Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-219/12/ESZ
z 17 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-219/12/ESZ
Data
2012.05.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
opłata za studia
przychód
studia


Istota interpretacji
Czy ponoszone wydatki na podjęte studia doktoranckie (czesne), koszty na nabycie koniecznych materiałów dydaktycznych (m.in. książki, podręczniki, publikacje) oraz koszty dojazdów i pobytu hotelowego w okresie zajęć mogą zostać zaliczone w ciężar podatkowych kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2012r. (data wpływu do tut. Biura 21 lutego 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków związanych z podjęciem studiów doktoranckich - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2012r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków związanych z podjęciem studiów doktoranckich.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W miesiącu październiku 2011 roku Wnioskodawca podjął kształcenie na poziomie wyższych studiów doktoranckich w systemie niestacjonarnym (w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie). Czesne za I semestr z tytułu przedmiotowego kształcenia wyniosło 4.000 zł, co zostało stwierdzone otrzymaną fakturą VAT. Jednocześnie Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której podstawowym przedmiotem jest projektowanie, produkcja i dostawa specjalistycznego meblowego wyposażenia wnętrz o przeznaczeniu farmaceutycznym (PKD 31.01.Z). Wnioskodawca podkreśla, iż w ramach powyższego podstawowego przedmiotu działalności, każdorazowo na etapie ustalania warunków umów z klientami podejmowane są na ich rzecz czynności doradcze mające na celu m.in. zaprezentowanie najkorzystniejszej metody finansowania produkowanych przez Wnioskodawcę mebli, co wymaga dokonania oceny przedsiębiorstwa klienta. Jeden z przejawów tego typu działań stanowią zawierane przez Wnioskodawcę umowy o współpracy z Towarzystwami Leasingowymi w wykonaniu, których Wnioskodawca przygotowuje dla potencjalnych klientów symulację warunków umów leasingu, przygotowuje dokumentację oraz podejmuje w imieniu leasingodawców czynności zmierzające do zawarcia umów leasingu na produkowane przez siebie meblowe wyposażenie wnętrz. Ponadto, Wnioskodawca podjął także starania mające na celu pozyskanie kontraktów mających na celu rozszerzenie produkcji na kraje UE. Powyższa aktywność gospodarcza wymaga stałego pogłębiania wiedzy, w tym w szczególności zasobów informacji pozwalających na poprawną ocenę zarówno możliwości i rozwoju własnego przedsiębiorstwa, jak i co również szczególnie istotne, wiedzy pozwalającej na ocenę wiarygodności finansowej i potencjału przedsiębiorstw z nim kooperujących (nabywców). Dodatkowo, celem Wnioskodawcy jest dalsze rozszerzenie oferty swojej działalności o działalność doradczą (konsultingową) w zakresie usług doradztwa przy prowadzeniu działalności gospodarczej, opracowania i pozyskiwania źródeł jej finansowania, które w zamiarze świadczone będą na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, czego formalny przejaw stanowi treść wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, w której ujawniona jest pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej nie sklasyfikowana (PKD 74.90.Z) oraz pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca dokonuje rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych w oparciu o prowadzoną księgę przychodów rozchodów z zastosowaniem liniowej stawki podatku w wysokości 19%, o której mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż z wykształcenia jest inżynierem, magistrem informatyki, natomiast w zakres podjętych studiów doktoranckich wchodzi szereg przedmiotów specjalistycznych, właściwych dla prowadzenia przedsiębiorstwa - m.in. przedmiot ekonomii. Podjęte studia doktoranckie mają charakter niestacjonarny, i prowadzone są w formie kilkudniowych zjazdów (z reguły weekendowych) na których przeprowadzane są wykłady, ćwiczenia, zaliczenia i egzaminy. Zjazdy przeprowadzane są w siedzibie Uczelni w miejscowości X, w związku z powyższym Wnioskodawca mający miejsce zamieszkania w miejscowości Y znajdującej się w innym województwie w celu uczestnictwa w zajęciach zmuszony jest do ponoszenia dodatkowych kosztów dojazdów i hotelu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy ponoszone wydatki na podjęte studia doktoranckie (czesne), koszty na nabycie koniecznych materiałów dydaktycznych (m.in. książki, podręczniki, publikacje) oraz koszty dojazdów i pobytu hotelowego w okresie zajęć, mogą zostać zaliczone w ciężar podatkowych kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do brzmienia art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za koszty uzyskania przychodów uznaje się wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych art. 23 ust. 1. Tym samym, stosownie do treści powyższej dyspozycji, jeżeli zachodzi związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy ponoszonym wydatkiem (kosztem), a uzyskiwanym przychodem, w tym także racjonalnie spodziewanym przychodem, lub zachowaniem albo zabezpieczeniem jego źródła, poniesiony koszt może zostać zaliczony do podatkowych kosztów uzyskania przychodów, o ile konkretny, indywidualny wydatek nie został wykazany w treści art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zarazem poniesiony wydatek został należycie udokumentowany, tj. w sposób określony przepisami. W efekcie powyższego należy stwierdzić, iż zarówno wydatek ponoszony na niestacjonarne studia doktoranckie podjęte przez Wnioskodawcę prowadzącego opisaną działalność gospodarczą, jak i opisane koszty towarzyszące (materiały dydaktyczne, koszty dojazdu, hotel) nie zostały wykazane w treści art. 23 ust. 1, co oznacza, iż jako takie nie są wyłączone z możliwości zaliczenia w ciężar podatkowych kosztów uzyskania przychodów.

Jeżeli ww. wydatki są zarazem należycie udokumentowane otrzymaną fakturą VAT, to oznacza to, iż spełniony został również warunek formalny, pozwalający na zaliczenie kosztu do kosztów uzyskania przychodów. W przedmiotowej sprawie, zachodzi również związek przyczynowo skutkowy pomiędzy ponoszonym wydatkiem, a uzyskiwanym przychodem z działalności gospodarczej, bowiem zakres (przedmiot) podjętych niestacjonarnych studiów doktoranckich służy zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy wykorzystywanej dla celów prowadzenia działalności gospodarczej, zarówno w bieżącym jej kształcie, jak i w zakresie umożliwiającym dalszy jej rozwój poprzez ewentualne rozszerzenie oferty prowadzonego przedsiębiorstwa o czynności doradcze przy zarządzaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej, świadczone na rzecz innych podmiotów gospodarczych. Ponadto Wnioskodawca zauważa, iż ukończenie podjętych studiów doktoranckich, a w efekcie uzyskanie tytułu doktora niewątpliwie wpłynie na podniesienie konkurencyjności świadczonych na rzecz klientów usług zarówno w obecnym kształcie, jak i w zakresie planowanej szerokiej oferty usług doradczych przy prowadzeniu działalności gospodarczej. W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, zasadnym jest wniosek, iż wydatki ponoszone na niestacjonarne studia doktoranckie (czesne) wraz z koniecznymi kosztami towarzyszącymi (materiały dydaktyczne, koszty dojazdu i hotelu) pod warunkiem właściwego udokumentowania (faktura) mogą zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ ich poniesienie jest związane z przychodami osiąganymi z tego źródła, co stanowi o spełnieniu warunku ustalonego treścią art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zarazem nie znajdują się na liście kosztów za podatkowe koszty uzyskania przychodów nie uznawanych (art. 23 ust. 1).

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 26 stycznia 2011r. Znak: ITPB1/415-1053/10/AK, z dnia 31 stycznia 2011r. Znak: ITPB1/415-1033/10/AK oraz z dnia 11 października 2011r. Znak: ITPB1/415-898/11/IG.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości.

W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.

Podatnik, kwalifikując poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów powinien kierować się podstawową zasadą zaistnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym kosztem, a możliwością osiągnięcia z tego tytułu przychodu, albowiem to na nim spoczywa ciężar udowodnienia, że jego poniesienie ma (lub może mieć) wpływ na wysokość osiąganych przychodów (lub na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów).

Do stwierdzenia, czy wydatki związane z podjęciem studiów doktoranckich mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:

  • czy takie wydatki związane są ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością,
  • czy też, wydatki te służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością gospodarczą, a więc które co do zasady mają charakter osobisty.

Jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Wnioskodawca podjął kształcenie na poziomie wyższych studiów doktoranckich. Jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, której podstawowym przedmiotem jest projektowanie, produkcja i dostawa specjalistycznego meblowego wyposażenia wnętrz o przeznaczeniu farmaceutycznym. W ramach powyższego podstawowego przedmiotu działalności każdorazowo na etapie ustalania warunków umów z klientami podejmowane są na ich rzecz czynności doradcze mające na celu m.in. zaprezentowanie najkorzystniejszej metody finansowania produkowanych przez Wnioskodawcę mebli, co wymaga dokonania oceny przedsiębiorstwa klienta. Dodatkowo, celem Wnioskodawcy jest dalsze rozszerzenie oferty swojej działalności o działalność doradczą (konsultingową).

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż jeżeli program studiów doktoranckich, o których mowa we wniosku, jest związany z zakresem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, a zdobyta wiedza będzie miała odzwierciedlenie w powstaniu lub wzroście przychodu (np. poprzez wpływ na zakres oraz jakość świadczonych przez Wnioskodawcę usług), ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenie tego źródła przychodu, nie ma przeszkód prawnych, aby wydatki na podjęte studia doktoranckie (czesne), koszty na nabycie koniecznych materiałów dydaktycznych (m.in. książki, podręczniki, publikacje) oraz koszty dojazdów i pobytu hotelowego w okresie zajęć, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, jednakże pod warunkiem ich należytego udokumentowania w sposób właściwy dla rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych.

Jednakże zauważyć należy, iż to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie takiego związku, jak również przesłanek racjonalności ich ponoszenia, jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Jeśli podatnik nie wykaże ww. związku lub nie przedstawi rzeczowych argumentów wskazujących na celowość i racjonalność poniesionych na ww. studia wydatków z punktu widzenia uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej, czy też zachowania lub zabezpieczenia ww. źródła przychodów, to wydatek nie może zostać uznany za koszt uzyskania przychodów.

Nadmienić także należy, iż zasadność zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków, do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego, prowadzonego przez uprawniony organ podatkowy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj