie zaspokojona w trakcie postępowania likwidacyjnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy wartość niespłaconego zadłużenia Spółki na dzień jej wykreślenia z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego będzie stanowić dla Spółki przychód podatkowy?


Zdaniem Spółki, wykreślenie Spółki z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w wyniku zakończenia procesu likwidacji Spółki, pomimo istniejącego zadłużenia Spółki, nie spowoduje powstania przychodu podatkowego dla Spółki.

Likwidacja spółki skutkująca wykreśleniem danego podmiotu z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, następuje na podstawie wniosku likwidatora spółki. Co do zasady, likwidator spółki może złożyć wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego po spłacie wszystkich zobowiązań spółki i wydaniu udziałowcom pozostałej części majątku spółki. Likwidacja spółki jest możliwa również gdy wartość majątku spółki w likwidacji nie jest wystarczająca w celu pokrycia zobowiązań spółki, W takim przypadku, po przeznaczeniu całego pozostałego majątku spółki na spłatę jej zadłużenia, spółka może zostać wykreślona z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Powyższe znajduje również potwierdzenie w postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2003 r. zostało wskazane, iż w możliwe jest wykreślenie z rejestru handlowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jeżeli w wyniku przeprowadzonego i zakończonego postępowania likwidacyjnego zostanie spieniężony cały jej majątek, a mimo to zostaną niespełnione zobowiązania ciążące na tej spółce. Spółka pragnie wskazać, iż zgodnie z art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT”), przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne w tym również różnice kursowe, wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw czy też wartość umorzonych łub przedawnionych zobowiązań.

W konsekwencji, na gruncie ustawy o CIT każde umorzenie zobowiązań (za wyjątkiem zobowiązań wskazanych w art. 12 ust 4 pkt 8 ustawy o Cli) skutkuje powstaniem przychodu dla dłużnika. Należy wskazać, iż ustawodawca nie określił sposobów umorzenia zobowiązań w przepisach ustawy o CIT. W konsekwencji, zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu Cywilnego regulujące kwestię umarzania zobowiązań, W szczególności, zgodnie z art. 498-508 Kodeksu Cywilnego, umorzenie zobowiązania może nastąpić w drodze potrącenia, odnowienia zobowiązania i zwolnienia z długu.

W przypadku Spółki nie będzie miała miejsca żadna z powyżej wskazanych zdarzeń. W szczególności, z uwagi na brak wzajemnej wierzytelności Spółki wobec wierzycieli nie dojdzie do umorzenia zobowiązania w drodze potrącenia. Jednocześnie, wskutek wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego nie dojdzie do powstania innego zobowiązania Spółki wobec wierzycieli co oznacza, iż zadłużenie Spółki nie zostanie umorzone w drodze odnowienia.

Spółka pragnie wskazać, iż w przypadku wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, nie dojdzie również do umorzenia jej zobowiązań w drodze zwolnienia Spółki z długu. Zgodnie bowiem z treścią art. 508 Kodeksu Cywilnego regulującego kwestię zwolnienia z długu, zobowiązanie wygasa gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje, co wymaga zawarcia pomiędzy stronami odpowiedniej umowy. W przypadku wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, nie dojdzie do zawarcia pomiędzy Spółką oraz jej wierzycielami jakiejkolwiek umowy przewidującej zwolnienie Spółki z długu. Jednocześnie, samo wykreślenie Spółki z rejestru skutkujące ustaniem istnienia Spółki, będzie miało miejsce niezależnie od jakiegokolwiek oświadczenia woli wierzyciela, co wyłącza możliwość uznania, iż nastąpiło zwolnienie Spółki z długu.

W konsekwencji, w opinii Spółki, należy uznać, iż w przypadku wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, nie dojdzie do umorzenia zobowiązań Spółki. Powyższe, oznacza, iż wykreślenie Spółki z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego nie będzie powodowało powstania przychodu podatkowego dla Spółki.

Spółka pragnie wskazać, iż analogiczne stanowisko do stanowiska prezentowanego przez Spółkę zajął Minister Finansów reprezentowany przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 8 grudnia 2009 r. sygn. IPPBI/2/423-1075/09/PP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisu stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj