Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-159/13-2/ŁM
z 2 sierpnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2013 r. (data wpływu 06.05.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia charakteru źródła powstania przychodu z tytułu otrzymania dywidendy przez akcjonariusza SKA, będącego osobą prawną – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • ustalenia charakteru źródła powstania przychodu z tytułu otrzymania dywidendy przez akcjonariusza SKA, będącego osobą prawną,
  • momentu powstania przychodu u akcjonariusza SKA, będącego osobą prawną, z tytułu dywidendy,
  • momentu zapłaty zaliczek na podatek dochodowy z tytułu otrzymanej dywidendy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka posiada obecnie udziały w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka A”), z siedzibą w Polsce, będącej polskim rezydentem podatkowym. W przyszłości planowane jest przekształcenie Spółki A w spółkę komandytowo - akcyjną (dalej: „SKA”).

Przekształcenie zostanie dokonane zgodnie z właściwymi przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.; dalej: „KSH”).

W przekształconej SKA Spółka będzie akcjonariuszem, a inna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka B”), z siedzibą w Polsce i będąca także polskim rezydentem podatkowym, będzie komplementariuszem.

Spółka nie będzie pełniła jednocześnie roli komplementariusza w SKA.

Jako akcjonariusz SKA, Spółka będzie miała prawo do udziału w zyskach SKA, pod warunkiem podjęcia uchwały walnego zgromadzenia o podziale i wypłacie zysku Spółce (dalej: „Dywidenda”). Jednocześnie na wypłatę Dywidendy zgodę będzie musiał także wyrazić komplementariusz SKA (tj. Spółka B), zgodnie z przepisami KSH.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Spółka (jako akcjonariusz SKA) powinna traktować Dywidendę jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej?
  2. Czy przychód Spółki (jako akcjonariusza SKA) z tytułu udziału w zysku SKA (Dywidendy) podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z tym, przychód ten staje się należny w momencie powstania roszczenia akcjonariusza o wypłatę tego zysku (Dywidendy) na skutek podjęcia uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku albo - jeżeli określony został dzień dywidendy - w tym dniu i tym samym, w przypadku niepodjęcia takiej uchwały w ciągu roku, nie wystąpi u Spółki (akcjonariusza SKA) przychód podatkowy z tytułu udziału w SKA?
  3. Czy zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka (jako akcjonariusz SKA) powinna uiścić zaliczkę na podatek dochodowy od osób prawnych z tytułu udziału w SKA tylko za miesiąc (kwartał), w którym przychód stał się należny (tj. w dniu podjęcia uchwały o podziale zysku lub jeśli został określony, w dniu dywidendy), a w przypadku gdy Spółka oprócz przychodu z udziału w zysku SKA uzyskuje także inne przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, podlegają one łączeniu?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1. Jednocześnie wniosek Spółki w zakresie pytań nr 2 i 3 został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami wydanymi w dniu 02 sierpnia 2013 r. nr ILPB4/423-159/13-3/ŁM oraz nr ILPB4/423-159/13-4/ŁM.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka (jako akcjonariusz SKA) powinna traktować Dywidendę jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 125 KSH, spółka komandytowo - akcyjna jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.

Zgodnie zatem z literalnym brzmieniem przepisu, należy uznać, że zarówno komplementariusz, jak i akcjonariusz realizują cel spółki komandytowo - akcyjnej, jakim jest prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą (mimo, że pozycja tych dwóch grup wspólników różni się w sposób zasadniczy między sobą).

Z kolei art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza zasadę opodatkowania wspólnika mającego status osoby prawnej z racji przychodów uzyskiwanych z udziałów w spółce niebędącej osobą prawną. Zgodnie z tym przepisem, przychody z udziału między innymi w spółce niebędącej osobą prawną (z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3) łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Z powyższego przepisu wynika, że ustawodawca nie różnicuje zasad opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych wspólników spółki komandytowo - akcyjnej ze względu na zajmowaną przez nich w spółce pozycję. W rezultacie można przyjąć, iż ustawodawca w sposób równy traktuje akcjonariusza oraz komplementariusza w spółce komandytowo - akcyjnej. Dlatego, skoro komplementariusz posiadający osobowość prawną jest opodatkowany na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sposób memoriałowy, również akcjonariusz będący osobą prawną powinien być opodatkowany w identyczny sposób.

Podsumowując zatem, w ocenie Spółki, posiadanie przez Nią (jako akcjonariusza SKA) akcji w SKA jest prowadzeniem przez Nią działalności gospodarczej i w rezultacie Dywidendę należy traktować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji ogólnej wydanej przez Ministra Finansów z dnia 11.05.2012 r. (sygn. DD5/033/1/12/KSM/DD-125) lub przykładowo w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 07.12.2012 r. (sygn. IBPBI/2/423-1150/12/PP) czy Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 14.12.2012 r. (sygn. ILPB4/423-319/12-3/MC).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę interpretacji indywidualnych, stwierdzić należy, iż są one rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj