Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-579/13-4/AM
z 11 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 13.05.2013 r. (data wpływu 29.05.2013 r.) uzupełnionym pismami: z dnia 30.08.2013 r. (data wpływu 02.09.2013 r.) na wezwanie z dnia 20.08.2013 r. Nr IPPB1/415-579/13-2/AM (data nadania21.08.2013 r., data doręczenia 26.08.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia przychodów i kosztów z tytułu zawartej umowy Inwestycyjno – Konsorcjalnej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29.05.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia przychodów i kosztów z tytułu zawartej umowy Inwestycyjno – Konsorcalnej.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca jako Inwestor, zawarł Umowę Inwestycjną - Konsorcjalną o finansowanie produkcji filmowej z Producentem (Sp. z o.o.). Przedmiotem Umowy jest współfinansowanie przez Inwestora produkcji filmu fabularnego przeznaczonego do dystrybucji kinowej i pozostałej eksploatacji audiowizualnej w Polsce i poza granicami Polski, który zostanie wytworzony przez Producenta.

Inwestor zgodnie z Umową j.w. jest zobowiązany do wniesienia wkładu finansowego w umówionej wysokości, co stanowi określony procent budżetu na rachunek bankowy prowadzony przez Producenta. Łączna kwota przewidziana w kosztorysie produkcji filmu jest równa kosztowi wytworzenia tego filmu. W zamian za udzielone finansowanie Inwestor nabywa prawo do uzyskania kwoty stanowiącej udział we wpływach z realizacji przedsięwzięcia przewidzianego ww. Urnową, tj. Inwestorowi przysługiwać będzie zwrot zainwestowanego kapitału w taki sposób, że udział Inwestora we wpływach odpowiadać będzie proporcji wkładu Inwestora, wniesionego do produkcji filmu, w stosunku do całego budżetu filmu. inwestorowi przysługiwać będzie także udział w części nadwyżki finansowej na zasadzie proporcjonalnego udziału do nominalnej wartości, wniesionego przez Inwestora wkładu inwestycyjnego, w realizacji do budżetu filmu.

Z uwagi na przedstawione wyżej ważniejsze zapisy Umowy, powstał problem rozliczenia wpłat dokonanych przez inwestora na rzecz Producenta filmu oraz w przyszłości rozliczenie wpływów (zysków) z tego przedsięwzięcia lub wykazanie straty, z punktu widzenia przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. z 2012 r. poz. 361 ze zm. - dalej ustawa o pdof).

Jednocześnie pismem z dnia 30.08.2013 r. (data wpływu 02.09.2013 r.) Wnioskodawczyni w odpowiedzi na wezwanie organu z dnia 20.08.2013 r. Nr IPPB1/415-579/13-2/AM doprecyzował przedstawione zdarzenie przyszłe a mianowicie wskazał, iż


Zapisy księgowe działalności S. - Barbara O. ewidencjonowane są w księdze przychodów i rozchodów prowadzonej w sposób memoriałowy. Podatek dochodowy do osób fizycznych rozliczany jest w sposób liniowy tj. 19%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy wpłata na rachunek bankowy Producenta może być kosztem podatkowym, a otrzymane w przyszłości wpływy z tej inwestycji będą przychodem?


Zdaniem Wnioskodawcy, opisana wyżej Umowa Inwestycyjno - Konsorcjalna o finansowanie produkcji filmowej jest zawarta w ramach wspólnego przedsięwzięcia. Rozliczenie zysku (dochodu) otrzymanego przez Inwestora w ramach m.in. wspólnego przedsięwzięcia, z punktu widzenia ustawy o pdof określone zostało w treści art. 8 ust. 1 o pdof. Zgodnie z treścią art. 8 ust.1 ustawy o pdof przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych, u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku oraz z zastrzeżeniem ust. 1a łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu, przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.


Natomiast na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o pdof zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. rozliczenia kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,
  2. ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.

W ww. przepisie (art. 8) ustawy o pdof powołany został ust. la, z którego wynika, że w przypadku zawarcia umowy wspólnego przedsięwzięcia, a co za tym idzie uzyskania z tego tytułu przychodów, jeżeli są one uzyskane z pozarolniczej działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o pdof, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c (tj. 19% podstawy obliczenia podatku, tzw. podatkiem liniowym), nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ustawy pdof.

Wobec tego przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności lub wspólnego przedsięwzięcia mogą być opodatkowane w prowadzonej przez Inwestora pozarolniczej działalności gospodarczej według tzw. skali podatkowej lub liniowo.

Bezsprzecznym faktem jest, że opisana Urnowa Inwestycyjna zawarta została przez Wnioskodawcę prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą: T. Andrzej O. Zgodnie z informacjami zawartymi w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wykonywana działalnością gospodarczą jest m.in. pozostała finansowa działalność usługowa gdzie indziej nie sklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych (PKD 64.992). Podklasa ta obejmuje m.in. pozostałe pośrednictwo finansowe, związane głównie z dystrybucją środków finansowych, w inny sposób niż udzielanie pożyczek, jak też działalność inwestycyjną na własny rachunek dokonywaną przez lokatę kapitału za pośrednictwem przedsiębiorstw wysokiego ryzyka, klubów inwestycyjnych itp.

Uznając, że zainwestowane przez Inwestora środki finansowe będą kosztem uzyskania przychodów i analogicznie wpływy otrzymane od Producenta na rzecz Inwestora będą stanowić przychody podatkowe, to zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w treści art. 22 ust. 1 ustawy o pdof kosztami uzyskania przychodów będą koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów łub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Na podstawie natomiast art. 22 ust 5 ustawy o pdof u podatników prowadzących księgi rachunkowe, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały osiągnięte odpowiadające im przychody. W praktyce oznacza to, że jeżeli podatnik (tu: Inwestor) ponosi wydatki bezpośrednio związane z otrzymanymi w danym roku przychodami, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów dopiero w tym roku, w którym wykazany jest przychód podatkowy z tego tytułu.

W omawianym przypadku zainwestowane kwoty przez inwestora w ramach Umowy Konsorcjalnej na produkcję filmu, są (będą) bezpośrednio związane z przyszłymi przychodami (otrzymywanymi wpływami z realizacji przedsięwzięcia), wówczas będą one stanowiły koszt uzyskania przychodów, w roku uzyskania przychodów z tej inwestycji.

W przypadku, gdy koszty uzyskania przychodów przewyższą przychody w danym roku podatkowym, wówczas Inwestor ma prawo do wykazania straty podatkowej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14 c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj