Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1627/12/AK
z 25 marca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 20 grudnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 12 marca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy dodatnia wartości firmy powstała przy wniesieniu aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie wartością niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji do celów podatkowych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy dodatnia wartości firmy powstała przy wniesieniu aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie wartością niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji do celów podatkowych. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 05 marca 2013 r. Znak IBPP4/443-583/12/LG, IBPBI/2/423-627/12/AK wezwano Wnioskodawcę o ich uzupełnienie. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 12 marca 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca Sp. z o.o. prowadzi działalność w oparciu o wpis do KRS. Jest czynnym podatnikiem VAT i prowadzi działalność związaną tylko z czynnościami opodatkowanymi. Podstawowym przedmiotem działalności są - "roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych 41.20.Z", Spółka rozważa możliwość przyjęcia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa wydzielonego z "Przedsiębiorstwa Budowlanego X", które prowadzi również działalność w zakresie "robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych 41.20.Z” oraz prowadzi działalność w zakresie "wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi 68.20.Z".

Są tam wydzielone dwie odrębnie zorganizowane części przedsiębiorstwa:

  1. zorganizowana część przedsiębiorstwa, której działalność polega na prowadzeniu działalności budowlanej (działalność podstawowa) podstawę jej funkcjonowania stanowi wyodrębniony zespół składników majątkowych, który został w całości przeznaczony do realizacji działalności budowlanej,
  2. zorganizowana część przedsiębiorstwa, której działalność polega na wynajmie własnej nieruchomości "Y" (działalność pomocnicza).

Spółka rozważa możliwość przyjęcia propozycji wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa (oznaczonego wyżej pod Nr 1 prowadzącego także działalność budowlaną) w zamian za objęcie nowych udziałów w Spółce z o.o.

Z uzupełnienia wniosku zawartego w piśmie z dnia 08 marca 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 12 marca 2013 r.) wynika, że:

  1. przejęty przez Wnioskodawcę w formie aportu majątek będzie wykorzystywany do tych samych czynności co u zbywającego, tj. Przedsiębiorstwa Budowlanego X. Nie ulegnie zmianie przeznaczenie wykorzystywanego majątku.
  2. przedmiotem aportu będzie zespół składników majątkowych i niemajątkowych, w tym zobowiązania, wyodrębniony organizacyjnie i finansowo w strukturze Przedsiębiorstwa Budowlanego X. Wyodrębnienie organizacyjne tego zespołu składników polega na tym, że w ramach wewnętrznej struktury przedsiębiorstwa został wydzielony odrębny majątek, który tworzy zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności budowlanej. Podczas gdy pozostała część majątku przedsiębiorstwa służy do prowadzenia działalności polegającej na wynajmie własnej nieruchomości. Wyodrębnienie finansowe polega na tym, że ewidencja zdarzeń gospodarczych w odniesieniu do tego zespołu składników prowadzona jest na wyodrębnionych kontach co pozwala na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z tym zespołem.
  3. z uwagi na powyższe wyodrębnienie organizacyjne i finansowe Wnioskodawca uważa, że przedmiotem aportu będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, jak również art. 4a pkt 4 ustawy o podatku od osób prawnych.
  4. przedmiot aportu (zorganizowana część przedsiębiorstwa) u zbywcy wykorzystywany był wyłącznie do czynności opodatkowanych jak również Wnioskodawca będzie wykorzystywał przedmiot aportu wyłącznie do czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy dodatnia wartości firmy powstała przy wniesieniu aportu będzie wartością niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji do celów podatkowych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

Zdaniem Spółki, w związku powstaniem dodatniej wartości firmy, która nastąpi w zdarzeniu przyszłym w wyniku wniesienia przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego (nie w drodze kupna, przejęcia do odpłatnego korzystania) zgodnie z art. 16c pkt 4 ustawy podatku dochodowego od osób prawnych Spółka z o.o. nie będzie uprawniona do dokonania odpisów amortyzacyjnych dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych od powstałej dodatniej wartości firmy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka rozważa możliwość przyjęcia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa wydzielonego z Przedsiębiorstwa Budowlanego X, które prowadzi tak jak Wnioskodawca działalność w zakresie robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (41.20.Z). Przedsiębiorstwo to prowadzi również działalność w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (68.20.Z).

W przedsiębiorstwie tym wydzielone są dwie odrębnie zorganizowane części przedsiębiorstwa:

  1. zorganizowana część przedsiębiorstwa, której działalność polega na prowadzeniu działalności budowlanej (działalność podstawowa); podstawę jej funkcjonowania stanowi wyodrębniony zespół składników majątkowych, który został w całości przeznaczony do realizacji działalności budowlanej,
  2. zorganizowana część przedsiębiorstwa, której działalność polega na wynajmie własnej nieruchomości "Y" (działalność pomocnicza).

Spółka rozważa możliwość przyjęcia propozycji wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa (prowadzącego działalność budowlaną) w zamian za objęcie nowych udziałów w Spółce z o.o.

Jednym ze składników majątku trwałego są wartości niematerialne i prawne, przy czym katalog tych wartości – zawarty w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – ma charakter zamknięty.

Zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm., dalej „ustawa o pdop”), amortyzacji podlega również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze:

  1. kupna,
  2. przyjęcia do odpłatnego korzystania, a odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z przepisami rozdziału 4a, dokonuje korzystający,
  3. wniesienia do spółki na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji.

Stosownie do art. 16c ustawy o pdop, amortyzacji nie podlegają:

  1. grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  2. budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe,
  3. dzieła sztuki i eksponaty muzealne,
  4. wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 16b ust. 2 pkt 2,
  5. składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono albo zaprzestano tę działalność

-zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Z treści art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy o pdop, wynika zatem, że amortyzacji podlega jedynie wartość firmy, która powstała w sposób wskazany w cytowanym powyżej art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy o pdop, czyli w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania, gdy odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z przepisami rozdziału 4a, dokonuje korzystający lub wniesienia do spółki na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji. Jest to zamknięty katalog przypadków, które uprawniają do podatkowej amortyzacji wartości firmy.

W świetle powyższych przepisów należy uznać, że dodatnia wartość firmy powstała w związku z aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nie będzie podlegała amortyzacji podatkowej, zgodnie z przytoczonym powyżej przepisem art. 16c pkt 4 w związku z art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy o pdop.

Reasumując, stanowisko Spółki w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 3 należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i 2 zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj