Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB4/415-535/12-4/SP
z 19 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB4/415-535/12-4/SP
Data
2012.09.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
impreza
pracodawca
pracownik
przedsięwzięcie


Istota interpretacji
Zorganizowane przez Spółkę spotkanie nie będzie skierowane do wąskiego kręgu odbiorców (tj. pracowników Spółki, bowiem oprócz pracowników uczestniczyło w nich szerokie grono zaproszonych gości) i na dzień ich zorganizowania nie można jednoznacznie ustalić osób w nich uczestniczących, a tym samym w sposób skonkretyzowany wskazać wysokości przychodu przypadającego na jedną osobę – należy stwierdzić, iż z tytułu uczestnictwa w spotkaniu pracowników Spółki oraz zaproszonych gości, nie powstanie po ich stronie przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia.



Wniosek ORD-IN 564 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22.06.2012 r. (data wpływu 02.07.2012 r.) uzupełnione pismem z dnia 10.09.2012 r. (data nadania 11.09.2012 r., data wpływu 14.09.2012 r.) na wezwanie z dnia 30.08.2012 r. (data nadania 31.08.2012 r., data doręczenia 05.09.2012 r.) Nr IPPB5/423-532/12-2/JC, IPPB4/415-535/12-2/SP o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa przez pracowników i zaproszonych gości w spotkaniu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.07.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa przez pracowników i zaproszonych gości w spotkaniu.

Z uwagi na braki formalne pismem z dnia z dnia 30.08.2012 r. Nr IPPB5/423-532/12-2/JC, IPPB4/415-535/12-2/SP, tut. organ podatkowy wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez:

  • doprecyzowanie zdarzenia przyszłego,
  • wyjaśnienie, czy przedmiotem zapytania jest art. 68a czy art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.),
  • wyjaśnienie, czy przedmiot interpretacji indywidualnej ma dotyczyć, zgodnie z zadanym we wniosku pytaniem Nr 2 skutków podatkowych dotyczących części gastronomiczno-rozrywkowej związanej z uczestnictwem zaproszonych gości.
  • jeżeli interpretacja miałyby zostać wydana również w przedmiocie skutków podatkowych uczestnictwa w całym spotkaniu wszystkich uczestników, w tym pracowników Wnioskodawcy, poproszono o sprecyzowanie pytania i przyporządkowanie go do przedstawionego zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku oraz doprecyzowanie przedstawionego zdarzenia przyszłego poprzez wskazanie, co będzie składać się na wartość świadczeń związanych z uczestnictwem w części informacyjno-szkoleniowej spotkania.

Pismem z dnia 10.09.2012 r. (data nadania 11.09.2012 r., data wpływu 14.09.2012 r.) wniosek został uzupełniony w terminie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W związku z zakończeniem budowy Spółka planuje oddać do użytku nowy budynek Centrum ... wraz z częścią biurową i częścią diagnostyczno – remontowo – montażową.

Po oddaniu do użytkowania w nowym obiekcie będzie zorganizowane spotkanie w którym oprócz pracowników Spółki będą brać udział zaproszeni goście – między innymi: przedstawiciele firm współpracujących – dostawców i odbiorców, przedstawiciele władz lokalnych i spółek mających siedzibę w najbliższej okolicy oraz przedstawiciele działów serwisów spółki matki i spółek zagranicznych z całej Europy należących do tej samej grupy kapitałowej (ale nie będzie tam członków rad nadzorczych komisji rewizyjnych lub organów stanowiących).

Spotkanie będzie składało się z dwóch części

  1. informacyjno-szkoleniowej przygotowanej w formie prezentacji prowadzonej w nowym centrum serwisowym przez pracowników naszej Spółki. Podczas spotkania będzie przekazana uczestnikom wiedza o planowanej działalności w nowym Centrum ... oraz o jego zakresie i obszarze działania Będzie też wyemitowany film o nowym Centrum ..., który teraz tworzymy.
    Dodatkowo po części oficjalnej pracownicy działu serwisu oprowadzą zaproszonych gości po budynku i przedstawią zainstalowane produkty K w nowym obiekcie. Pracownicy działu handlowego przekażą ogólną informację o Spółce i sprzedawanych produktach.
  2. gastronomiczno-rozrywkowej z oprawą muzyczną w celu urozmaicenia spotkania.

Koszt organizacji spotkania przez Spółkę będzie obejmował wynajem firmy cateringowej, która zapewni obsługę spotkania od strony organizacyjnej w hali serwisowej nowego budynku i wyżywienie dla uczestników,Koszt wynajęcia zespołu muzycznego do zapewnienia oprawy muzycznej w części rozrywkowej spotkania, wydruk zaproszeń zlecany grafikowi do opracowania wg standardów grupy, noclegi, dekorację sali itp.

Koszty organizacji spotkania są to koszty prowadzenia spotkania przez wynajętego konferansjera zapowiadającego poszczególne punkty uroczystości otwarcia Centrum ... (np. przemówienie prezesa Spółki i innych przedstawicieli z grupy K., film o działalności i produktach Spółki, przecięcie wstęgi, Itp.), koszty tłumacza tłumaczącego przemówienia.

Inne koszty to występ zespołu muzycznego, wynajem fotografa do wykonania fotografii Centrum serwisowego i zdjęć z uroczystości otwarcia, zapewnienie hotelu niektórym zaproszonym klientom.

Koszty reprezentacji to wynajem zespołu muzycznego i koszty poczęstunku dla klientów w formie szwedzkiego stołu, Koszty te według nas nie są kosztami uzyskania przychodu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych.

W części informacyjno – szkoleniowej zawierają się następujące wydatki:

  1. Koszty związane z delegacjami pracowników Spółki, którzy na podstawie poleceń wyjazdu służbowego brali udział w otwarciu Centrum ... – dojazd na uroczystość, diety, zapewnienie noclegów w hotelach, drobny poczęstunek w formie szwedzkiego stołu w przypadku, gdy towarzyszyli zaproszonym gościom.
  2. Zapewnienie dowozu do nowo otwartego Centrum P. niektórym gościom, Zapewnienie noclegu w hotelu niektórym zaproszonym gościom,
  3. Wynajem firmy cateringowej,
  4. Prowadzenia spotkania przez konferansjera i nagłośnienie sali,
  5. Koszty tłumacza języka niemieckiego,
  6. Koszty fotografa do wykonania fotografii Centrum ...i zdjęć z uroczystości otwarcia do wewnątrz firmowej i zewnętrznej dokumentacji – do prasy.

W części gastronomiczno – rozrywkowej zawierają się następujące wydatki:

  1. Koszty wynajmu zespołu muzycznego,
  2. koszty poczęstunku dla klientów w formie szwedzkiego stołu.

Wydatki ponoszone na pracowników w czasie spotkania:

  1. Koszty ponoszone na pracowników Spółki, którzy na podstawie poleceń wyjazdu służbowego brali udział w otwarciu nowego Centrum ...:
    • dojazd na uroczystość – samochodami służbowymi, pociągiem lub samolotem,
    • diety,
    • zapewnienie noclegów w hotelach,
    • drobny poczęstunek w formie szwedzkiego stołu w przypadku, gdy towarzyszyli zaproszonym gościom oprowadzając ich po obiekcie lub prowadząc rozmowy biznesowe,
  2. Wydatki ponoszone na zaproszonych gości w czasie spotkania:
    • noclegi lub dowóz do nowego Centrum ... dla niektórych gości,
    • występ artystów z zespołu muzycznego,
    • poczęstunek w formie szwedzkiego stołu.


W części informacyjno szkoleniowej zawierają się następujące świadczenia:

  • zapewnienie dowozu do nowootwartego Centrum ...,
  • noclegu w hotelu niektórym zaproszonym gościom.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy koszt poniesiony na pracowników i na zaproszonych gości (dowóz gości, zapewnienie noclegów uczestnikom, wynajmu firmy cateringowej i organizacja spotkania i inne koszty) w związku z udziałem w spotkaniu związanym z oddaniem do użytku nowego obiektu będzie dla spółki w całości kosztem uzyskania przychodu jeżeli zostanie właściwie udokumentowany z wyjątkiem poniesionych wydatków na koszty reprezentacji wymienionych w art. 16 ust. 1 pkt 28...
  2. Czy u zaproszonych gości i pracowników powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń (art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. ze zm.) w przypadku, gdy będą oni brać udział w części gastronomiczno rozrywkowej z oprawą muzyczną i w części informacyjno szkoleniowej...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. dotyczące skutków podatkowych uczestnictwa przez pracowników i zaproszonych gości w spotkaniu (pytanie Nr 2).

Natomiast wniosek w zakresie ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych (pytania Nr 1) zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.

Zdaniem Wnioskodawcy, udział w spotkaniu zarówno w części informacyjno – szkoleniowej jak i gastronomiczno – rozrywkowej nie będzie dla uczestników – pracowników nieodpłatnie otrzymanym przychodem ( art . 21 ust. 1 pkt . 68a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. ze zm.). Pracownicy Spółki (głównie pracownicy działu Serwisu i inżynierowie handlowcy) brali udział w otwarciu nowego Centrum P. na podstawie poleceń wyjazdu służbowego i ich głównym zadaniem było przekazanie klientom i potencjalnym klientom informacji o przyszłym zakresie i obszarze działania (na terenie Śląska i południowej Polski w regionie, gdzie jest usytuowanych dużo zakładów przemysłowych, kopalni, elektrowni) oraz planowanych usługach i stosowanych rozwiązaniach, a także o produktach Spółki. Uroczyste otwarcie Centrum było dobrą okazją do prowadzenia rozmów biznesowych, poznania naszych serwisantów i handlowców a także obejrzenia przez klientów zastosowanych nowych rozwiązań w praktyce w budynku, warsztatach i całej hali serwisowej.

Udział w spotkaniu zarówno w części informacyjno – szkoleniowej jak i gastronomiczno – rozrywkowej nie będzie dla uczestników – zaproszonych gości nieodpłatnie otrzymanym przychodem (art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. ze zm.). Krótka część gastronomiczno – rozrywkowa stanowiła tylko dodatek do części oficjalnej informacyjno – szkoleniowej. Spółka oferowała standardowy poczęstunek w formie szwedzkiego stołu i standardową na tego typu spotkaniach oprawę muzyczną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści powołanego przepisu wynika, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę w katalogu zwolnień przedmiotowych ustawy, bądź od których Minister Finansów zaniechał poboru podatku, w drodze rozporządzenia.

Na podstawie art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W praktyce, w pojęciu przychodu mieści się każda realna korzyść, jaką uzyskał podatnik.

Na podstawie art. 11 ust. 2 tej ustawy, wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Stosownie do art. 11 ust. 2a ustawy wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

  1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia – według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu,
  3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,
  4. w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Katalog źródeł przychodu został określony w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tego przepisu źródłami przychodu są m.in.:

  • stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta (pkt 1),
  • działalność wykonywana osobiście (pkt 2),
  • pozarolnicza działalność gospodarcza ( pkt 3),
  • inne źródła (pkt 9).

Stosownie do art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Tak szerokie zdefiniowanie pojęcia przychodu pracownika wskazuje, iż w każdym przypadku, w którym uzyska on realną korzyść, będzie to rodzić obowiązek zwiększenia jego przychodu do opodatkowania, z wyjątkiem świadczeń określonych w katalogu zwolnień przedmiotowych, zawartych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę do przychodów ze stosunku pracy (stosunku służbowego) zalicza się każde świadczenie, które pracownik otrzymał w związku z faktem pozostawania w stosunku pracy z pracodawcę. Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się więc zarówno otrzymane przez pracownika pieniądze, jak i wartość pieniężną świadczeń w naturze, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Jak wynika z powyższego przepisu katalog przychodów zaliczanych do tzw. przychodów z innych źródeł jest katalogiem otwartym. Tym samym do tego źródła należy zaliczyć wszystkie inne przychody, które nie mogą być zakwalifikowane do pozostałych kategorii źródeł, szczegółowo wymienionych w treści art. 10 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast jak wynika z treści art. 21 ust. 1 pkt 68a cytowanej ustawy, wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą – jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 200 zł; zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli świadczenie jest dokonywane na rzecz pracownika świadczeniodawcy lub osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż w nowym budynku Spółka planuje zorganizować spotkanie, w którym oprócz pracowników Spółki będą brać udział zaproszeni goście – między innymi: przedstawiciele firm współpracujących – dostawców i odbiorców, przedstawiciele władz lokalnych i spółek mających siedzibę w najbliższej okolicy oraz przedstawiciele działów serwisów spółki matki i spółek zagranicznych z całej Europy należących do tej samej grupy kapitałowej. Spotkanie będzie składało się z dwóch części: informacyjno – szkoleniowej przygotowanej w formie prezentacji oraz gastronomiczno – rozrywkowej z oprawą muzyczną w celu urozmaicenia spotkania.

Ustosunkowując się do stanowiska Spółki, organ podatkowy stwierdza, iż należy się z nim zgodzić, a mianowicie udział pracowników oraz zaproszonych gości w organizowanym spotkaniu nie będzie stanowić dla nich świadczenia nieodpłatnego podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Należy zauważyć, iż zorganizowane przez Spółkę spotkanie zostanie skierowana do bardzo szerokiego kręgu odbiorców, tj. zaproszonych gości – między innymi: przedstawicieli firm współpracujących – dostawców i odbiorców, przedstawicieli władz lokalnych i spółek mających siedzibę w najbliższej okolicy oraz przedstawicieli działów serwisów spółki matki i spółek zagranicznych z całej Europy należących do tej samej grupy kapitałowej oraz pracowników Spółki.

Z uwagi na fakt, że zorganizowane przez Spółkę spotkanie nie będzie skierowane do wąskiego kręgu odbiorców (tj. pracowników Spółki, bowiem oprócz pracowników uczestniczyło w nich szerokie grono zaproszonych gości) i na dzień ich zorganizowania nie można jednoznacznie ustalić osób w nich uczestniczących, a tym samym w sposób skonkretyzowany wskazać wysokości przychodu przypadającego na jedną osobę – należy stwierdzić, iż z tytułu uczestnictwa w spotkaniu pracowników Spółki oraz zaproszonych gości, nie powstanie po ich stronie przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia.

W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowanie treść art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj