Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-108/12-2/AG
z 14 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-108/12-2/AG
Data
2012.05.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
kapitał zakładowy
majątek
połączenie
przejęcie
skutki podatkowe
spółki
wartość


Istota interpretacji
Czy wartość majątku spółki przejmowanej (A.) otrzymanego przez Wnioskodawcę (spółkę przejmującą) w wyniku połączenia dokonanego w trybie art. 515 KSH., tj. bez podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy, będzie stanowiła dochód Wnioskodawcy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 866 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24.02.2012r. (data wpływu 24.02.2012r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie skutków podatkowych połączenia przez przejęcie - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 24.02.2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie skutków podatkowych połączenia przez przejęcie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „B.”), należąca do Grupy B. V., jest jedynym udziałowcem spółki A. Spółka Akcyjna z siedzibą w W. (dalej: Spółka przejmowana” „A.”). Obie spółki podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swych dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. A. jest większościowym udziałowcem w spółkach kapitałowych prowadzących działalność operacyjną przede wszystkim w obszarze produkcji opakowań szklanych. W najbliższej przyszłości planowana jest restrukturyzacja działalności Grupy B. V. w Polsce. W ramach rozważanych opcji restrukturyzacyjnych rozważane jest połączenia B. (spółka przejmująca) oraz A. (spółka przejmowana). Połączenie zostanie dokonane poprzez przeniesienie całego majątku A. na Wnioskodawcę. W efekcie, Wnioskodawca jako spółka przejmująca, w drodze sukcesji uniwersalnej przejmie cały majątek Spółki przejmowanej (A.), w tym posiadane przez nią udziały w spółkach zależnych, na zasadach określonych w trybie art. 494 § 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej: „KSH”).

Powodem planowanego połączenia jest fakt, iż obecna struktura organizacyjna, polegająca na prowadzeniu działalności o tym samym profilu (działalność holdingowa) przez odrębne podmioty prawne — B. oraz A., ma istotne wady utrudniające osiąganie przez spółki ich zamierzonych celów gospodarczych. Rozproszenie działalności prowadzonej przez B. oraz A. utrudnia bowiem stosowanie jednolitych zasad gospodarowania i nie znajduje dalszego uzasadnienia ekonomicznego.

W szczególności, obecna struktura organizacyjna:

(i) wymaga utrzymywania osobnych formalnych struktur zarządzania, co pociąga za sobą konieczność ponoszenia związanego z tym powielania kosztów administracyjnych;

(ii) stwarza utrudnienia w swobodnym przepływie aktywów pomiędzy spółkami oraz wymaga wzajemnego obciążania się kosztami wspólnych przedsięwzięć;

(iii) powoduje konieczność sporządzania osobnych planów finansowych, wymagających zatwierdzenia przez niezależne struktury zarządzania poszczególnych spółek.

W ocenie Wnioskodawcy postawione przed nim cele gospodarcze łatwiej będzie osiągnąć prowadząc działalność w ramach jednego podmiotu gospodarczego, zapewniającego przede wszystkim:

(i) zwiększenie efektywności zarządzania działalnością produkcyjną i dystrybucyjną poprzez uzyskanie efekty synergii operacyjnej, a w szczególności centralizacja zarządu i nadzoru nad działalnością polskich podmiotów;

(ii) uproszczenie struktury operacyjnej grupy B.V. w Polsce;

(iii) efektywne wykorzystanie komplementarności zasobów;

(iv) ułatwienie procesu zarządzania płynnością finansową;

(v) redukcję kosztów działalności poprzez wyeliminowanie dublujących się kosztów, m. in. back office, tj. czynności związanych z księgowością, controlingiem, administracją, zarządzaniem zasobami ludzkimi, kosztami audytów a także kosztami zarządu oraz obsługi działalności organów spółek;

(vi) istotne wzmocnienie pozycji negocjacyjnej w procesach zakupowych i możliwość obniżenia cen nabywanych usług, towarów, produktów, itp.;

(vii) ograniczenie ilości transakcji wewnętrznych oraz redukcja kosztów finansowania wewnętrznego i zewnętrznego;

(viii) uproszczenie struktury organizacyjnej Grupy w Polsce, w szczególności w drodze uproszczenie formy prawnej prowadzonej działalności ze spółki akcyjnej (A.) na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością;

(ix) rozwój oraz umocnienie marki na polskim rynku;

(x) ułatwienie procesu zarządu majątkiem trwałym;

(xi) stworzenie lepszych możliwości efektywnego zarządzania portfelem produktowym (m. in. poprzez koncentrację znaków towarowych oraz innych praw majątkowych w ramach jednego podmiotu.

Z uwagi na fakt iż na moment połączenia Wnioskodawca będzie posiadać 100% udziałów w kapitale zakładowym A., łączące się podmioty przyjęły najkorzystniejszy i najprostszy - ze względów formalnych wariant połączenia - tj. w drodze przejęcia A. przez B. na podstawie art. 492 § 1 pkt 1) w zw. z art. 515 § 1 oraz art. 516 § 6 KSH. W efekcie, połączenie ma zostać przeprowadzone bez podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy.

Wnioskodawca nie będzie zatem emitować nowych udziałów w zamian za przejęty majątek A. W toku połączenia, Wnioskodawca jako udziałowiec Spółki przejmowanej nie otrzyma także żadnych dopłat w gotówce. W wyniku połączenia, Spółka przejmowana zostanie rozwiązana, bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, z chwilą wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego.

W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytanie:

Czy wartość majątku spółki przejmowanej (A.) otrzymanego przez Wnioskodawcę (spółkę przejmującą) w wyniku połączenia dokonanego w trybie art. 515 KSH., tj. bez podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy, będzie stanowiła dochód Wnioskodawcy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Wartość majątku A. otrzymanego przez Wnioskodawcę w wyniku połączenia dokonanego w trybie art. 515 KSH, tj. bez podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy, nie będzie stanowiła dochodu Wnioskodawcy podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych z uwagi na treść art. 10 ust. 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: UPDOP).

Zasady opodatkowania spółki przejmującej lub nowo zawiązanej w przypadku połączenia spółek kapitałowych określają przepisy art. 10 ust. 2 pkt 1 i 2 UPDOP. Zasady określone w tych przepisach mają zastosowanie w szczególności do spółek będących podatnikami podlegającymi w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących majątek innych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski (art. 10 ust. 5 pkt 1 UPDOP). Zarówno Wnioskodawca jaki A. z uwagi na ulokowana w Polsce siedzibę działalności gospodarczej spełniają kryterium, o którym mowa w art. 10 ust. 5 pkt 1 UPDOP, tj. są podatnikami podlegającymi w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów (podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu).

Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 2 UPDOP przy połączeniu spółek kapitałowych przez przejęcie:

(i) dla spółki przejmującej nie stanowi dochodu podatkowego nadwyżka wartości otrzymanego majątku spółki przejmowanej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej (art. 10 ust. 2 pkt 1 UPDOP);

(ii) dla spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej udział w wysokości mniejszej niż 10 % dochód stanowi nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 15 ust 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8 UPDOP; dochód ten określa się na dzień wykreślenia spółki przejmowanej lub dzielonej z rejestru albo na dzień wydzielenia (art. 10 ust. 2 pkt 2 UPDOP).

Wartość majątku A. otrzymana przez Wnioskodawcę w ramach połączenia bez podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy (tj. w trybie art. 515 KSH) nie będzie stanowiła dochodu podlegającego opodatkowaniu w oparciu o art. 10 ust 2 UPDOP z następujących powodów:

(i) Przepis art. 10 ust. 2 pkt 2 UPDOP pozwala na opodatkowanie z chwilą połączenia jedynie takiej spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej udział w wysokości mniejszej niż 10%. A contrario, skoro Wnioskodawca posiada 100% akcji w kapitale zakładowym A., wartość majątku A. otrzymana w ramach połączenia nie będzie podlegać opodatkowaniu po stronie Wnioskodawcy.

Stanowisko to znajduje potwierdzenia w Interpretacjach organów podatkowych, m.in. w interpretacji z dnia 4 maja 2009 r., nr IPPB3/423-102/09-2/AG, w której Dyrektor tut. Izby Skarbowej wyjaśnił, ze „(..) Spółka przejmująca wskazała w złożonym wniosku, iż posiada 100% udziałów spółki przejmowanej. Z wniosku wynika także, że obie spółki (tj. przejmowana i przejmująca) mają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej. (...) A contrario ma również zastosowanie w takiej sytuacji art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, bo skoro spółka posiada więcej niż 10% udziałów to nadwyżka przejętego majątku nad kosztami podatkowymi określonymi w spółce przejmowanej, zgodnie z art. 15 ust. 1 k lub art. 16 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, nie stanowi dla niej dochodu podatkowego. Tym samym dla spółki przejmującej (wnioskodawcy) planowane połączenie będzie neutralne podatkowo (...)”. Podobnie w interpretacji z dnia 18 sierpnia 2008 r., nr IBPBII/2/423-10/09/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wyjaśnił, że: „(...) tylko w sytuacji gdy spółka przejmująca posiada mniej niż 10% udziałów (akcji) spółki przejmowanej, ustawodawca uznaje za dochód, nadwyżkę wartości przejętego majątku odpowiadającą procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej nad kosztami uzyskania przychodu, a zatem z uwagi na fakt, iż wnioskodawca posiada 100% udziałów w spółce przejmowanej art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy nie - znajdzie w sytuacji przedstawionej we wniosku zastosowania - u Spółki nie powstanie dochód, o którym mowa w art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (...)”. Również w doktrynie prawa podatkowego wskazywano, że z przepisu art. 10 ust. 2 pkt 2 UPDOP należy wywodzić zasadę neutralności połączenia w sytuacji, w której podmiotem przejmującym jest udziałowiec lub akcjonariusz spółki przejmowanej posiadający więcej niż 10% jej kapitału (por. L. Blystak, B. Dauter, E. Madej, Murdecki, M. Niezgódka-Medek, R. Pęk, J. Zubrzycki (w): Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz 2007. Warszawa 2007, str. 218-219).
(ii) Zgodnie z art. 514 § 1 KSH, Spółka przejmująca nie może objąć własnych udziałów za akcje, które posiada w spółce przejmowanej, oraz za akcje własne spółki przejmowanej. Wnioskodawca będąc 100% udziałowcem Spółki przejmowanej nie może zatem wydać samemu sobie swoich własnych udziałów w zamian za majątek Spółki przejmowanej. Stąd, połączenie takich spółek w praktyce odbywa się z zastosowaniem procedury określonej w art. 5 1 5 1 KSH, tj. bez podwyższania kapitału zakładowego i emisji udziałów/akcji przez spółkę przejmująca. W doktrynie prawa podatkowego wskazuje się, że „(...) udziałowiec/akcjonariusz spółki przejmowanej jako spółka przejmująca otrzymuje, w zamian za posiadane w spółce przejmowanej udziały/akcje (które ulegną unicestwieniu), przypadającą na niego cześć majątku spółki bez żadnej dodatkowej czynności ze swojej strony. Natomiast inna spółka przejmująca (niebędąca udziałowcem/akcjonariuszem spółki przejmowanej) otrzymuje przypadającą na nią część majątku spółki przejmowanej w zamian za przydzielenie udziałowcom/akcjonariuszowi spółki przejmowanej własnych udziałów/akcji (...)”. (por. J. Marciniuk (w): Podatek dochodowy od osób prawnych 2009. Komentarz. Wyd. CH. Beck. Warszawa 2009, str. 185-186). Zatem, skoro Wnioskodawca nie emituje nowych udziałów w momencie połączenia z A. to cała wartość majtku A. stanowić będzie nadwyżkę wartości tego majątku, która nie stanowi dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 1 UPDOP.

(iii) Przepisy art. 10 ust. 2 pkt 1 i 2 UPDOP implementują Dyrektywę Rady2009/133/WE z dnia 19 października 2009r, w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego zwanej dalej: „Dyrektywą”. Zgodnie z art. 7 Dyrektywy, w przypadku, gdy spółka przejmująca posiada udział w kapitale spółki przekazującej, wszelkie zyski przysługujące spółce przejmującej przy wycofaniu jej udziałów nie podlegają opodatkowaniu. Państwa członkowskie mogą wprowadzić odstępstwo od powyżej zasady tylko wówczas gdy udziały spółki przejmującej w kapitale spółki przekazującej wynoszą mniej niż 10%. Dyrektywa wprowadza zatem generalna zasadę zwolnienia z opodatkowania przekazania majątku spółki przejmowanej do spółki przejmującej. Zwolnienie takie może nie wystąpić gdy spółka przejmująca posiada mniej niż 10% udziałów w Spółce przejmowanej. Jednocześnie zwolnienie takie znajduje zastosowanie w każdej sytuacji gdy połączenie spółek odbywa się w stanie faktycznym gdy spółka przejmująca posiada ponad 10% udziałów (akcji) w spółce przejmowanej, zatem także gdy połączenie przeprowadzane jest w trybie uproszonym, bez podwyższenia kapitału spółki przejmującej.

Również w literaturze wskazuje się, że: „(...) dyrektywa (...) stanowi, iż w przypadku gdy spółka przejmująca (dotyczy połączenia lub podziału spółek) posiada udział w kapitale spółki przekazującej, wszelkie zyski przysługujące spółce przejmującej przy unicestwieniu jej udziałów nie podlegają opodatkowaniu. Zyskami tymi może być nadwyżka wartości przejętych aktywów netto nad wartością unicestwionych (umorzonych ex lege) udziałów lub akcji (...)”. (K.G. Szymański, Opodatkowanie spółek kapitałowych. Połączenia, podziały i inne czynności restrukturyzacyjne. Ogólne zasady opodatkowania dochodów z kapitałów i restrukturyzacji spółek kapitałowych. Dyrektywa 90/434/HEC oraz 2005/19/IX. Dom Wydawniczy ABC, 2007). (iv) Na podstawie przepisów art. 492 § 1 pkt 1 KSH oraz art. 515 § 1 KSH połączenie spółek przez przejęcie może być dokonane poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na inną spółkę przejmująca, zarówno w zamian za udziały (akcje), które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej jak i bez wydania takich udziałów (akcji). W obydwu przypadkach dochodzi jednak do połączenia spółek, które powinno być neutralne na gruncie przepisów art. 10 ust. 2 UPDOP w przypadku gdy spółka przejmująca posiada więcej niż 10% udziałów w spółce przejmowanej. Odmowa wyłączenia z opodatkowania po stronie spółki przejmującej wartości majątku spółki przejmowanej wyłącznie z tego powodu, że spółka przejmująca zgodnie z przepisami prawa (KSH) nie wydaje sobie samej udziałów/akcji spółki przejmowanej, w której jest 100% udziałowcem, stanowiłoby naruszenie konstytucyjnej zasady równości podmiotów wobec prawa. Jak wskazuje bowiem Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 lutego 2008 r. (sygn. I OSK 608/07) „(...) Z konstytucyjnej zasady równości wynika, że wszyscy adresaci norm prawnych, charakteryzujący się daną cechą wspólną powinni być traktowani według jednakowej miary, bez zróżnicowań zarówno dyskryminujących, jak i faworyzujących (...) wszelkie zróżnicowanie traktowania musi być oparte na uznanych kryteriach, których zasadność doboru podlega każdorazowej ocenie, między innymi z punktu widzenia zasady sprawiedliwości społecznej (...)”.

(v) Również z ekonomicznego punktu widzenia Wnioskodawca posiadający przed planowanym połączeniem 100% udziałów w kapitale zakładowym A. wskutek połączenia de facto „zamieni” jedynie te udziały na majątek A.. Dotychczas majątek ten był wykazywany w aktywach Wnioskodawcy w postaci udziałów w A.. Po połączeniu natomiast, Wnioskodawca wykaże w bilansie zamiast udziałów w A. aktywa w postaci - odpowiadających tymże udziałom - poszczególnych składników majątkowych A. Tym samym, wskutek połączenia Wnioskodawca nie uzyska żadnego efektywnego przysporzenia majątkowego powodującego przyrost jego aktywów w stosunku do stanu faktycznego przed połączeniem. Wnioskodawca wskazuje także, w opublikowanych Interpretacjach podatkowych, organy podatkowe, w tym Dyrektor tut. izby Skarbowej wielokrotnie potwierdzały, że w razie połączenia spółek przez przejęcie bez jednoczesnego wydania udziałów (akcji) wspólnikom spółki przejmowanej (tj. podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej), spółka przejmująca nie podlega opodatkowaniu w odniesieniu od całego majątku spółki przejmowanej otrzymanego w wyniku połączenia.

Przykładowo:

(i) Dyrektor tut. Izby Skarbowej w interpretacji z 19 sierpnia 2011 r. nr IPPB5/423-509/11-4/PS potwierdził jako prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, wmyśl którego,,(..”) Na dzień dokonania przedmiotowego połączenia Wnioskodawca będzie 100% udziałowcem poszczególnych Spółek zależnych. Mając na uwadze fakt, iż Spółka będzie przejmowała majątek Spółek zależnych będących polskimi rezydentami podatkowymi (a więc podlegających opodatkowaniu podatkiem CIT od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania), w opinii Wnioskodawcy, połączenie takie spełniać będzie przesłanki transakcji opisanej w art. 10 ust. 2 Ustawy ar. Na gruncie ww. przepisu, wartość majątku danej Spółki Przejmowanej przejętego przez spółkę nie będzie stanowić dla niej dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu w Polsce. W związku z powyższym, w opinii Spółki, opisane powyżej połączenie nie wywoła po stronie Wnioskodawcy skutków podatkowych z perspektywy przepisów Ustawy CIT. (...)”.

(ii) W innej interpretacji indywidualnej tut. Organ wskazał, że: „(..) Spółka przejmująca będąca udziałowcem spółki przejmowanej nie może wydać samej sobie swoich własnych udziałów w zamian za majątek spółki przejmowanej. Oznacza to, że dochodzi przejęcia majątku przez nią i wygaśnięcia prawa z tytułu posiadanych udziałów w spółce przejmowanej, którego wartość nie stanowi jednak dochodu podatkowego na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (...)”. (interpretacja z dnia 24 marca 2010 r nr IPPB5/423-861/09-3/AS).

(iii) Analogiczne stanowisko tut. Organ zajmował wielokrotnie (por. interpretacje z 16 września 2009 r. nr IPPB5/423-368/09-2/MB, 16 lutego 2009 r. nr IPPB3/423-102/09-2/AG czy 12 listopada 2008 r. IPPB3/423-1269/08-2/MB).

Podobnie wypowiadali się Dyrektorzy innych Izb Skarbowych (por. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 maja 2008 r. nr ITPB3/423-118/08/AM).

Należy także zwrócić uwagę, ze celem Dyrektywy jak i przepisów UPOOP ją Implementujących było umożliwienie przeprowadzenia w sposób neutralny podatkowo uzasadnionej gospodarczo restrukturyzacji kapitałowej przedsiębiorstw, w szczególności gdy taka restrukturyzacja prowadzi do ograniczenia kosztów funkcjonowania podatników. Przyjęcie przez organy skarbowe, że wartości majątku A. otrzymana przez Wnioskodawcę w ramach połączenia nie będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania uniemożliwi w praktyce restrukturyzację kapitałową w Polsce przeprowadzaną w formie połączeń bez podwyższania kapitału zakładowego spółki przejmującej (w tym połączenia Wnioskodawcy i A. opisanego w stanie faktycznym).

Wreszcie, w wyniku połączenia Wnioskodawca jako akcjonariusz A. nie otrzyma żadnych dopłat w gotówce. Zgodnie art. 10 ust. 1 pkt 5 UPOOP dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji) w tym dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej w ramach połączenia spółek. Z uwagi na brak takich dopłat w planowanym procesie połączenia art. 10 ust. 1 pkt 5 UPDOP nie znajdzie zastosowania.

Podsumowując, wartość majątku A. przejętego przez Wnioskodawcę w wyniku planowanego połączenia bez podwyższenia własnego kapitału zakładowego nie będzie stanowić dochodu Wnioskodawcy podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów art. 10 ust. 2 UPDOP a w konsekwencji nie będzie rodzić dla Wnioskodawcy skutków podatkowych na gruncie UPDOP.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2011r., Nr 74, poz. 397, ze zm.), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji).

Jednak, w myśl art. 10 ust. 2 ww. ustawy, przy połączeniu lub podziale spółek kapitałowych:

  1. dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu, o którym mowa w ust. 1, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej.
  2. dla spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości mniejszej niż 10 %, dochód stanowi nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8; dochód ten określa się na dzień wykreślenia spółki przejmowanej lub dzielonej z rejestru albo na dzień wydzielenia.

Stosownie do treści art. 10 ust. 5 ww. ustawy przepis ust. 2 ma zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami:

  1. o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek innych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo
  2. o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
  3. o których mowa w art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Wskazany powyżej przepis art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, formułuje ogólną zasadę, iż przy połączeniu/dzieleniu spółek kapitałowych dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu z udziału w zyskach osób prawnych nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przyjmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej.

W konsekwencji w sytuacji przedstawionej we zdarzeniu przyszłym gdy dojdzie do połączenia dokonanego w trybie art. 515 Kodeksu spółek handlowych, poprzez przejęcie przez Wnioskodawcę (spółka przejmująca) A. S.A. (spółka przejmowana), w której Wnioskodawca posiada 100% akcji, zastosowanie znajduje art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy przy tym podkreślić, że zgodnie z regulacją zawartą art. 10 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepisów ust. 2 pkt 1 nie stosuje się w przypadkach, gdy połączenie lub podział spółek nie są przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, lecz głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Z powyższego wynika, że przepisy art. 10 ust. 2 pkt 1 tej ustawy mają zastosowanie gdy połączenie lub podział spółek następuje z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Tak wiec gdy warunek powyższy nie zostanie spełniony, a głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania art. 10 ust. 2 pkt 1 nie ma zastosowania.

Nie można zatem wykluczyć, że przepisy art. 10 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, znajdą zastosowanie w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Przy czym zbadanie przesłanek i celów dokonywanego podziału spółki jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego. Należy zatem wskazać, iż podatnik stosując przepis art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie zobowiązany do wskazania dowodów, iż podział spółek został przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, nie zaś w celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania.

Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, iż zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie będzie stanowiła dochodu z udziału w zyskach osób prawnych dla Wnioskodawcy (spółki przejmującej) wartość majątku spółki przejmowanej (A. S.A.) otrzymanego przez nią w wyniku połączenia dokonanego bez podwyższania kapitału zakładowego Wnioskodawcy, o ile zostaną spełnione warunki określone w art. 10 ust. 4 tej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj