Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-472/13-4/DP
z 11 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 7 czerwca 2013 r. (data wpływu 1 lipca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 września 2013 r. (data wpływu 18 września 2013 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 6 września 2013 r. nr IPPB3/423-472/13-2/DP (doręczone 9 września 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia konsekwencji podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 1 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia konsekwencji podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca, spółka N. GmbH, będąca spółką z ograniczoną odpowiedzialnością prawa niemieckiego zamierza utworzyć wraz z W. Sp. z o.o. spółkę komandytową. Wnioskodawca będzie komandytariuszem nowo powstałej spółki komandytowej. Spółka W. Sp. z o.o. będzie komplementariuszem nowo powstałej spółki komandytowej.

Spółka komandytowa, której planowane jest założenie, według wstępnych ustaleń będzie nosiła nazwę W. Sp. z o.o. spółka komandytowa. Siedziba tej spółki będzie mieściła się we W. przy ul. P. Na chwilę obecną Wnioskodawca zawarł z przyszłym komandytariuszem ustne porozumienie co do założenia spółki komandytowej, ustalane są szczegóły całej operacji.

Spółka W. Sp. z o.o. (dalej polska Spółka) prowadzi poprzez posiadane przedsiębiorstwo działalność gospodarczą w zakresie wynajmu powierzchni biurowych, usługowych, handlowych, sportowych, rekreacyjnych, kulturalnych jak i przemysłowych (zgodnie z danymi rejestrowymi).

W skład prowadzonego przez polską Spółkę przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość gruntowa wraz z nieruchomością budynkową - galerią o charakterze handlowym z powierzchnią przeznaczoną pod wynajem, biurami dla obsługi przedsiębiorstwa. Składnikami przedsiębiorstwa są także urządzenia techniczne, maszyny inne wyposażenie wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej, a również wierzytelności i środki pieniężne.

W toku dotychczas prowadzonej działalności polska Spółka wyrobiła sobie na rynku m.in. nieruchomości handlowych określoną markę i posiada szerokie grono współpracujących z nią kontrahentów, w tym w szczególności przedsiębiorców najmujących powierzchnie handlowe w będącej jej własnością nieruchomości. Ponadto polska Spółka posiada zobowiązania z tytułu m. in. kredytów bankowych, pożyczek, jak również dostaw. Spółka zatrudnia pracowników.

Wkładem polskiej Spółki do spółki komandytowej będzie prowadzone przez niego przedsiębiorstwo (składające się z ww. elementów majątkowych i niemajątkowych) w rozumieniu art. 55 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, tj. zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej.

W wyniku tej czynności nowo powstała spółka komandytowa nabędzie ww. składniki polskiej Spółki oraz będzie odpowiadać solidarnie z polską Spółką za zobowiązania związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Nowo powstała spółka komandytowa zobowiąże się pokryć wszystkie te zobowiązania w całości. Ponadto wejdzie we władanie dokumentacji polskiej Spółki związanej z ww. składnikami, w tym m.in. księgi rachunkowe, umowy najmu i inne kontrakty, bazę klientów, tajemnice handlowe etc.

Równolegle nowo powstała spółka komandytowa, stanie się także na gruncie prawa podatkowego odpowiedzialna za zobowiązania polskiej Spółki — na podstawie art. 112 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

W przypadku będącego przedmiotem wkładu przedsiębiorstwa przez polską spółkę, opierającego się jak wskazano przede wszystkim na wynajmie powierzchni handlowych, biurowych itd. kalkulacja czynszu najemców (płatnego miesięcznie) jest dokonywana w dużej części przypadków w taki sposób, że ich ostateczna wysokość znana jest dopiero po pewnym okresie np. zakończeniu roku obrotowego najemcy, kiedy nastąpi ostateczne rozliczenie. Podobnie wygląda sytuacja z niektórymi dostawcami towarów / usług niezbędnych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.

W związku z tym w umowie nowo powstałej spółki komandytowej planowany jest zapis, zgodnie z którym polska Spółka kosztami powstałymi po dacie wniesienia przedsiębiorstwa będzie obciążała nowo powstałą spółkę komandytową, jak również będzie zwracała ewentualne korzyści (przychody), jakie uzyskała już po wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki komandytowej. Celem tego zapisu będzie uzyskanie takiego skutku, w którym wierzytelności i długi bez względu na okres ich powstania, związane ściśle z przedsiębiorstwem będą ponoszone przez podmiot je prowadzący, czyli od momentu wniesienia go tytułem wkładu - przez nowo powstałą spółkę komandytową.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy wniesienie przez komplementariusza wkładu w postaci przedsiębiorstwa do nowej spółki komandytowej będzie wiązało się z powstaniem przychodów po stronie Wnioskodawcy podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
  2. Czy i w jakim momencie w przypadku obciążenia spółki komandytowej przez sp. z o.o. kosztami wynikającymi z korekt rozliczeń w sp. z o.o. dotyczących wniesionego do spółki komandytowej przedsiębiorstwa Wnioskodawca będzie mógł rozpoznać koszty uzyskania przychodów (w części wynikającej z udziału w spółce komandytowej)? Jakim dokumentem powinny być przenoszone powyższe koszty?
  3. Czy i w jakim momencie w przypadku uznań dla spółki komandytowej od sp. z o.o. wynikających z korekt rozliczeń w sp. z o.o. dotyczących wniesionego do spółki komandytowej przedsiębiorstwa Wnioskodawca będzie musiał rozpoznać przychody podlegające opodatkowaniu (w części wynikającej z udziału w spółce komandytowej)? Jakim dokumentem powinny być dokonywane powyższe uznania?

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr wniosku. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 2 oraz pytania nr 3 zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.


Zdaniem Spółki, wniesienie przez polską Spółkę (komplementariusza) wkładu w postaci przedsiębiorstwa do nowej spółki komandytowej nie będzie wiązało się z powstaniem przychodów po stronie Wnioskodawcy (komandytariusza spółki komandytowej) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ze względu na fakt, iż spółka komandytowe jest osobową spółką handlową i nie posiada osobowości prawnej, z punktu widzenia podatku dochodowego podatnikami są poszczególni jej wspólnicy. Zgodnie z art. 5 ustawy o CIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Natomiast zgodnie z art. 28 KSH, w związku z art. 103 KSH, majątek spółki komandytowej stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez ww. spółkę w czasie jej istnienia. Majątek spółki komandytowej przez czas jej trwania jest traktowany jako mają tek odrębny od majątku osobistego każdego z jej wspólników. Wspólnik ma w nim tylko nieoznaczony żadnym ułamkiem udział.

Ponadto, należy mieć również na uwadze, iż o przychodzie można mówić w sytuacji, gdy następuje trwałe i definitywne przysporzenie majątkowe. Tymczasem w przypadku wkładu wnoszonego przez wspólnika do spółki komandytowej nie występuje definitywny przyrost majątku, albowiem w świetle przepisów KSH wkład taki może zostać zwrócony w całości lub części.

Biorąc pod uwagę powyższe należy uznać, iż wniesienie przez polską spółkę (spółka z o.o.) do spółki komandytowej aportem przedsiębiorstwa. w zamian za udział w zyskach spółki, nie skutkuje powstaniem u Wnioskodawcy, będącego wspólnikiem spółki komandytowej (osoba prawna), przychodu w podatku CIT

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 maja 2011 r., sygn. IBPB/2/423-196/11/SD.

Organ podatkowy potwierdził, stanowisko prezentowane przez stronę, iż na gruncie ustawy o CIT czynność wniesienia przez spółkę z o.o. (komplementariusza) aportu w postaci przedsiębiorstwa do spółki komandytowej będzie neutralna podatkowo dla Wnioskodawcy będącego wspólnikiem ww. spółki komandytowej (komandytariuszem) i z tego tytułu po jego stronie nie powstanie przychód.

Należy zaznaczyć, iż przedstawione w przedmiotowym wniosku stanowisko znajduje również potwierdzenie we wcześniejszych interpretacjach organów podatkowych, które w tej kwestii ukształtowały już jednolitą linię interpretacyjną. Jako przykład należy wskazać interpretację Dyrektora Izby Skarbowej W Katowicach z 30 października 2008 r., sygn. IBPB3/423-686/08/AK, interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 kwietnia 2009 r., sygn. IBPBI/2/423-477/09/MO, interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 25 listopada 2010 r. sygn. IBPBI/2/423-1012/10/BG.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania nr 1 uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. 2012, poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj