Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-850/13/SD
z 15 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 11 lipca 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 15 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca w momencie sprzedaży ogółu praw i obowiązków w Spółce Osobowej, będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości niewypłaconego ze Spółki Osobowej zysku (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca w momencie sprzedaży ogółu praw i obowiązków w Spółce Osobowej, będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości niewypłaconego ze Spółki Osobowej zysku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będący spółką z o.o. z siedzibą na terytorium Polski ma stać się udziałowcem spółki z o.o. z siedzibą w Polsce (dalej „Spółka Operacyjna”). Wnioskodawca stanie się udziałowcem Spółki Operacyjnej w drodze tzw. wymiany udziałów. Otrzyma on udziały dające bezwzględną większość głosów w Spółce Operacyjnej w drodze wkładu niepieniężnego od dotychczasowego udziałowca Spółki Operacyjnej (który to udziałowiec jest spółką kapitałową z siedzibą na terytorium RP i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium RP). W zamian za wniesione udziały w Spółce Operacyjnej na kapitał Wnioskodawcy, dotychczasowy udziałowiec Spółki Operacyjnej otrzyma udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy. Nie są przewidywane jakiekolwiek dopłaty w gotówce z tytułu nabycia udziałów Spółki Operacyjnej. Zarówno Wnioskodawca, jak i Spółka Operacyjna oraz dotychczasowy udziałowiec Spółki Operacyjnej podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce bez względu na miejsce ich osiągania, w rozumieniu z art. 3 ust. 1 ustawy o pdop.

W przyszłości możliwe jest że po przeprowadzeniu powyższej transakcji, Spółka Operacyjna – w ramach dalszych działań związanych z restrukturyzacją struktury kapitałowej Grupy - zostanie przekształcona w spółkę osobową (komandytową, bądź jawną, dalej: „Spółka Osobowa”). W takiej sytuacji możliwe jest również po pewnym czasie funkcjonowania Spółki Osobowej i wypłaceniu z niej części lub całości zysków, zbycie przez Wnioskodawcę praw i obowiązków z tytułu uczestnictwa w Spółce Osobowej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w momencie sprzedaży przez Wnioskodawcę ogółu praw i obowiązków w Spółce Osobowej, które będą mu przysługiwały jako wspólnikowi Spółki Osobowej powstałej w wyniku przekształcenia Spółki Operacyjnej w Spółkę Osobową, Wnioskodawca będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów także wartości niewypłaconego ze Spółki Osobowej zysku przypadającego na Wnioskodawcę? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, w momencie sprzedaży przez Wnioskodawcę ogółu praw i obowiązków w Spółce Osobowej, które będą mu przysługiwały jako wspólnikowi Spółki Osobowej powstałej w wyniku przekształcenia Spółki Operacyjnej w Spółkę Osobową, Wnioskodawca będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów także wartości niewypłaconego ze Spółki Osobowej zysku przypadającego na Wnioskodawcę.

W związku z faktem, że Spółka Osobowa jest transparentna podatkowo wypłata zysku z takiej spółki wspólnikowi (Wnioskodawcy) jest neutralna podatkowo. W konsekwencji zysk jest elementem przysługującym wspólnikowi. Wnioskodawca zbywając Spółkę Osobową przenosi taki zysk na nabywcę, tracąc do niego prawa. Zostaje to zrekompensowane wyższą ceną sprzedaży, która powinna uwzględniać pozostawienie takiego zysku (i odpowiadających mu aktywów) w Spółce Osobowej. W konsekwencji zysk taki powinien stanowić koszt podatkowy po stronie Wnioskodawcy na moment zbycia.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej „ustawa o pdop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami bądź służą zabezpieczeniu lub zachowaniu źródła przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodów wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o pdop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W konstrukcji podatku dochodowego od osób prawnych, zdefiniowanie pojęcia kosztu uzyskania przychodu, a więc kategorii niezbędnej dla ustalenia dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania, ma podstawowe znaczenie. Nieprawidłowe zakwalifikowanie konkretnego wydatku do tej kategorii skutkować będzie bowiem błędnym ustaleniem wysokości dochodu, a tym samym zaniżeniem zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.

Należy przy tym zauważyć, że definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach, należy zaś zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu, a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca stanie się udziałowcem Spółki Operacyjnej w drodze tzw. wymiany udziałów. Otrzyma on udziały dające bezwzględną większość głosów w Spółce Operacyjnej w drodze wkładu niepieniężnego od dotychczasowego udziałowca Spółki Operacyjnej (który to udziałowiec jest spółką kapitałową z siedzibą na terytorium RP i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium RP). W zamian za wniesione udziały w Spółce Operacyjnej na kapitał Wnioskodawcy, dotychczasowy udziałowiec Spółki Operacyjnej otrzyma udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy. Nie są przewidywane jakiekolwiek dopłaty w gotówce z tytułu nabycia udziałów Spółki Operacyjnej. W przyszłości możliwe jest, że po przeprowadzeniu powyższej transakcji, Spółka Operacyjna zostanie przekształcona w spółkę osobową. W takiej sytuacji możliwe jest również, po pewnym czasie funkcjonowania Spółki Osobowej i wypłaceniu z niej części lub całości zysków, zbycie przez Wnioskodawcę praw i obowiązków z tytułu uczestnictwa Spółce Osobowej.

W tak przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym, wątpliwości Wnioskodawcy budzi możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, w momencie sprzedaży ogółu praw i obowiązków w Spółce Osobowej, wartości niewypłaconego ze Spółki osobowej zysku.

Jak wynika z cytowanego powyżej art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Aby można było bowiem mówić o poniesieniu wydatku, w majątku ponoszącego wydatek powinno nastąpić uszczuplenie. Uwzględnienie danego wydatku jako kosztu uzyskania przychodów uzależnione jest od jego faktycznego i definitywnego poniesienia. Wydatek musi być poniesiony i prawidłowo udokumentowany. Przez poniesienie wydatku należy rozumieć obciążenie majątku podatnika. Obciążenie to powinno mieć jednocześnie charakter definitywny, tzn. musi być poniesiony z majątku podatnika i mieć ostateczny charakter.

W świetle powyższych przepisów stwierdzić należy, że w momencie sprzedaży przez Wnioskodawcę ogółu praw i obowiązków w Spółce Osobowej, które będą mu przysługiwały jako wspólnikowi Spółki Osobowej powstałej w wyniku przekształcenia Spółki Operacyjnej w Spółkę Osobową, nie będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości niewypłaconego ze Spółki Osobowej przypadającego na niego zysku. W przedstawionym zdarzeniu przyszłym to Spółka Osobowa będzie zobowiązana do wypłaty na rzecz wspólnika przypadającej na niego części zysku. Tym samym brak realizacji tego zobowiązania przez Spółkę nie może być utożsamiane z poniesieniem przez Wnioskodawcę jakiegokolwiek wydatku. W tej sytuacji nie zostanie zatem spełniony podstawowy warunek wynikający z art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, a mianowicie koszt nie zostanie poniesiony.

Reasumując, stanowisko Spółki należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku nr 1 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – j.t. Dz.U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-B

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj