Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-854/13-2/PR
z 6 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22.08.2013 r. (data wpływu 26.08.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 26.08.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Podatnik złożył wniosek o dofinansowanie w ramach konkursu w ramach Osi priorytetowej III: Gospodarka, innowacyjność, przedsiębiorczość Działania III.4 Rozwój otoczenia biznesu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013.

Tytuł projektu: Budowa platformy transferu technologii w segmencie usług elektronicznych poprzez stworzenie inkubatora przedsiębiorczości. Projekt uchwałą Zarządu Województwa numer 896/12 z dnia 16 lipca 2013 roku został zakwalifikowany do dofinansowania.

W związku z koniecznością uzyskania indywidualnej interpretacji w zakresie prawnej możliwości odzyskania podatku VAT od nabywanych w ramach projektu nieruchomości (lokali biurowych), środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, podatnik zwraca się z wnioskiem o wydanie takiej interpretacji.


W ramach realizacji projektu płatności za nieruchomości dokonywane będą etapami, co oznacza że sprzedawca będzie wystawiał faktury zaliczkowe potwierdzające wniesienie przez podatnika częściowej wpłaty na poczet nabycia nieruchomości.


Nabywana nieruchomość (lokale biurowe) będą wykorzystywane wyłącznie na cele związane z realizacją projektu oraz prowadzoną działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.


Podatnik prowadzi obecnie sporadyczną sprzedaż opodatkowaną podatkiem VAT. Podatnik regularną sprzedaż rozpocznie po zakończeniu realizacji projektu. Inwestycja jest bezpośrednio związana z przychodami ze sprzedaży produktów i usług, które będą opodatkowane podatkiem VAT. Podatnik jest czynnym płatnikiem podatku VAT.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy podatnik posiada prawną możliwość odliczenia podatku od towarów i usług (VAT) w związku z realizacją projektu ?


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w związku z prowadzoną działalnością opodatkowaną. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

Zgodnie z opisanym stanem faktycznym nabywane towary oraz usługi będą w przyszłości skutkować sprzedażą usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Podatnik posiada prawną możliwość odzyskania podatku od towarów i usług (VAT) w związku z realizacją projektu. Podatnik będzie mógł wystąpić o zwrot nadpłaconego podatku od towarów i usług (VAT) na rachunek bankowy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) i b) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług oraz potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

W myśl art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2-6 ustawy.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi.


Z brzmienia w/w regulacji jednoznacznie wynika, że przepisy ustawy o VAT nie wiążą prawa do odliczenia podatku ze źródłem pochodzenia środków finansowych przeznaczonych na zakup towarów i usług, przy nabyciu których podatek został naliczony. A zatem dla ustalenia prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego bez znaczenia pozostaje źródło pochodzenia środków finansowych na pokrycie ww. wydatków.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca został zakwalifikowany do dofinansowania projektu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013. W ramach projektu Wnioskodawca nabywa nieruchomości (lokale biurowe), środki trwałe, wartości niematerialne i prawne. Nabywana nieruchomość (lokale biurowe) będą wykorzystywane wyłącznie na cele związane z realizacją projektu oraz prowadzoną działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Podatnik zamierza prowadzić regularną sprzedaż, opodatkowaną podatkiem od towarów i usług po zakończeniu realizacji projektu. Spółka podkreśla, że omawiana inwestycja jest bezpośrednio związana ze sprzedażą produktów i usług, które będą opodatkowane podatkiem VAT. Podatnik jest czynnym podatnikiem podatku VAT.


Biorąc pod uwagę przedstawiony stan sprawy oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o VAT, gdyż Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a nabywane w ramach projektu towary i usługi będą służyły wykonywaniu czynności opodatkowanych. W konsekwencji Wnioskodawcy przysługuje również prawo do zwrotu podatku VAT z tego tytułu, w trybie art. 87 ustawy o VAT.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj