Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-261/12/BK
z 4 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-261/12/BK
Data
2012.06.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
definicja
działalność gospodarcza
handel
internet
waluta


Istota interpretacji
w zakresie ustalenia źródła przychodów do jakiego należy zaliczyć przychody z tytułu obrotu walutą nabywaną i zbywaną za pośrednictwem serwisów internetowych



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2012r. (data wpływu do tut. Biura 2 marca 2012r.), uzupełnionym w dniu 8 maja 2012r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów do jakiego należy zaliczyć przychody z tytułu obrotu walutą nabywaną i zbywaną za pośrednictwem serwisów internetowych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2012r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów do jakiego należy zaliczyć przychody z tytułu obrotu walutą nabywaną i zbywaną za pośrednictwem serwisów internetowych. Powyższy wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 27 kwietnia 2012r. Znak: IBPBI/1/415-261/12/BK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 8 maja 2012r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z żoną prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Jako osoba fizyczna posiada możliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako działalności wykonywanej osobiście. W ramach tej działalności dokonywał będzie zakupu i sprzedaży walut, a przychodem z innych źródeł będzie różnica kursowa. Przy czym, ta sama waluta może być kupiona i sprzedana wielokrotnie w ciągu dnia. Wnioskodawca planuje kupować drogą internetową waluty za pośrednictwem serwisów internetowych umożliwiających wymianę walut i po pewnym czasie sprzedawać zarabiając na różnicy kursowej – sprzedaż również będzie dokonywana za pomocą serwisów internetowych umożliwiających wymianę walut. Handel walutami odbywać się będzie w kwotach brutto, tzn. za określoną ilość złotych Wnioskodawca otrzyma określoną ilość waluty, w odróżnieniu od transakcji za pośrednictwem platformy FOREX, gdzie mamy do czynienia z dźwignią finansową. Nie będzie dochodziło do wymiany z innymi osobami fizycznymi, gdyż drugą stroną zawarcia transakcji będzie zawsze serwis internetowy. Wnioskodawca nie będzie też dokonywał wymiany na zlecenie, czy w imieniu innych osób fizycznych. Wnioskodawca zamierza zawierać transakcje internetowe za pośrednictwem serwisu internetowego, nie zaś z innymi osobami fizycznym, a zatem nie zamierza otwierać kantoru, w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, tylko prowadząc działalność projektową w zakresie objętym PKD 74.10.Z, 74.90.Z, 71.11.Z, 71.12.Z pragnie w ten sposób „dorabiać do pensji”.

W uzupełnieniu wniosku, zawartym w piśmie z dnia 4 maja 2012r., wskazano, iż:

  • przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej wraz z żoną w formie spółki cywilnej jest:
    • 74.10.Z „Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania”,
    • 74.90.Z „Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej nie sklasyfikowana”,
    • 71.11.Z „Działalność w zakresie architektury”,
    • 71.12.Z „Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne,
  • spółka cywilna ewidencjonuje zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów,
  • Wnioskodawca dokonywał będzie zakupu i sprzedaży waluty wyłącznie we własnym imieniu,
  • zlecenia będą odbywać się w miarę wolnego czasu Wnioskodawcy (podstawową funkcją są ww. usługi zwłaszcza projektowanie); może to być od kilku do kilkudziesięciu transakcji dziennie,
  • Wnioskodawca będzie posiadał stały dostęp (np. internetowy) do informacji o posiadanych przez siebie walutach,
  • każda transakcja będzie ewidencjonowana w arkuszu kalkulacyjnym, gdzie zostaną zapisane następujące dane: data transakcji, godzina transakcji, waluta sprzedawana, waluta kupowana, kurs transakcji, ilość sprzedawanej waluty. Dochód z transakcji będzie wyliczony dokładnie tak samo jak na rachunku maklerskim. Polski złoty będzie walutą bazową, a zysk lub strata, pomniejszona o kwotę prowizji, będzie wyliczana od każdej zakończonej transakcji na zasadzie FIFO (first in first out),
  • Wnioskodawca będzie inwestował środki własne,
  • część środków pieniężnych, które Wnioskodawca będzie wykorzystywać do zakupu walut znajduje się na koncie firmowym, jednak większość środków zostanie dopiero przelana z konta prywatnego w ramach zasilenia konta spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zakup i sprzedaż walut (transakcji za pośrednictwem wskazanego we wniosku serwisu internetowego lub innych działających na podobnej zasadzie) może być traktowany, jako działalność wykonywana osobiście i rozliczana w ramach tzw. innych źródeł przychodu, w oparciu o rzetelnie prowadzoną ewidencję...

Zdaniem Wnioskodawcy, może On prowadzić dotychczasową działalność gospodarczą, a uzyskane z ww. tytułu przychody uznać za przychody z tzw. innych źródeł przychodu.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyszczególniono odrębne źródło przychodów w postaci pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlowa, usługową,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowanyi ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1, 2 i 4-9.

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej użyte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych opiera się na trzech przesłankach:

  1. zarobkowym celu działalności,
  2. wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
  3. prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Literalna wykładnia tego przepisu wskazuje, że jest to działalność zarobkowa, czyli służąca osiąganiu zysków, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, co oznacza, że jest to działalność przygotowana i uporządkowana oraz ma charakter powtarzalny.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, iż działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany" przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000, organizować to przygotowywać, zakładać jakieś przedsięwzięcie, bądź w znaczeniu drugim nadawać czemuś reguły, wprowadzać porządek (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 7 maja 2008 r. I SA/Op 18/08).

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności, (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej. Wobec powyższego, w celu zakwalifikowania działań podjętych przez Wnioskodawcę do działalności gospodarczej należało ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z obrotem (handlem) walutą.

W konsekwencji, niezależnie od ilości kontrahentów (jeden, kilku) i ich formy prawnej (osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, podmiot gospodarczy) oraz faktu zarejestrowania, czy też braku zarejestrowania działalności gospodarczej w określonym zakresie, jeżeli podejmowane czynności spełniają wszystkie wskazane w art. 5a pkt 6 ww. ustawy warunki, to uzyskiwane z tego tytułu przychody, przy braku przeciwnego dowodu, zaliczyć należy do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, czynności związane z zakupem i sprzedażą walut prowadzone za pośrednictwem serwisu(ów) internetowego(ych), noszą znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej w świetle przytoczonej powyżej definicji.

Z wniosku, oraz jego uzupełniania wynika m.in., iż Wnioskodawca ma zamiar „handlować walutami”. Czynności te wykonywał będzie za pośrednictwem serwisu(ów) internetowego(ych), do którego(ych) posiadać będzie stały dostęp za pośrednictwem internetu. Będzie wykonywał we własnym imieniu od kilku do kilkudziesięciu transakcji dziennie, w związku z czym każda transakcja będzie ewidencjonowana w arkuszu kalkulacyjnym, gdzie zapisywane będą: data transakcji, godzina transakcji, waluta sprzedawana, waluta kupowana, kurs transakcji oraz ilość sprzedawanej waluty. Dochód z transakcji będzie wyliczony dokładnie tak samo, jak na rachunku maklerskim. Polski złoty będzie walutą bazową, a zysk lub strata, pomniejszona o kwotę prowizji, będzie wyliczana od każdej zakończonej transakcji na zasadzie FIFO (first in first out). Obrót walutami odbywał się będzie poprzez konto spółki cywilnej, bowiem część środków pieniężnych, które Wnioskodawca będzie wykorzystywać do zakupu walut, jest (zgromadzona) na koncie firmy, jednak większość środków zostanie dopiero przelana z konta prywatnego w ramach zasilenia konta spółki.

Tak więc, dokonując zakupu i zbycia waluty poprzez serwis(y) internetowy(we) Wnioskodawca będzie wykonywał działania, które (podjęte w sposób zorganizowany i ciągły - nie incydentalny, na własny rachunek) będą miały na celu osiągnięcie zysku z tego tytułu, co jest charakterystyczne dla przedsięwzięć realizowanych w ramach działalności gospodarczej.

W konsekwencji dochód uzyskany przez Wnioskodawcę z tytułu przychodów, których źródłem jest działanie polegające na stałym, wielokrotnym nabywaniu i zbywaniu waluty przez Internet, należy traktować, jako dochód, którego źródłem jest pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Wbrew twierdzeniom Wnioskodawcy, nie można przychodów z opisanych we wniosku czynności zakwalifikować do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy „inne źródła”. W myśl art. 20 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się również należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie wyrobu wina przez producentów będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku podatkowego, o których mowa w art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz.U. Nr 120, poz. 690). U podatników opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług (art. 20 ust. 1 pkt 1a cyt. ustawy).

Co prawda sformułowanie „w szczególności” wskazuje, iż definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty, jednakże do przychodów tych można zaliczyć jedynie takie przychody, które spełniają łącznie dwa warunki:

  • nie są zaliczane do źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • nie są przedmiotowo lub podmiotowe wyłączone z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Mając na względzie, iż:

  • celem nabywania i zbywania przez Wnioskodawcę waluty jest „dorobienie sobie do pensji”, a więc zamiar uzyskania korzyści (zarobku) z zawieranych transakcji,
  • czynności te wykonywane będą w sposób zorganizowany (poprzez konto internetowe; ewidencjonowane w arkuszu kalkulacyjnym; zbycie następować będzie z zastosowaniem metod właściwych dla operacji finansowych, z uwzględnieniem opłat na rzecz serwisu),
  • obrót dokonywany będzie za pośrednictwem konta spółki cywilnej i, jak wykazano powyżej, będzie wykonywany w sposób ciągły (od kilku do kilkudziesięciu transakcji dziennie),

przychód z ww. tytułu, winien zostać ustalony według zasad wynikających z wyżej powołanego art. 14 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy. Tym samym, Wnioskodawca zobowiązany będzie do stosowania zasad właściwych dla tego źródła przychodów.

Reasumując, mając na uwadze przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony we wniosku i jego uzupełnieniu opis zdarzenia przyszłego należy uznać, iż przychody uzyskiwane z tytułu obrotu (handlu) walutą poprzez serwisy internetowe stanowić będą przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj