Interpretacja Ministra Finansów
DD9/033/19/SEW/2012/PK-96
z 14 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji


ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ


Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) Minister Finansów, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 8 lipca 2009 r. Nr ITPB2/415-418/09/IB wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, zmienia z urzędu wyżej wymienioną interpretację stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego, jest prawidłowe.


Uzasadnienie


Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając na podstawie § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), wydał w dniu 8 lipca 2009 r., w imieniu Ministra Finansów, interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z tzw. „ulgi meldunkowej”. Interpretacja wydana została na ww. wniosek z dnia 28 kwietnia 2009 r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński w dniu 9 września 2004 r. W ten sposób powstał między małżonkami ustrój wspólności ustawowej małżeńskiej. W drodze decyzji w dniu 22 września 2006 r. Agencja Mieszkaniowa przyznała małżonkowi jako żołnierzowi pełniącemu służbę na podstawie kontraktu na pełnienie służby terminowej lokal mieszkalny. Małżonek dopełnił obowiązku meldunkowego i został zameldowany w przedmiotowym lokalu na pobyt stały. W dniu 9 lutego 2007 r. małżonkowie korzystając ze wspólnego majątku nabyli od Agencji Mieszkaniowej zajmowany przez nich lokal mieszkalny na własność. W dniu 8 kwietnia 2008 r. małżonkowie zbyli wchodzący w skład majątku wspólnego lokal mieszkalny. Dochód ze zbycia tego mieszkania stanowił dochód obojga małżonków. Zatem małżonkowie uzyskali w roku podatkowym 2008 przychód zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni wraz z mężem zamierzali skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, z którego to wynika, iż czyni się wolnym od podatku dochodowego przychód uzyskany z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego, jeżeli zostaną spełnione określone warunki, m.in. obowiązek zameldowania w przedmiotowym lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Warunek taki spełnił tylko mąż Wnioskodawczyni, ponieważ ona sama w tym lokalu mieszkalnym nigdy nie była zameldowana. Ponadto art. 21 ust. 21 określa kolejny warunek bowiem pozwala skorzystać ze zwolnienia podatnikowi, który we wskazanym 14-dniowym terminie lub na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 kwietnia 2008 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych do 30 kwietnia 2009 r. złoży w urzędzie skarbowym stosowne oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia.

W przedmiotowym stanie faktycznym taki warunek został spełniony tylko przez małżonka, natomiast Wnioskodawczyni złoży stosowne oświadczenie do dnia 30 kwietnia 2009 r.

Jednakże art. 21 ust. 22 ustawy sugeruje, iż wspomniane zwolnienie od podatku ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków. Treść ww. przepisu pozwoliła Wnioskodawczyni sądzić, że będzie ona mogła razem z małżonkiem skorzystać z „ulgi meldunkowej”.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni zadała pytanie: Czy w związku z odpłatnym zbyciem lokalu mieszkalnego będącego składnikiem majątku wspólnego małżonków, małżonkowi, który nie był zameldowany w zbywanym lokalu przysługuje również prawo do zwolnienia uzyskanego w ten sposób dochodu od podatku dochodowego, tak jak małżonkowi spełniającemu ten warunek?

Zdaniem Wnioskodawczyni uregulowania prawne wynikające z ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią m.in. o warunkach korzystania z ulg podatkowych. W przedmiotowej sprawie warunkiem do skorzystania z możliwości zwolnienia od podatku dochodowego przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego jest zameldowanie na pobyt stały w przedmiotowym lokalu przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy, co wynika z art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, a także złożenie w urzędzie skarbowym we wskazanym terminie stosownego oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia zgodnie z treścią art. 21 ust. 21 ww. ustawy. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że powyższe warunki spełnia jedynie małżonek Wnioskodawczyni. Jednakże biorąc pod uwagę art. 21 ust. 22 ww. ustawy okazuje się, że „ulga meldunkowa” ma zastosowanie do obojga małżonków łącznie. Wydaje się to być zrozumiałe, ponieważ nakłady czynione na zakup mieszkania i jego utrzymanie pochodzą z majątku wspólnego małżonków. Małżonkowie dokonują wspólnego rozliczenia z podatku składając wspólne zeznanie roczne. Jeżeli zatem ustawodawca formułuje zapis, że zwolnienie ma zastosowanie do obojga małżonków łącznie oznacza to, że warunki zwolnienia muszą być rozpatrywane w odniesieniu do nich łącznie dlatego, jeżeli warunek zameldowania spełnia tylko jeden z małżonków, to zwolnienie od podatku przychodów z odpłatnego zbycia składnika majątku wspólnego będzie miało zastosowanie także do małżonka, który tego warunku nie spełnia. Tylko wówczas wspomniana norma prawna dotycząca zwolnienia podatkowego będzie miała zastosowanie łącznie do obojga małżonków. Ustawa nie stwierdza jednoznacznie, że przesłanki zwolnienia powinny zaistnieć dla każdego z małżonków z osobna. Powyższe stanowisko Wnioskodawczyni zostało oparte także na orzecznictwie, ponieważ w wyroku WSA w Lublinie z dnia 21 stycznia 2009 r. sygn. akt I SA/LU 622/08, a także WSA w Bydgoszczy w wyroku z dnia 24 lutego 2009 r. sygn. akt I SA/BD 12/09 oraz interpretacji wydanej przez Izbę Skarbową w Rzeszowie w dniu 17 września 2007 r. Sygn. IS.I/2-4151/9/07 podzielono stanowisko, iż do skorzystania z ulgi wystarczające jest, aby tylko jeden z małżonków był zameldowany na pobyt stały przez okres 12 miesięcy poprzedzających zbycie lokalu mieszkalnego. Wnioskodawczyni mimo, iż nie była zameldowana w zbywanym lokalu, to stale w nim przebywała, jej interesy życiowe były trwale związane ze zbywanym lokalem. Wobec powyższego - w opinii Wnioskodawczyni - w przypadku zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego współwłasność małżeńską do skorzystania z ulgi przez obojga małżonków wystarczy, aby tylko jeden z nich był zameldowany w tym lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy.


Wydając w imieniu Ministra Finansów, interpretację indywidualną z dnia 8 lipca 2009 r. Nr ITPB2/415-418/09/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał stanowisko Wnioskodawczyni za nieprawidłowe.


Po zapoznaniu się z aktami sprawy Minister Finansów zważył, co następuje.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 ze zm.) od dnia 1 stycznia 2007 r. zostały zmienione zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) od dnia 1 stycznia 2007 r.

W myśl art. 30e ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2007 r., opodatkowaniu podlega dochód.

Podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.


Jednakże zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r.), wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

  1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  2. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
  3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
  4. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie
  • jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Stosownie do art. 21 ust. 21 ustawy (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r.), zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

W odniesieniu do podatników, którzy uzyskali tego rodzaju przychody w 2007 r. Minister Finansów rozporządzeniem z dnia 2 kwietnia 2008 r. (Dz. U. Nr 59, poz. 361) przedłużył termin do złożenia oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych do dnia 30 kwietnia 2008 r., zaś podatnicy którzy uzyskali tego rodzaju przychody w 2008 r. mają obowiązek złożyć stosowne oświadczenie w terminie do dnia 30 kwietnia 2009 r. Natomiast jeżeli sprzedaż nieruchomości lub prawa majątkowego dokonana została po dniu 31 grudnia 2008 r. wówczas oświadczenie, o którym mowa w art. 21 ust. 21 ustawy, podatnicy składają w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości i praw majątkowych, o czym stanowi art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316, z późn. zm.).

Zgodnie natomiast z art. 21 ust. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków.

Podkreślić należy, że problematyka dotycząca zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego (lokalu mieszkalnego) uzyskanego przez oboje małżonków, w sytuacji gdy tylko jeden z nich był zameldowany na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy, znalazła odzwierciedlenie w orzecznictwie sądów administracyjnych.

Orzecznictwo, w szczególności Naczelnego Sądu Administracyjnego, ukształtowało w tym zakresie jednolitą linię rozstrzygnięć wskazując, że zwolnienie przedmiotowe, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków. Zwolnieniem objęty jest przychód z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego (lokalu mieszkalnego) w przypadku spełnienia warunków zwolnienia przez co najmniej jednego z małżonków (np.: wyrok z dnia 17 maja 2011 r. sygn. akt II FSK 102/10, wyrok z dnia 30 sierpnia 2011 r. sygn. akt II FSK 503/10).

Minister Finansów, uwzględniając orzecznictwo sądów administracyjnych, wydał w dniu 7 października 2011 r. interpretację ogólną Nr DD2/033/66/KOI/2011/DD-433, stwierdzając, że „ulga meldunkowa” ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków, nawet wówczas, gdy warunek zameldowania spełnia tylko jeden z małżonków. Minister Finansów podkreślił, że wystarczającym dla skorzystania z „ulgi meldunkowej” przez oboje małżonków, jest złożenie w ustawowym terminie oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia, przez małżonka spełniającego te warunki.

Mając na uwadze powyższe stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Minister Finansów, jeżeli stwierdzi nieprawidłowość wydanej interpretacji indywidualnej, stosownie do art. 14e § 1 Ordynacji podatkowej dokonuje, z urzędu, jej zmiany, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów administracyjnych.

W konsekwencji należało, z urzędu, dokonać zmiany pisemnej interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działającego w imieniu Ministra Finansów, gdyż jest nieprawidłowa.


Zmieniona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania zmienianej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie Ministra Finansów – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu zmienionej interpretacji – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270).

Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się (w dwóch egzemplarzach) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi Ministra Finansów na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli Minister Finansów nie udzieli odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi).

Skargę wnosi się za pośrednictwem Ministra Finansów, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi), na adres: ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj