Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-813/12-4/AMN
z 30 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko xx, przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2012 r. (data wpływu 20 sierpnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 5 listopada 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów:

  • w części dotyczącej źródła przychodów oraz zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w przypadku dochodów uzyskiwanych z działalności twórczej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3, art. 14f § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 25 października 2012 r. na podstawie art. 169 § 1 i § 2 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 29 października 2012 r., wniosek uzupełniono w dniu 5 listopada 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza samodzielnie wydać poradnik dla kandydatów na wójtów, radnych i wszystkich tych, którzy chcą nauczyć się przemawiania perswazyjnego przed szerokim audytorium. Zainteresowany zamierza samodzielnie sprzedawać poradnik na prelekcjach autorskich samodzielnie organizowanych i wykonywanych. Nadto w księgarniach, głównie internetowych. W poradniku poza wiedzą Wnioskodawca pragnie polecać przedmioty przez siebie sprawdzone, które będą czytelnikom niezbędne w pracy nad sobą oraz w celu budowy stosownego wizerunku. Poradnik będzie miał nadrukowaną cenę uwzględniającą kilkudziesięcioprocentowe rabaty zachęcające do kupna na miejscu po pokazie.

Podczas kontaktów z włodarzami gmin Zainteresowany zamierza pozyskać klientów do swoich szkoleń. Gdy się to nie uda Wnioskodawca wznowi zawieszoną w styczniu 2012 roku jednoosobową działalność gospodarczą i dalej będzie sprzedawał szkolenia i podręcznik już w jej ramach.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał, iż poradnik „(…)” oczywiście jest przedmiotem prawa autorskiego, bo jest wyrażony słowem przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze (któremu nadano ISBN 978-83-61091-74-5). Wnioskodawca podał, iż skoro napisał utwór-paranaukową książkę mającą 91.688 słów będących indywidualnym przejawem działalności twórczej, to na 100% jest twórcą. A nawet gdyby nie napisał, to należałoby domniemywać, że Zainteresowany nim jest skoro każdy egzemplarz jest opatrzony Jego imieniem i nazwiskiem i zostanie ono podane do publicznej wiadomości.

Ponadto Wnioskodawca podał, że sprzedaż Jego dzieła z niwy literatury fachowej będzie prowadzona jako działalność osobista, nie gospodarcza. Zainteresowany ma zawieszoną działalność gospodarczą i nigdy nie obejmowała działalności wydawniczej.

Ponadto, Wnioskodawca wskazał, że nie jest już zainteresowany uzyskaniem odpowiedzi na temat opracowywania przez Niego reklam.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

  1. Czy przy pozyskiwaniu środków, które zmniejszą koszty wydruku i dystrybucji podręcznika Wnioskodawca może z firmami, których produkty będzie propagował, zawierać umowy o dzieło z 50% kosztami uzyskania przychodu?
  2. Czy Wnioskodawca może całość rozliczyć w PIT-e rocznym jako dochody z praw majątkowych?
  3. Czy sprzedaż książki indywidualnie na prelekcjach wykładowych, warsztatach, przez księgarnie, Wnioskodawca ma rozliczać każdego miesiąca zaliczkowo (PIT), czy raz rocznie (całość) jako dochody z praw majątkowych jednorazowo przy rozliczeniu rocznych dochodów?
  4. Jak Zainteresowany ma rozliczać sprzedaż swojego dzieła będąc czynnym podatnikiem VAT z najmu prywatnej nieruchomości? Wnioskodawca wyraził wątpliwość: „(…) czy dochodowy miesięcznie czy raz rocznie”.
  5. Czy jako twórca-autor dzieła zawierając z kimś umowę o dzieło np. przeprowadzenie warsztatów wyjaśniających niuanse tego dzieła Wnioskodawca może naliczyć sobie 50% koszty uzyskania przychodów?

Pytania oznaczone nr 3, 4 i 5 wynikają z uzupełnienia wniosku.

Zdaniem Wnioskodawcy, zarówno sprzedaż podręcznika jak też dochody za stworzenie i zamieszczenie indywidualnych reklam powinny mieć 50% koszty uzyskania przychodu. Jako dzieła wytworzenia reklam. I to wszystko Zainteresowany rozliczy jako prawa majątkowe w PIT-e za 2012 rok.

Rachunki jakie Wnioskodawca będzie wystawiał jako osoba fizyczna na sprzedaż swojej książki, będą obarczone 5% VAT-em, który Zainteresowany będzie odprowadzał kwartalnie wraz z VAT-em jaki płaci z tytułu wynajmu nieruchomości osobistych.

Wnioskodawca po znalezieniu chętnych na swoje szkolenia, drugie i następne wydania swojego poradnika odbywać się już będą w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej z odliczeniem faktycznych kosztów poniesionych w celu uzyskania przychodu, ale bez możliwości odliczenia ich w wysokości 50%.

Ponadto Zainteresowany przedstawił w uzupełnieniu wniosku pogląd, że skoro jest twórcą w rozumieniu ustawy „prawo autorskie”, to z każdej działalności niegospodarczej wykonywanej osobiście, będącej przejawem działalności twórczej przysługują mu 50% koszty uzyskania przychodu i powinien je rozliczać jako dochody z praw majątkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie opodatkowania przychodów:

  • w części dotyczącej źródła przychodów oraz zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w przypadku dochodów uzyskiwanych z działalności twórczej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – uznaje się za nieprawidłowe,
  • w pozostałej części – uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 ww. ustawy, źródłami przychodów są m.in. określone w pkt 2, 3 i 7 tego przepisu:

  • działalność wykonywana osobiście (pkt 2),
  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3) oraz
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) (pkt 7).

W myśl art. 5a ust. 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zatem, aby przychód uzyskany z prowadzonej działalności mógł być uznany za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, działalność ta musi spełniać następujące przesłanki:

  • musi być działalnością zarobkową;
  • musi być działalnością wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, działalnością polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż lub działalnością polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych;
  • musi być działalnością prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły;
  • działalność ta nie może polegać na wykonywaniu czynności, o których mowa jest w art. 5b ust. 1 ww. ustawy;
  • przychody z niej uzyskane nie mogą być zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, 4-9 tej ustawy.

Z powyższego wynika, iż jeżeli ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza określony przychód do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy zdarzenie, które powoduje powstanie tego przychodu ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast stosownie do treści art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Odrębnymi przepisami, o których mowa w ww. art. 18 są m.in. przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.). W myśl art. 1 ust. 1 ww. ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Przepis art. 1 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowi, że w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

  1. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);
  2. plastyczne;
  3. fotograficzne;
  4. lutnicze;
  5. wzornictwa przemysłowego;
  6. architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;
  7. muzyczne i słowno-muzyczne;
  8. sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;
  9. audiowizualne (w tym filmowe).


Zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy. Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu, zwana dalej „licencją”, obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione (art. 41 ust. 2 ww. ustawy).

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, z którego wynika, że Wnioskodawca jest twórcą w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, należy stwierdzić, iż przychody uzyskiwane z czynności związanych z korzystaniem przez Zainteresowanego z praw autorskich zawsze będą stanowiły przychód z praw majątkowych, tj. przyporządkowanych do źródła przychodów, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W takim zatem przypadku nawet jeśli przychody uzyskiwane w związku z korzystaniem z praw autorskich zostaną osiągnięte w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, przychodu uzyskanego z tych czynności nie należy zaliczać do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza lecz do przychodów z praw majątkowych.

Zatem, skoro przedmiotowy poradnik jest przedmiotem prawa autorskiego i spełnia przesłanki utworu określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych,a Zainteresowany jest twórcą w rozumieniu ww. ustawy, to przychód uzyskiwany ze sprzedaży poradnika indywidualnie na prelekcjach wykładowych, warsztatach wyjaśniających niuanse dzieła oraz przez księgarnie należy zaliczyć do przychodów ze źródła określonego w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z praw majątkowych. Do przychodów z praw majątkowych należy także zaliczyć przychody Wnioskodawcy ze sprzedaży - w ramach zawieranych umów o dzieło - szkoleń, przeprowadzenia warsztatów wyjaśniających niuanse dzieła, gdy szkolenia te oraz warsztaty stanowią przedmiot prawa autorskiego i spełniają przesłanki utworu określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a Zainteresowany jest twórcą w rozumieniu ww. ustawy.

Jednocześnie należy wskazać, że także w sytuacji ewentualnej sprzedaży w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę jednoosobowej działalności gospodarczej ww. szkoleń, warsztatów oraz drugiego i następnego wydania poradnika, będących dziełem Wnioskodawcy-twórcy, uzyskany przychód z tej sprzedaży będzie stanowił w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 18 ww. ustawy, niezależnie od faktu zawierania umów w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody:

  1. z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14,
  2. z najmu lub dzierżawy

– są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Stosownie do treści art. 44 ust. 1a ww. ustawy, podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników:

  1. ze stosunku pracy z zagranicy,
  2. z emerytur i rent z zagranicy,
  3. z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1

– są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.

W związku z powyższym, jeżeli dochody uzyskane są bez pośrednictwa płatnika, to podatnik obowiązany jest wykazać je w rocznym zeznaniu podatkowym (nie spoczywa na nim obowiązek samodzielnego uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy „w trakcie roku podatkowego”, bowiem tego rodzaju źródło przychodu nie zostało wymienione w art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, normującym obowiązek „samodzielnego” wpłacania przez podatników zaliczek na podatek dochodowy).

Dochód uzyskany z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ww. ustawy.

Podatnik jest zobowiązany złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym – art. 45 ust. 1 ww. ustawy.

Dochody z praw majątkowych podlegają kumulacji z pozostałymi dochodami zgodnie z art. 9 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, skoro uzyskiwane przez Wnioskodawcę dochody z praw majątkowych nie są zaliczane do żadnego z wymienionych powyżej źródeł przychodów określonych w treści art. 44 ust. 1 i art. 44 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest On zobowiązany do uiszczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, o których mowa w tych przepisach. Przychód uzyskiwany z praw majątkowych, określony w art. 18 ww. ustawy, Zainteresowany zobowiązany będzie samodzielnie wykazać w zeznaniu rocznym składanym za określony rok podatkowy (rok uzyskania przychodu) w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Odnosząc się do kosztów uzyskania przychodów należy wskazać, że myśl z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W odniesieniu do niektórych przychodów ustawodawca dopuścił możliwość ustalania kosztów zryczałtowanych. W przypadku korzystania przez twórców z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami, mają zastosowanie 50% koszty uzyskanego przychodu.v

Stosownie do przepisu art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania niektórych przychodów określa się: z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami – w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje użytych w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, takich jak np. „twórca”, „korzystanie przez twórców z praw autorskich” lub pojęć z nimi związanych, jak np. „utwór”, zaś ustawodawca odsyła w tym względzie do odrębnych przepisów, przez które należy rozumieć ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich albo rozporządzania tymi prawami, występują wówczas gdy spełnione są dwie przesłanki. Po pierwsze konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu. Po drugie zaś osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich lub pokrewnych albo rozporządzenia w postaci odpowiedniego wynagrodzenia autorskiego.

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, iż jak wyżej wykazano, zastosowanie kosztów w wysokości 50% zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest możliwe w sytuacji uzyskania przychodu za wykonanie czynności (utworu) będącej przedmiotem prawa autorskiego.

W związku z powyższym, Wnioskodawca jako twórca-autor dzieła, zawierając umowy o dzieło np. przeprowadzenia warsztatów w wyniku, których uzyska przychody z praw majątkowych, będzie mógł zastosować do tych przychodów koszty uzyskania przychodów w wysokości 50%.

Jednocześnie należy wskazać, iż 50% koszty uzyskania przychodów będą miały także zastosowanie w sytuacji uzyskania przez Zainteresowanego przychodów z praw majątkowych w związku z ewentualną sprzedażą szkoleń, warsztatów oraz drugiego i następnego wydania poradnika, będących dziełem Wnioskodawcy-twórcy, w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę jednoosobowej działalności gospodarczej.

Ponadto, na podstawie art. 22 ust. 10 ustawy, jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w ust. 9 pkt 1-4, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych.

Zatem, jeżeli Wnioskodawca posiadać będzie dowody stwierdzające fakt poniesienia kosztów na wydanie swojego poradnika, przeprowadzenia szkoleń, warsztatów, które przewyższą przychody uzyskane z ich sprzedaży, to nie wystąpi dochód podlegający opodatkowaniu. Niemniej jednak zarówno uzyskane przychody jak i poniesione koszty Wnioskodawca obowiązany jest wykazać w zeznaniu rocznym rok podatkowy (rok uzyskania przychodu) w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT oraz sposobu dokumentowania dostawy książek, został rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj