Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-606/13/AP
z 2 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 21 czerwca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 24 czerwca 2013 r.), uzupełnionym w dniu 3 września 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie:

  • możliwości obniżenia stawek amortyzacyjnych dla środków trwałych, o których mowa we wniosku przez Wnioskodawcę będącego wspólnikiem spółki jawnej, powstałej w wyniku przekształcenia spółki z o.o. - jest prawidłowe,
  • momentu dokonania obniżenia ww. stawek amortyzacyjnych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 czerwca 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. w zakresie możliwości i momentu obniżenia stawek amortyzacyjnych dla środków trwałych, o których mowa we wniosku przez Wnioskodawcę będącego wspólnikiem spółki jawnej, powstałej w wyniku przekształcenia spółki z o.o. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 26 sierpnia 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-606/13/AP, IBPBI/1/415-607/13/AP, IBPBI/1/415-608/13/AP wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 3 września 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, będący osobą fizyczną, jest polskim rezydentem dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych (zwanego dalej: „PDOF”), tj. podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca zamierza objąć udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (zwanej dalej: „Spółką”). W dacie objęcia udziałów w Spółce, 100% udziałów Spółki będzie należeć do innego udziałowca będącego osobą fizyczną. W zamian za udziały Wnioskodawca wniesie do Spółki wkład niepieniężny w postaci nieruchomości, maszyn oraz zarejestrowanego prawa ochronnego do znaku towarowego (zwany dalej: „Aportem”). Przedmiot Aportu nie stanowi przedsiębiorstwa, ani jego zorganizowanej części. Wartość Aportu zostanie określona w wartości rynkowej na dzień wniesienia Aportu do Spółki i będzie odpowiadać cenie emisyjnej obejmowanych w zamian za Aport udziałów w Spółce. Jednocześnie, cena emisyjna powyższych udziałów będzie wyższa od ich wartości nominalnej, a różnica ceny emisyjnej i wartości nominalnej udziałów (tzw. agio) zostanie przelana na kapitał zapasowy Spółki. Przedmiot Aportu zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych Spółki według jego wartości rynkowej z dnia wniesienia, będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej Spółki i będzie podlegał amortyzacji podatkowej, jako środki trwałe (z wyłączeniem nieruchomości gruntowej) oraz wartości niematerialne i prawne (prawo ochronne do znaku towarowego). W przyszłości możliwe jest przekształcenie Spółki w spółkę jawną (zwaną dalej: „SJ”). Przekształcenie zostanie dokonane zgodnie z postanowieniami art. 551 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm. – winno być tj. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 – zwanej dalej: „KSH”). Wpis przekształcenia nastąpi w trakcie roku kalendarzowego (nie nastąpi w dniu 31 grudnia).

Po przekształceniu Spółki w SJ będzie ona prowadzić działalność gospodarczą polegającą głównie na odpłatnym udostępnianiu podmiotom trzecim środków trwałych - w tym nieruchomości gruntowej na podstawie umów najmu/dzierżawy oraz wartości niematerialnych i prawnych na podstawie umów licencyjnych. SJ będzie zatrudniać wykwalifikowany personel odpowiedzialny za kontakty z kontrahentami oraz utrzymanie opisanego majątku trwałego i właściwe nim administrowanie (przeprowadzanie przeglądów budowlanych nieruchomości, remontów kapitalnych nieruchomości i maszyn, organizowanie akcji marketingowych mających na celu promowanie znaku towarowego). SJ będzie także prowadzić działalność w zakresie ochrony posiadanego majątku (w szczególności zapobiegania bezprawnemu wykorzystywaniu znaku towarowego).

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z dnia 2 września 2013 r., wskazano m.in., że znak towarowy, o którym mowa we wniosku, został wytworzony przez Wnioskodawcę we własnym zakresie w ramach prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej w zakresie produkcji i handlu bramami i ogrodzeniami.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy po przekształceniu Spółki w SJ, w roku kalendarzowym, w którym miało miejsce przekształcenie Wnioskodawca, jako wspólnik SJ będzie uprawniony do obniżenia stawek amortyzacyjnych dla środków trwałych, które przed przekształceniem stanowiły majątek Spółki i podlegały w niej amortyzacji podatkowej?

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, po przekształceniu Spółki w SJ, w roku kalendarzowym, w którym miało miejsce przekształcenie, Wnioskodawca jako wspólnik SJ będzie uprawniony do obniżenia stawek amortyzacyjnych dla środków trwałych, które przed przekształceniem stanowiły majątek Spółki i podlegały w niej amortyzacji podatkowej.

Zgodnie z art. 22i ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm. – dalej: „PDOF”), podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, w kontekście powyższej regulacji wskazać należy, że na dzień przekształcenia Spółki w SJ nastąpi zamknięcie ksiąg rachunkowych Spółki, zakończy się rok podatkowy Spółki i będzie ona obowiązana do sporządzenia i złożenia rocznego zeznania podatkowego. Jednocześnie, rozpocznie się rok obrotowy SJ, a wspólnicy SJ (w tym Wnioskodawca) staną się podatnikami PDOF od przychodów osiągniętych z działalności prowadzonej przez SJ, co wynika z transparentnego charakteru SJ, jako spółki osobowej. Tym samym należy stwierdzić, że dla wspólników SJ (w tym Wnioskodawcy) rok podatkowy (w zakresie dochodów osiąganych z SJ) rozpocznie się dopiero z dniem przekształcenia Spółki w SJ, gdyż dopiero w tym momencie spółka ta powstanie i rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej w tej formie prawnej, a wspólnicy SJ (w tym Wnioskodawca) rozpoczną osiągać przychody z tej działalności. Zatem, możliwe będzie obniżenie stawek amortyzacyjnych w miesiącu, w którym nastąpiło przekształcenie.

W ocenie Wnioskodawcy, bez wpływu na uprawienie do obniżenia stawek amortyzacyjnych środków trwałych po przekształceniu Spółki w SJ pozostaje art. 22h ust. 3 ustawy o PDOF, który wprowadza obowiązek kontynuacji metody amortyzacji w związku z przekształceniem Spółki w SJ. Czym innym są bowiem metody amortyzacji, a czym innym stosowane w wybranej metodzie amortyzacji stawki amortyzacyjne. Prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy w tym zakresie znajduje potwierdzenie w doktrynie prawa podatkowego. Tytułem przykładu w komentarzu do ustawy o PDOF pod redakcją Janusza Marciniuka (Podatek dochodowy od osób fizycznych 2010, wyd. 11, Warszawa 2010, s. 656.) wprost stwierdzono, że podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej mogą obniżać stawki amortyzacyjne.

Wnioskodawca zwrócił uwagę, że art. 22i ust. 5 PDOF ogranicza prawo podatników do obniżenia stawek amortyzacyjnych wyłącznie do środków trwałych. Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy po przekształceniu Spółki w SJ Wnioskodawca nie będzie uprawniony do obniżenia stawek amortyzacyjnych dla wartości niematerialnych i prawnych przyjętych przez Spółkę przed przekształceniem.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, po przekształceniu Spółki w SJ, w roku kalendarzowym, w którym miało miejsce przekształcenie, Wnioskodawca jako wspólnik SJ będzie uprawniony do obniżenia stawek amortyzacyjnych dla środków trwałych, które przed przekształceniem stanowiły majątek Spółki i podlegały w niej amortyzacji podatkowej.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W myśl art. 22 ust. 8 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Stosownie do treści art. 22a ust. 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

-o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z art. 22b ust. 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

  1. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
  2. spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  3. prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  4. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
  5. licencje,
  6. prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.),
  7. wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

-o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Przy czym, zgodnie z art. 22c pkt 1 ww. ustawy, amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów - zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W myśl art. 22f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.

Zasady ustalania wartości początkowej, które są zróżnicowane m.in. z uwagi na sposób nabycia, reguluje art. 22g ww. ustawy.

Stosownie do treści art. 22g ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów – wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi.

Przepis ust. 12 ma zastosowanie, jeżeli z odrębnych przepisów wynika, że podmiot powstały w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia lub podmiot istniejący, do którego przeniesiono w wyniku wydzielenia część majątku podmiotu dzielonego, wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu o zmienionej formie prawnej, połączonego albo podzielonego (art. 22g ust. 22 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 22h ust. 3 ww. ustawy, podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7.

Natomiast, stosownie do art. 22i ust. 1 ww. ustawy, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 22j-22ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1. Podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego (art. 22i ust. 5 ww. ustawy).

Z powyższego przepisu wynika zatem, iż obniżenia stawek dla środków trwałych można dokonać wyłącznie w dwóch momentach:

  • począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, lub
  • od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Zauważyć przy tym należy, iż art. 22i ust. 5 ww. ustawy ma zastosowanie wyłącznie do środków trwałych, nie ma zatem zastosowania do wartości niematerialnych i prawnych, stanowiących odrębną kategorię składników majątku trwałego, co oznacza że w stosunku do wartości niematerialnych i prawnych nie można obniżać stawek amortyzacyjnych przyjętych do ich amortyzacji.

Z treści złożonego wniosku wnika, iż Wnioskodawca będzie wspólnikiem spółki jawnej, która powstanie z przekształcenia spółki kapitałowej (spółki z o.o.). Spółka jawna przejmując majątek spółki z o.o. zamierza kontynuować amortyzację środków trwałych stanowiących uprzednio majątek przekształcanej spółki i podlegający w niej amortyzacji podatkowej. W miesiącu przekształcenia ww. spółki kapitałowej, które ma nastąpić w trakcie roku podatkowego, Wnioskodawca zamierza obniżyć stawki amortyzacyjne dla ww. środków trwałych.

W związku z powyższym wskazać należy, iż zasady przekształcania spółek prawa handlowego regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030 – dalej zwanej „K.s.h”). Zgodnie z art. 551 § 1 K.s.h., spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Z dniem przekształcenia, tj. z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru, spółka przekształcana staje się spółką przekształconą, a sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną (art. 552 KSH). Jednocześnie, wspólnicy spółki przekształcanej, uczestniczący w przekształceniu, stają się wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3 KSH). Zgodnie z zasadą wskazaną w art. 553 § 1 KSH, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej (tzw. sukcesja uniwersalna). W ramach tej sukcesji, majątek spółki przekształcanej (którego składniki są wyceniane w związku z procesem przekształcenia) staje się majątkiem spółki przekształconej.

Kwestie sukcesji podatkowej na gruncie prawa podatkowego regulują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.). Art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, iż osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

-wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Przy czym, w myśl art. 93a § 2 pkt 1 lit. b Ordynacji podatkowej, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej.

Taki stan prawny pozwala jednoznacznie stwierdzić, iż proces przekształcenia się spółek jest związany z sukcesją podatkową spółki przekształconej. Skutkiem takiego przekształcenia jest utrata podmiotowości prawnej, przez spółkę przekształcaną, natomiast spółka przekształcona uzyskuje podmiotowość prawną z dniem wpisu do rejestru sądowego. Przewidziana w Ordynacji podatkowej zasada następstwa prawnego ma charakter sukcesji uniwersalnej, czyli oznacza przejście praw i obowiązków z jednego podmiotu (względnie z dwóch lub więcej, w zależności od rodzaju transformacji) na inny podmiot (podmioty).

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową nie jest traktowane jak likwidacja spółki kapitałowej i powstanie nowego podmiotu, a jedynie jako proces zmierzający do zmiany formy prawnej prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. W odniesieniu do amortyzacji sukcesja polega na przejęciu zasad amortyzowania majątku trwałego i przeniesieniu wartości początkowych poszczególnych środków trwałych oraz kontynuacji metod ich amortyzacji. Przy przekształceniu formy prawnej, podatnik powstały w wyniku przekształcenia ustala wartość początkową przejętych środków trwałych w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych podmiotu przekształconego oraz kontynuuje zasady ich amortyzacji na podstawie cyt. wyżej art. 22g ust. 12 i art. 22h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz opis zdarzania przyszłego przedstawionego we wniosku stwierdzić należy, że Wnioskodawca jako wspólnik spółki jawnej, powstałej z przekształcenia spółki z o.o., nie będzie mógł obniżyć stawek amortyzacyjnych dla środków trwałych przejętych w wyniku przekształcenia tej spółki w trakcie roku podatkowego – w miesiącu dokonania tego przekształcenia. Obniżenia stawek amortyzacyjnych można bowiem dokonać wyłącznie począwszy od miesiąca, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych lub od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. W przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania pierwsza z ww. przesłanek ponieważ spółka jawna, której wspólnikiem będzie Wnioskodawca, w wyniku przekształcenia spółki z o.o. stanie się sukcesorem podatkowym i przejmie zasady amortyzacji podatkowej stosowane przez podmiot przekształcany poprzez ich kontynuację. Innymi słowy, gdyby spółka przekształcana korzystała z obniżonych stawek amortyzacyjnych, to na zasadzie sukcesji generalnej i spółka przekształcona mogłaby korzystać z tych obniżonych stawek amortyzacyjnych. Skoro obniżenie stawek amortyzacyjnych ma nastąpić w spółce jawnej, a więc po przekształceniu, to nie sposób uznać, iż dla tej spółki a w istocie dla jej wspólników – osób fizycznych będących podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych „następnym rokiem podatkowym”, o którym mowa w art. 22i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest rok w którym nastąpiło przekształcenie.

Zatem Wnioskodawca będzie mógł obniżyć stawki amortyzacyjne dla ww. środków trwałych najwcześniej w pierwszym miesiącu roku następującego po roku, w którym nastąpiło przekształcenie ww. spółki.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie:

  • możliwości obniżenia stawek amortyzacyjnych dla środków trwałych, o których mowa we wniosku przez Wnioskodawcę będącego wspólnikiem spółki jawnej, powstałej w wyniku przekształcenia spółki z o.o. – jest prawidłowe,
  • momentu dokonania obniżenia ww. stawek amortyzacyjnych – jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazać należy, iż w pozostałym zakresie będącym przedmiotem niniejszego wniosku ORD-IN, tj. w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 2 i 3 zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj