Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-115/13-4/ŁM
z 8 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 08 kwietnia 2013 r. (data wpływu 10 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłacanych na rzecz Oddziału odsetek od pożyczki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 14 czerwca 2013 r. (data wpływu 17 czerwca 2013 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłacanych na rzecz Oddziału odsetek od pożyczki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka akcyjna z siedzibą w Liechtenstein ma zamiar otworzyć w Polsce swój oddział (dalej: Oddział). Oddział ten zostanie zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym, uzyska numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz numer REGON.

Poprzez położony w Polsce Oddział spółka akcyjna z siedzibą w Liechtenstein będzie prowadzić na terenie kraju działalność gospodarczą, której przedmiotem w szczególności będzie działalność finansowa związana z udzielaniem pożyczek.

Wnioskodawca z siedzibą w Polsce, otrzyma od Oddziału oprocentowaną pożyczkę pieniężną. Spłata pożyczki oraz odsetek od tej pożyczki zostaną dokonane przez Spółkę na rachunek bankowy Oddziału.

W piśmie z dnia 14 czerwca 2013 r. (data wpływu 17 czerwca 2013 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie do uzupełnienia braków formalnych wniosku, Spółka wyjaśniła, iż Oddział wskazany w treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej obecnie jeszcze nie powstał (nie istnieje). Stąd przedstawiając opis zdarzenia przyszłego Wnioskodawca we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wskazał, że spółka akcyjna z siedzibą w Liechtenstein ma zamiar utworzyć Oddział. W konsekwencji obecnie możliwe jest udzielenie odpowiedzi w formie założeń, przewidywań Wnioskodawcy donoszących się do tego Oddziału. Ze względu na fakt, iż Oddział jeszcze nie powstał nie jest możliwym np. stwierdzenie, czy obecnie Oddział jest wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie częścią działalności gospodarczej wykonywaną przez spółkę akcyjną z Liechtenstein poza jej siedzibą lub głównym miejscem wykonywania działalności.

  1. Czy Oddział jest wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie częścią działalności gospodarczej wykonywaną przez spółkę akcyjną z Liechtenstein poza jej siedzibą lub głównym miejscem wykonywania działalności, zgodnie z treścią art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.)?

Mając na uwadze wstępne wyjaśnienia, Spółka wskazuje, iż zakłada się, że utworzony Oddział będzie spełniał definicję zawartą w treści art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.), tj. Oddział będzie wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie częścią działalności gospodarczej, wykonywaną przez spółkę akcyjną z Liechtenstein poza jej siedzibą lub głównym miejscem wykonywania działalności.

  1. Czy Oddział spełnia definicję zagranicznego zakładu z art. 4a pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.)?

Spółka zakłada, iż Oddział będzie spełniał definicję zagranicznego zakładu z art. 4a pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.).

  1. Czy Wnioskodawca otrzymał od Oddziału certyfikat rezydencji spółki akcyjnej z Liechtensteinu oraz pisemne oświadczenie, że wypłata należności z tytułu udzielonej pożyczki związana jest z działalnością Oddziału, zgodnie z art. 26 ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Spółka zakłada, iż uzyska od Oddziału certyfikat rezydencji spółki akcyjnej z Liechtensteinu oraz pisemne oświadczenie, że wypłata należności z tytułu udzielonej pożyczki związana jest z działalnością Oddziału, zgodnie z art. 26 ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


  1. Czy otrzymane pisemne oświadczenie zawiera dane identyfikujące spółkę akcyjną z Liechtensteinu, a w szczególności pełną nazwę, adres i numer identyfikacji podatkowej tej spółki oraz adres jej Oddziału w Polsce, zgodnie z art. 26 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


Spółka zakłada, iż uzyska pisemne oświadczenie zawierające dane identyfikujące spółkę akcyjną z Liechtensteinu, a w szczególności pełną nazwę, adres i numer identyfikacji podatkowej tej spółki oraz adres jej Oddziału w Polsce, zgodnie z art. 26 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Spółka wypłacając na rzecz Oddziału odsetki od pożyczki udzielonej przez ten Oddział będzie zobowiązana pobierać podatek u źródła, zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego sytuacji, Spółka wypłacając odsetki od udzielonej pożyczki nie będzie zobowiązana do pobierania podatku u źródła na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pod warunkiem, iż Spółka posiadać będzie certyfikat rezydencji spółki akcyjnej z siedzibą w Liechtenstein oraz uzyska od tej zagranicznej spółki oświadczenie, iż wypłacone odsetki związane są z działalnością Oddziału. Ponadto oświadczenie zawierać będzie dane identyfikujące spółkę akcyjną z siedzibą w Liechtenstein, a w szczególności jej pełną nazwę, adres i numer identyfikacji podatkowej oraz adres zagranicznego zakładu spółki (Oddziału).

Uzasadnienie.

Zgodnie z treścią art. 4a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pod pojęciem zagranicznego zakładu należy rozumieć:

  1. stałą placówkę, poprzez którą podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa wykonuje całkowicie lub częściowo działalność na terytorium innego państwa, a w szczególności oddział, przedstawicielstwo, biuro, fabrykę, warsztat albo miejsce wydobywania bogactw naturalnych,
  2. plac budowy, budowę, montaż lub instalację, prowadzone na terytorium jednego państwa przez podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium innego państwa,
  3. osobę, która w imieniu i na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa działa na terytorium innego państwa, jeżeli osoba ta ma pełnomocnictwo do zawierania w jego imieniu umów i pełnomocnictwo to faktycznie wykonuje

– chyba, że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, stanowi inaczej.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż Polska nie ma zawartej z Liechtenstein umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Stąd dokonując weryfikacji, czy Oddział utworzony przez spółkę akcyjną z siedzibą w Liechtenstein stanowi zakład zagraniczny należy kierować się wyłącznie wyżej przywołaną definicją zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tą definicją, zakładem zagranicznym jest m.in. stała placówka, poprzez którą podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa wykonuje całkowicie lub częściowo działalność na terytorium innego państwa, a w szczególności zakładem zagranicznym jest oddział.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, spółka akcyjna z siedzibą w Liechtenstein utworzy w Polsce Oddział, za pośrednictwem którego będzie prowadzić w Polsce działalność gospodarczą polegającą m in. na udzielaniu pożyczek. Ponadto Oddział zostanie zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym i uzyska numery NIP oraz REGON. W konsekwencji, w tak przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego należy uznać, iż Oddział będzie spełniał definicję zakładu zagranicznego zawartą w przepisie art. 4a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników niemających na tym terytorium siedziby lub zarządu od przychodów z odsetek ustala się w wysokości 10%.

Jednocześnie zgodnie z treścią art. 26 ust. 1 zdanie pierwsze ww. ustawy, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1 ustawy, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

W konsekwencji, kierując się jedynie przepisami art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka wypłacając na rzecz Oddziału odsetki od otrzymanej pożyczki winna pobrać i odprowadzić do polskiego organu podatkowego podatek u źródła (zryczałtowany podatek dochodowy).

Tym niemniej, zgodnie z treścią art. 26 ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy na rzecz podatników niemających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, prowadzących działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, nie pobierają zryczałtowanego podatku od dokonywanych wypłat pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika prowadzącego działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji, oraz uzyskania pisemnego oświadczenia, że należności te związane są z działalnością tego zakładu.

Zgodnie z treścią art. 26 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, oświadczenie takie powinno ponadto zawierać dane identyfikujące podatnika prowadzącego działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, a w szczególności pełną nazwę, adres i numer identyfikacji podatkowej podatnika oraz adres zagranicznego zakładu podatnika.

Tym samym, uwzględniając fakt, iż Spółka wypłaci odsetki na rzecz Oddziału będącego zakładem zagranicznym spółki akcyjnej z siedzibą w Liechtenstein, Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania od wypłaconych odsetek podatku u źródła pod warunkiem posiadania certyfikatu rezydencji spółki akcyjnej z siedzibą w Liechtenstein oraz otrzymania od tej spółki stosowanego oświadczenia spełniającego warunki wynikające z treści art. 26 ust. 1d oraz art. 26 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W tym miejscu Spółka pragnie podkreślić, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują żadnej szczególnej formy wyżej wskazanego oświadczenia (np. formy aktu notarialnego). Wystarczającym dla celów dowodowych będzie zatem forma pisemna, przy czym oświadczenie to winno zostać podpisane przez osoby uprawione do reprezentowania spółki akcyjnej z siedzibą w Liechtenstein.

Podobne stanowisko w zakresie rozumienia treści przepisu art. 26 ust. 1d ustawy zaprezentowane zostało w interpretacji indywidualnej z dnia 25 października 2010 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie sygn. IPPB5/423-474/10-2/PS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto, tut. Organ pragnie zauważyć, iż we własnym stanowisku w sprawie, Wnioskodawca wskazał, że: „W świetle art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników niemających na tym terytorium siedziby lub zarządu od przychodów z odsetek ustala się w wysokości 10%”, podczas gdy powinno być: „W świetle art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników niemających na tym terytorium siedziby lub zarządu od przychodów z odsetek ustala się w wysokości 20%”. Organ, odnosząc się do treści złożonego wniosku, uznał powyższe za oczywistą omyłkę, pozostającą bez wpływu na ocenę istoty stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu natomiast do powołanej przez Spółkę interpretacji, stwierdzić należy, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj