Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-488/12/AL
z 22 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-488/12/AL
Data
2012.05.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
catering
dokumentowanie
faktura VAT
obniżenie podatku należnego
odliczanie podatku naliczonego
prawo do odliczenia
proporcja
przekazanie nieodpłatne
szkolenie
świadczenie nieodpłatne
świadczenie usług
usługi gastronomiczne


Istota interpretacji
Prawo do odliczenia podatku VAT:
- w związku z zakupem artykułów spożywczych oraz usług cateringowych nabytych w celu realizacji szkoleń na zlecenie podmiotów i w formie szkoleń
- w sytuacji nazwania na fakturze VAT usługi cateringowej usługą gastronomiczną,
- od zakupionych artykułów spożywczych oraz usług cateringowych przeznaczonych do zużycia podczas szkoleń wewnętrznych w stosunku do pracowników świadczących usługi opodatkowane w całości, natomiast w proporcji w stosunku do pracowników świadczących usługi zarówno opodatkowane jak i zwolnione.



Wniosek ORD-IN 5 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2012r. (data wpływu 8 lutego 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 maja 2012r. (data wpływu 15 maja 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe – w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem artykułów spożywczych oraz usług cateringowych nabytych w celu realizacji szkoleń na zlecenie podmiotów i w formie szkoleń otwartych,
  • nieprawidłowe – w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w sytuacji nazwania na fakturze VAT usługi cateringowej usługą gastronomiczną,
  • prawidłowe – w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od zakupionych artykułów spożywczych oraz usług cateringowych przeznaczonych do zużycia podczas szkoleń wewnętrznych w stosunku do pracowników świadczących usługi opodatkowane w całości, natomiast w proporcji w stosunku do pracowników świadczących usługi zarówno opodatkowane jak i zwolnione.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2012r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie: prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup artykułów spożywczych i usług cateringowych nabytych w celu realizacji w celu realizacji szkoleń na zlecenie podmiotów i w formie szkoleń otwartych; prawa do odliczenia podatku VAT w sytuacji gdy na fakturze VAT widnieje zapis, iż dokumentuje ona zakup usługi gastronomicznej; prawa do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem artykułów spożywczych oraz usług cateringowych zużytych oraz przekazanych pracownikom podczas szkoleń wewnętrznych.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 11 maja 2012r. (data wpływu 15 maja 2012r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-156/11/AL i IBPBI/2/423-159/12/PC z dnia 30 kwietnia 2012r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Przedmiotem działalności spółki jest organizacja szkoleń i szkolenia te odbywają się na zlecenie innych podmiotów gospodarczych lub są organizowane w formie szkoleń otwartych. W związku z przeprowadzanymi szkoleniami jednym z elementów oferty jest zapewnienie napojów i posiłków podczas pobytu na takich szkoleniach. Wydatki na artykuły spożywcze (drobny poczęstunek – napoje, paluszki, ciastka) oraz posiłki serwowane w trakcie szkoleń podatnik zalicza do kosztów uzyskania przychodów, gdyż wydatki te zostały poniesione w celu uzyskania przychodów z tytuły świadczonych usług szkoleniowych. Artykuły zostały nabyte w celu ich dalszej odsprzedaży w postaci kompleksowej usługi szkoleniowej i zostały wliczone w cenę usługi.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 11 maja 2012r. Wnioskodawca wskazał:

Odnośnie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami dokonywanymi w celu realizacji szkoleń na zlecenie podmiotów gospodarczych i w formie szkoleń otwartych.

Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT od towarów i usług od stycznia 2007r. Wnioskodawca jest osobą prawną – spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. W ramach działalności Wnioskodawca świadczy usługi, które opodatkowane są stawką podatku VAT zw. i 23%.

Wnioskodawca na rzecz podmiotów gospodarczych oraz w formie szkoleń otwartych realizuje szkolenia z zakresu:

  • jakości – głównie dla przemysłu motoryzacyjnego – zarówno miękkie jaki i twarde, ze względu na konieczność posiadania certyfikatów ISO i spełniania szczególnych kryteriów przez dostawców części przemysłu motoryzacyjnego. Szkolenia wiążą się z uzyskaniem najwyższej jakości uprawnień potwierdzonych certyfikatami i dodatkowymi dokumentami takimi jak karty audytorów ISO TS czy VDA – opodatkowane stawką 23%,
  • bezpieczeństwa i higieny pracy – szkolenia wstępne i okresowe – zwolnione z podatku VAT,
  • miękkie szkolenia z bezpieczeństwa (np. „Świadomość bezpieczeństwa”) – opodatkowane stawką 23%,
  • ochrony przeciwpożarowej – opodatkowane stawką 23%„
  • udzielania pierwszej pomocy przed medycznej – opodatkowane stawką 23%,
  • ochrony środowiska – opodatkowane stawką 23%,
  • ergonomii – opodatkowane stawką 23%,
  • systemów i programów informatycznych – opodatkowane stawką 23%.

Nabywane przez podatnika, a następnie zużywane podczas szkoleń artykuły spożywcze, tj. napoje, paluszki, ciastka, cukierki są wykorzystywane do działalności opodatkowanej i zwolnionej z VAT.

Posiłki nabywane przez podatnika stanowią zakup towarów:

  • paluszki, cukierki, ciastka, napoje, kawa, herbata,
  • zakup usług cateringowych – zamawiane posiłki i przywożone na szkolenie,
  • zakup usług gastronomicznych – w przypadku szkoleń odbywających się w wynajmowanych salach konferencyjnych z zapleczem gastronomicznym,

Zakupy artykułów spożywczych i posiłków dokonywane przez podatnika są dokumentowane fakturami VAT wystawianymi na Wnioskodawcę. Nazwy na ww. fakturach to nazwy:

  • poszczególnych towarów – np. ciastka, cukierki, kawa, herbata, sok, woda,
  • usługa cateringowa lub usługa gastronomiczna – w przypadku przywozu zamówionych posiłków na wynos,
  • usługa gastronomiczna – w przypadku korzystania z posiłków w obiektach, w których są wynajmowane sale szkoleniowe.

Wnioskodawca dokonuje odliczenia podatku naliczonego tylko związanego z zakupem towarów na szkolenia związane ze sprzedażą opodatkowaną VAT.

Natomiast VAT z zakupu usług gastronomicznych i cateringowych w związku ze szkoleniami zwolnionymi jak i opodatkowanymi VAT nie jest przez Wnioskodawcę odliczany.

Odnośnie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami dokonywanymi w celu realizacji szkoleń wewnętrznych pracowników.

Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT od towarów i usług od stycznia 2007r. Wnioskodawca jest osobą prawną – spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. W ramach działalności Wnioskodawca świadczy usługi, które opodatkowane są stawką podatku VAT zw. i 23%.

Wnioskodawca ze względu na bezpośredni kontakt z klientem każdego pracownika realizuje szereg szkoleń związanych z jakością i profesjonalną obsługą klientów, świadczymy usługi nie tylko szkoleniowe ale także doradztwa i prowadzenia dokumentacji bhp, ppoż, ochrony środowiska, laboratorium pomiarowego, inżynierii jakościowej oraz usługi kontroli jakościowej części dla klientów.

Ze względu na rozmieszczenie oddziałów w całej Polsce pracodawca raz na kwartał lub rzadziej organizuje szkolenia mające na celu przekazanie zasad współpracy i komunikacji z klientem oraz wewnątrz firmy. Przekazuje także informacje dotyczące stanu obecnego spółki, zachodzące zmiany oraz plany na przyszłość. Organizuje także szkolenia mające na celu udoskonalenie posiadanej wiedzy w zakresie wykonywanych obowiązków oraz szkolenia w zakresie zmnieniających się przepisów prawnych, co jest podstawą rzetelnej obsługi klientów. Ze względu na szeroki zakres usług świadczonych przez spółkę osoby odpowiedzialne za poszczególne dziedziny prezentują zakres i rodzaj świadczonych usług, osiągnięcia i plany rozwoju w zakresie swoich działów. Jednocześnie odbywają się warsztaty w zakresie wymiany doświadczeń i rozwiązywania problemów występujących podczas świadczenia usług i obsługi klientów.

Podatnik w związku z realizacją szkoleń wewnętrznych dokonuje zakupu:

  • artykułów spożywczych – paluszki, cukierki, ciastka, napoje, kawa, herbata,
  • usług cateringowych – zamawiane posiłki i przywożone na szkolenie,
  • usług gastronomicznych – w przypadku szkoleń odbywających się w wynajmowanych salach konferencyjnych lub obiektach z zapleczem gastronomicznym.

Zakupy artykułów spożywczych i posiłków dokonywane przez podatnika są dokumentowane fakturami VAT wystawianymi na Wnioskodawcę. Nazwy na ww. fakturach to nazwy:

  • poszczególnych towarów – np. ciastka, cukierki, kawa, herbata, sok; woda,
  • usługa cateringowa lub usługa gastronomiczna – w przypadku przywozu zamówionych posiłków na wynos,
  • usługa gastronomiczna – w przypadku korzystania z posiłków w obiektach, w których są wynajmowane sale szkoleniowe.

Nabywane przez podatnika, a następnie zużywane podczas szkoleń wewnętrznych towary i usługi są przekazywane pracownikom nieodpłatnie.

Dokonywane przez podatnika zakupy towarów i usług mają związek z wykonywaną działalnością opodatkowaną i zwolnioną. Przy czym do odliczenia podatku naliczonego podatnik stosuje proporcję (za 2011 proporcja wynosiła 98% – sprzedaż opodatkowana stawką 23%, zwolniona – 2%).

Zakup towarów i usług jest niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej ze względu na rozproszenie zatrudnienia pracowników w całej Polsce i konieczności organizowania szkoleń na wyjeździe.

W przypadku szkoleń odbywających się na podstawie polecenia wyjazdu służbowego pracodawca pokrywa koszty związane z pobytem pracownika poza stałym miejscem pracy i zamieszkania, i jest zobowiązany pokryć koszty związane z jego delegacją – nocleg, posiłek i dojazd. Kodeks pracy – ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. art. 775 oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

W momencie zakupu Wnioskodawca wie, że nabyte towary lub usługi zostaną zużyte przez pracowników w trakcie szkoleń wewnętrznych i kieruje się zawsze zasadą minimalizacji kosztów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Odnośnie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami dokonywanymi w celu realizacji szkoleń na zlecenie podmiotów gospodarczych i w formie szkoleń otwartych.

  1. Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem ww. artykułów spożywczych...
  2. Czy podatnik może odliczyć VAT od usług cateringu...
  3. Czy w sytuacji gdy jest to usługa cateringowa a na fakturze jest opis usługa gastronomiczna, przysługuje prawo odliczenia VAT...

Odnośnie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami dokonywanymi w celu realizacji szkoleń wewnętrznych pracowników.

  1. Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenie podatku VAT w związku z zakupem artykułów spożywczych na szkolenia wewnętrzne...
  2. Czy podatnik może odliczyć VAT od usług cateringu zamówionego na szkolenia wewnętrzne...

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko uzupełnione pismem z dnia 11 maja 2012r.) podatnik wydatki na nabycie ww. poczęstunku i posiłków zalicza do kosztów uzyskania przychodów, nie zalicza ich jako wydatki na reprezentację, bowiem celem jest realizacja warunków zlecenia, a nie kreowanie pozytywnego wizerunku spółki na zewnątrz.

Zgodnie z artykułem art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT prawo do odliczenia nie przysługuje przy nabyciu usług gastronomicznych. Wówczas podatek VAT naliczony, wskazany na fakturach, nie podlega odliczeniu od podatku należnego. Konsekwentnie takie faktury w całości (w kwocie brutto), podatnik ujmuje w kosztach uzyskania przychodu.

W uzupełnieniu z dnia 11 maja 2012r. Wnioskodawca wskazał:

Odnośnie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami dokonywanymi w celu realizacji szkoleń na zlecenie podmiotów gospodarczych i w formie szkoleń otwartych.

Zdaniem podatnika poprawne jest odliczenie podatku VAT od zakupionych artykułów spożywczych przeznaczonych na zużycie podczas szkoleń opodatkowanych VAT.

Zdaniem podatnika poprawne jest odliczenie podatku VAT od usług cateringowych dostarczanych na szkolenia, które są opodatkowane VAT.

Zdaniem podatnika jeżeli usługa cateringowa jest nazwana na fakturze jako usługa gastronomiczna, a faktycznie zakupuje się posiłek w formie cateringu, wówczas przysługuje prawo odliczenia VAT w przypadku szkoleń opodatkowanych VAT.

Odnośnie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami dokonywanymi w celu realizacji szkoleń wewnętrznych pracowników.

Zdaniem podatnika poprawne jest odliczenie podatku VAT od zakupionych artykułów spożywczych przeznaczonych na zużycie podczas szkoleń wewnętrznych w stosunku do pracowników świadczących usługi opodatkowane w całości, natomiast w proporcji w stosunku do szkoleń pracowników świadczących usługi zarówno opodatkowane jak i zwolnione.

Zdaniem podatnika poprawne jest odliczenie podatku VAT od usług cateringowych dostarczanych na szkolenia wewnętrzne w stosunku do pracowników świadczących usługi opodatkowane w całości, natomiast w proporcji w stosunku do szkoleń pracowników świadczących usługi zarówno opodatkowane jak i zwolnione.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

  • prawidłowe – w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem artykułów spożywczych oraz usług cateringowych nabytych w celu realizacji szkoleń na zlecenie podmiotów i w formie szkoleń otwartych,
  • nieprawidłowe – w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w sytuacji nazwania na fakturze VAT usługi cateringowej usługą gastronomiczną,
  • prawidłowe – w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem artykułów spożywczych zużytych przez pracowników podczas szkoleń wewnętrznych, oraz zakupem usług cateringowych przekazanych pracownikom podczas szkoleń wewnętrznych.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2014r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W myśl natomiast art. 86 ust. 8 pkt 2 ww. tej ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7 (przekazywanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek).

Analizując powyższe należy stwierdzić, że podatnik w momencie nabycia towarów oraz usług określa, czy nabywane przez niego towary i usługi będą wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej. W konsekwencji należy stwierdzić, iż podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w sytuacji, gdy występuje związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywanymi z tytułu prowadzonej działalności czynnościami opodatkowanymi. Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku VAT lub czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ustawodawca stworzył więc podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. W szczególności należy wskazać, że zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o VAT obniżenia lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Należy zauważyć, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez podatnika obrotami. Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podatnika, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu.

O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podatnika obrotów. Najczęściej do wydatków mających pośredni wpływ na wykonywanie czynności opodatkowanych zalicza się koszty reklamy, wydatki związane z udziałem w targach, konferencjach, koszty doradztwa podatkowego, obsługi prawnej.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, przedmiotem działalności Wnioskodawcy, będącego czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, jest organizacja szkoleń, które odbywają się na zlecenie innych podmiotów gospodarczych lub są organizowane w formie szkoleń otwartych.

Wnioskodawca na rzecz podmiotów gospodarczych oraz w formie szkoleń otwartych realizuje szkolenia z zakresu:

  • jakości – głównie dla przemysłu motoryzacyjnego – zarówno miękkie jaki i twarde, ze względu na konieczność posiadania certyfikatów ISO i spełniania szczególnych kryteriów przez dostawców części przemysłu motoryzacyjnego. Szkolenia wiążą się z uzyskaniem najwyższej jakości uprawnień potwierdzonych certyfikatami i dodatkowymi dokumentami takimi jak karty audytorów ISO TS czy VDA – opodatkowane stawką 23%,
  • bezpieczeństwa i higieny pracy – szkolenia wstępne i okresowe – zwolnione z podatku VAT,
  • miękkie szkolenia z bezpieczeństwa (np. „Świadomość bezpieczeństwa”) – opodatkowane stawką 23%,
  • ochrony przeciwpożarowej – opodatkowane stawką 23%„
  • udzielania pierwszej pomocy przed medycznej – opodatkowane stawką 23%,
  • ochrony środowiska – opodatkowane stawką 23%,
  • ergonomii – opodatkowane stawką 23%,
  • systemów i programów informatycznych – opodatkowane stawką 23%.

W związku z przeprowadzanymi szkoleniami jednym z elementów oferty jest zapewnienie napojów i posiłków podczas pobytu na takich szkoleniach.

Nabywane przez podatnika, a następnie zużywane podczas szkoleń artykuły spożywcze, tj. napoje, paluszki, ciastka, cukierki są wykorzystywane do działalności opodatkowanej i zwolnionej z VAT.

Posiłki nabywane przez podatnika stanowią zakup towarów:

  • paluszki, cukierki, ciastka, napoje, kawa, herbata,
  • zakup usług cateringowych – zamawiane posiłki i przywożone na szkolenie,
  • zakup usług gastronomicznych – w przypadku szkoleń odbywających się w wynajmowanych salach konferencyjnych z zapleczem gastronomicznym,

Zakupy artykułów spożywczych i posiłków dokonywane przez podatnika są dokumentowane fakturami VAT wystawianymi na Wnioskodawcę. Nazwy na ww. fakturach to nazwy:

  • poszczególnych towarów – np.. ciastka, cukierki, kawa, herbata, sok, woda,
  • usługa cateringowa lub usługa gastronomiczna – w przypadku przywozu zamówionych posiłków na wynos,
  • usługa gastronomiczna – w przypadku korzystania z posiłków w obiektach, w których są wynajmowane sale szkoleniowe.

Artykuły nabyte są w celu ich dalszej odsprzedaży w postaci kompleksowej usługi szkoleniowej i zostały wliczone w cenę usługi.

Wnioskodawca dokonuje odliczenia podatku naliczonego tylko związanego z zakupem towarów na szkolenia związane ze sprzedażą opodatkowaną VAT.

Natomiast VAT z zakupu usług gastronomicznych i cateringowych w związku ze szkoleniami zwolnionymi jak i opodatkowanymi VAT nie jest przez Wnioskodawcę odliczany.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę opis stanu faktycznego oraz cytowane przepisy prawa stwierdzić należy, iż Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakupy artykułów spożywczych (paluszków, cukierków, ciastek, napojów, kawy, herbaty) oraz usług cateringowych służących kompleksowym usługom szkoleniowym opodatkowanym podatkiem VAT, realizowanym na rzecz podmiotów gospodarczych oraz w formie szkoleń otwartych, bowiem spełnione zostały oba warunki uprawniające do odliczenia a mianowicie Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz ww. zakupy są wykorzystywane do opodatkowanej działalności Wnioskodawcy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy odnośnie prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego od zakupionych artykułów spożywczych oraz usług cateringowych zużywanych podczas szkoleń, które są opodatkowane podatkiem VAT uznać należy za prawidłowe.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą również kwestii wpływu na prawo do odliczenia podatku VAT opisu na fakturze zakupionych przez Wnioskodawcę usług.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty (art. 108 ust. 1 ustawy).

Z powyższego wynika, że faktura VAT jest dokumentem potwierdzającym zaistnienie zdarzenia gospodarczego (potwierdzeniem nabycia określonych towarów i usług lub też otrzymania zaliczki) i nierozerwalnie związana jest z powstaniem obowiązku podatkowego. Wystawienie faktury należy rozumieć jako sporządzenie ww. dokumentu oraz jego przekazanie innemu podmiotowi (nabywcy), a przez to wprowadzenie faktury do obrotu prawnego.

Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 106 ust. 8 ustawy o VAT ustawodawca określił w § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360) obowiązującego od dnia 1 kwietnia 2011r., elementy, które powinna zawierać faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży.

Zgodnie z tym przepisem, zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami „FAKTURA VAT”.

Natomiast zgodnie z § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  3. numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”;
  4. dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;
  5. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
  6. miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług;
  7. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  8. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  9. stawki podatku;
  10. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  11. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  12. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.


Stosownie do § 5 ust. 3 ww. rozporządzenia Ministra Finansów, sprzedawca może określić w fakturze również kwoty podatku dotyczące wartości sprzedaży poszczególnych towarów i usług wykazanych w tej fakturze; w tym przypadku łączna kwota podatku może być ustalona w wyniku podsumowania jednostkowych kwot podatku.

Jak wynika z przytoczonych przepisów, fakturę wystawia sprzedawca (usługodawca) będący podatnikiem podatku od towarów i usług, w celu udokumentowania dokonanej sprzedaży towarów lub świadczonych usług. Faktura VAT jest dokumentem sformalizowanym (potwierdzającym zaistnienie określonej zaszłości gospodarczej), który powinien spełniać szereg wymogów przewidzianych przepisami prawa. Prawidłowość materialno-prawna faktury VAT zachodzi wówczas, jeżeli odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze, czyli w istocie stwierdza fakt dostawy określonych towarów lub usług. Wystawienie faktury należy rozumieć jako sporządzenie dokumentu oraz jego przekazanie innemu podmiotowi, a przez to wprowadzenie faktury do obrotu prawnego. Faktura jest więc dokumentem stwierdzającym wystąpienie u podatnika okoliczności powodujących powstanie obowiązku podatkowego.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca organizując szkolenia na zlecenie podmiotów gospodarczych i w formie szkoleń otwartych kupuje usługi potrzebne do ich realizacji, które na fakturach VAT wykazywane są jako usługa gastronomiczna lub usługa cateringowa. Zdarza się jednak sytuacja, że zdaniem Wnioskodawcy zakupuje on usługę cateringową, jednakże otrzymuje od wystawcy fakturę VAT z wykazanym zakupem usługi gastronomicznej.

Jeszcze raz należy podkreślić, iż to sprzedawca jest zobowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem wykonywanych czynności. Wynika to z faktu, że właśnie m.in. usługodawca posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

Z powyższego wynika, że od prawidłowego zaklasyfikowania usługi lub towaru zależy stawka podatku VAT. Natomiast nazwa usługi lub towaru powinna być zgodna ze stanem faktycznym i powinna odzwierciedlać charakter danej czynności.

Należy wskazać , że powołany przepis § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011r. określa szczegółowo dane, które powinna zawierać faktura VAT m in. nazwę towaru lub usługi. Brak prawidłowej nazwy, może rodzić wątpliwość, co do charakteru świadczonej usługi, a ponadto nie spełnia kryteriów powołanego rozporządzenia wykonawczego. Kontrahent nie ma prawa zmieniać nazwy usług lub towarów w dowolny sposób.

Zatem jeżeli w przedmiotowej sprawie usługodawca zaklasyfikował świadczoną przez siebie usługę jako usługę gastronomiczną i wykazał na fakturze VAT nazwę usługi zgodnie z klasyfikacją PKWiU wraz z wartością sprzedanej usługi oraz wskazaniem stawki podatku to nabywca (Wnioskodawca) nie ma prawa zmieniać nazwy wymienionej na fakturze, czy też żądać tego od sprzedawcy, gdyż nazwa podana na fakturze wskazuje na charakter świadczonej usługi w tym przypadku usługi gastronomicznej, od której Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT.

W przypadku natomiast gdyby Wnioskodawca kwestionował charakter nabytej usługi wskazany przez kontrahenta na fakturze (tj. twierdził, że nabył inną usługę np. cateringową) to winien dojść do porozumienia ze sprzedawcą i prosić o ewentualne wystawienie faktury korygującej, a w przypadku braku porozumienia, strony winny dochodzić rozstrzygnięcia sporu na drodze sądowej.

W związku z powyższym, jeżeli otrzymana przez Wnioskodawcę faktura VAT, zawiera zapis, iż dokumentuje ona zakup usługi gastronomicznej uznać należy, iż podatek naliczony wykazany w tej fakturze nie podlega odliczeniu, zgodnie z wyłączeniem określonym cyt. przepisem art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż jeżeli usługa cateringowa jest nazwana na fakturze jako usługa gastronomiczna, a faktycznie zakupuje on posiłek w formie cateringu, wówczas przysługuje mu prawo do odliczenia VAT w przypadku szkoleń opodatkowanych VAT – uznać należało za nieprawidłowe.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi również prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług dokonywane w celu realizacji szkoleń wewnętrznych.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca, będący jak wskazano już wyżej czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, w ramach działalności Wnioskodawca świadczy usługi zwolnione jak i opodatkowane 23% stawką podatku VAT.

Wnioskodawca ze względu na bezpośredni kontakt z klientem każdego pracownika realizuje szereg szkoleń związanych z jakością i profesjonalną obsługą klientów.

Ze względu na rozmieszczenie oddziałów w całej Polsce pracodawca raz na kwartał lub rzadziej organizuje szkolenia mające na celu przekazanie zasad współpracy i komunikacji z klientem oraz wewnątrz firmy. Przekazuje także informacje dotyczące stanu obecnego spółki, zachodzące zmiany oraz plany na przyszłość. Organizuje także szkolenia mające na celu udoskonalenie posiadanej wiedzy w zakresie wykonywanych obowiązków oraz szkolenia w zakresie zmnieniających się przepisów prawnych, co jest podstawą rzetelnej obsługi klientów. Ze względu na szeroki zakres usług świadczonych przez Wnioskodawcę osoby odpowiedzialne za poszczególne dziedziny prezentują zakres i rodzaj świadczonych usług, osiągnięcia i plany rozwoju w zakresie swoich działów. Jednocześnie odbywają się warsztaty w zakresie wymiany doświadczeń i rozwiązywania problemów występujących podczas świadczenia usług i obsługi klientów.

Podatnik w związku z realizacją szkoleń wewnętrznych dokonuje zakupu:

  • artykułów spożywczych – paluszki, cukierki, ciastka, napoje, kawa, herbata,
  • usług cateringowych – zamawiane posiłki i przywożone na szkolenie,
  • usług gastronomicznych – w przypadku szkoleń odbywających się w wynajmowanych salach konferencyjnych lub obiektach z zapleczem gastronomicznym.

Zakupy artykułów spożywczych i posiłków dokonywane przez podatnika są dokumentowane fakturami VAT wystawianymi na Wnioskodawcę. Nazwy na ww. fakturach to nazwy:

  • poszczególnych towarów – np.. ciastka, cukierki, kawa, herbata, sok; woda,
  • usługa cateringowa lub usługa gastronomiczna – w przypadku przywozu zamówionych posiłków na wynos,
  • usługa gastronomiczna – w przypadku korzystania z posiłków w obiektach, w których są wynajmowane sale szkoleniowe.

Nabywane przez podatnika, a następnie zużywane podczas szkoleń wewnętrznych towary i usługi są przekazywane pracownikom nieodpłatnie.

Dokonywane przez podatnika zakupy towarów i usług mają związek z wykonywaną działalnością opodatkowaną i zwolnioną. Przy czym do odliczenia podatku naliczonego podatnik stosuje proporcję (za 2011 proporcja wynosiła 98% – sprzedaż opodatkowana stawką 23%, zwolniona – 2%).

Zakup towarów i usług jest niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej ze względu na rozproszenie zatrudnienia pracowników w całej Polsce i konieczności organizowania szkoleń na wyjeździe.

W momencie zakupu Wnioskodawca wie, że nabyte towary lub usługi zostaną zużyte przez pracowników w trakcie szkoleń wewnętrznych i kieruje się zawsze zasadą minimalizacji kosztów.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy prawa oraz przedstawiony przez Wnioskodawcę opis stanu faktycznego tut. organ stoi na stanowisku, iż zużycie przez pracowników w trakcie szkoleń wewnętrznych, bądź realizowanych na miejscu bądź poza miejscem zatrudnienia takich produktów jak paluszki, cukierki, ciastka, napoje, kawa, herbata, nie nosi znamion zużycia na cele osobiste podatnika, bowiem jak sam wskazał Wnioskodawca są one zużywane podczas szkoleń wewnętrznych, co bezsprzecznie jest związane z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy.

Również na cele osobiste nie można uznać nieodpłatnego świadczenia usług cateringowych, bowiem jak wynika z wniosku posiłki serwowane są podczas szkoleń wewnętrznych, zatem jest to zużycie związane z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego w ramach działalności Wnioskodawca świadczy usługi, które opodatkowane są stawką podatku VAT zw. i 23%.

W tym miejscu wskazać należy, iż dokonując jakiegokolwiek nabycia towarów i usług Wnioskodawca jest zobowiązany określić, którym czynnościom wykonywanym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będą te towary i usługi służyły.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Na podstawie art. 90 ust. 2 ww. ustawy o VAT, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Jeśli zatem w ramach działalności gospodarczej u Wnioskodawcy występuje zarówno sprzedaż opodatkowana, w związku z którą przysługuje prawo do odliczenia podatku oraz działalność zwolniona, to zakup artykułów spożywczych czy usług cateringowych zużywanych przez pracowników podczas szkoleń wewnętrznych należy również rozpatrywać w kategoriach występujących u Wnioskodawcy obrotów.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że w sytuacji gdy zużywane podczas szkoleń wewnętrznych artykuły spożywcze (paluszki, cukierki, ciastka, napoje, kawa, herbata) oraz posiłki nabywane w ramach usług cateringowych związane są wyłącznie z wykonywanymi przez Wnioskodawcę usługami opodatkowanymi podatkiem VAT tzn. są wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych – Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem tych towarów usług nieodpłatnie przekazywanych na rzecz pracowników Wnioskodawcy celem ich zużycia w ramach tychże szkoleń wewnętrznych.

Jeśli natomiast wystąpi sytuacja, w której kupowane artykuły spożywcze (tj. paluszki, cukierki, ciastka, napoje, kawa, herbata) oraz usługi cateringowe służą różnorodnej działalności Wnioskodawcy, tj. są zużywane podczas szkoleń wewnętrznych przez pracowników, którzy przyczyniają się do osiągnięcia czy maksymalizacji obrotu, w związku z którym Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia i takiego obrotu, w związku z którym prawo to nie przysługuje i jednocześnie Wnioskodawca nie jest w stanie przyporządkować faktu zużycia tychże artykułów spożywczych oraz usług cateringowych do przysporzenia danego rodzaju obrotu, to odliczenia od zakupu takich artykułów spożywczych oraz usług cateringowych należy dokonać w oparciu o regulacje wynikające z art. 90 ustawy o VAT.

Zatem za prawidłowe uznać należy stanowisko Wnioskodawcy, iż jego zdaniem poprawne jest odliczenie podatku VAT od zakupionych artykułów spożywczych przeznaczonych na zużycie podczas szkoleń wewnętrznych w stosunku do pracowników świadczących usługi opodatkowane w całości, natomiast w proporcji w stosunku do szkoleń pracowników świadczących usługi zarówno opodatkowane jak i zwolnione.

Również za prawidłowe uznać należy stanowisko Wnioskodawcy, iż jego zdaniem poprawne jest odliczenie podatku VAT od usług cateringowych dostarczanych na szkolenia wewnętrzne w stosunku do pracowników świadczących usługi opodatkowane w całości, natomiast w proporcji w stosunku do szkoleń pracowników świadczących usługi zarówno opodatkowane jak i zwolnione.

Usługi te powinny być jednocześnie w sposób prawidłowy udokumentowane (nazwa na fakturze) o czym była już mowa wyżej (usługa cateringowa – usługa gastronomiczna).

Końcowo należy nadmienić, iż niniejsza interpretacja wydana została w odniesieniu do prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami artykułów spożywczych (tj. paluszków, cukierków, ciastek, napojów, kawy, herbaty) oraz usług cateringowych dokonywanymi w celu realizacji szkoleń wewnętrznych pracowników, bowiem wyłącznie w odniesieniu prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących te zakupy Wnioskodawca sformułował pytania oraz przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego, lub zmiany stanu prawnego.

W pozostałym zakresie objętym wnioskiem wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj